Rugia - Wyspa Kredowych Klifów: Dlaczego warto tam pojechać na weekend? ~ Okiem obiektywu

Rugia - Wyspa Kredowych Klifów: Dlaczego warto tam pojechać na weekend?

The English version of this post can be found at the bottom of the page.

W poszukiwaniu malowniczych krajobrazów nie zawsze musisz przemierzać pół świata, wykupując drogie wycieczki do egzotycznych miejsc. Często zapominamy, że nad samym Morzem Bałtyckim znajduje się prawdziwy skarb - Rugia, wyspa kredowych klifów. Co więcej, to miejsce znajduje się tuż obok Polski. W tym wpisie przedstawię najważniejsze informacje na temat Rugii - jak się tam dostać i co warto zobaczyć.

Rugia - Wyspa Kredowych Klifów

Lokalizacja Rugii 

Rugia to niemiecka wyspa leżąca na Morzu Bałtyckim, nieopodal polsko-niemieckiej granicy. Jej bliskość oraz niezwykła uroda przyciągają co roku zarówno niemieckich, jak i polskich turystów.

Dojazd z Polski 

Największa niemiecka wyspa to prawdziwa perełka, której istnienia często nie zdajemy sobie sprawy, tracąc szansę na zachwycanie się pięknem w niedalekiej odległości od Polski. Z większych miast Polski dojedziemy tam samochodem w zaledwie kilka godzin:

 • Warszawa – ok. 8 godzin
 • Kraków – ok. 8,5 godziny
 • Łódź – ok. 7 godzin
 • Wrocław – ok. 6 godzin
 • Poznań – ok. 4,5 godziny
 • Gdańsk – ok. 7 godzin
 • Szczecin – ok. 2,5 godziny

Rugia z Międzyzdrojów i Świnoujścia 

W przypadku osób wypoczywających w okolicach Międzyzdrojów i Świnoujścia, Rugia jest znacznie bardziej popularna. Bliskość tych nadmorskich kurortów sprzyja wizytom na wyspie. Jak dostać się z tych miast na Rugię?

Ze Świnoujścia 

Z Świnoujścia na Rugię można dostać się w mniej niż 2 godziny. Wystarczy dojechać do polskiej granicy trasą DK93, a następnie w Niemczech podążać trasą B110, L263, B111, A20, B96, L30 i L291. Dokładną trasę przedstawia mapa.

Z Międzyzdrojów 

Najszybszą trasą na Rugię z Międzyzdrojów jest droga E65, kierując się na drogę ekspresową S3 (następnie A20), a w Niemczech korzystając z dróg B96 i L291.

Rugia - Największa Niemiecka Wyspa 

Ta ogromna wyspa ma powierzchnię wynoszącą aż 926 kilometrów kwadratowych. Na Rugii znajdują się miasta i mniejsze miejscowości, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Niemiec. Największym miastem na Rugii jest Sassnitz, zamieszkane przez około 10 tysięcy osób. Wyspa jest również znana z licznych półwyspów, takich jak Jasmund, Mönchgut, Wittow czy Zudar, oraz wysepek, na przykład Ummanz czy Hiddensee, które tworzą unikalny krajobraz.

 

 

Kredowe Klify Rugii - Skarb Bałtyku

Na półwyspie Jasmund znajdziesz zachwycające widoki oraz niezwykłe kredowe klify. To nie zwykłe klify, lecz kredowe, które choć piękne, podlegają działaniu sił natury i ulegają erozji, wpadając co jakiś czas do morza. Najbardziej znanym punktem na półwyspie jest "Tron Królewski" (niem. "Königsstuhl"), czyli skała wznosząca się na ponad 118 metrów n.p.m. Obszar ten chroni Jasmundzki Park Narodowy o powierzchni ponad 30 kilometrów kwadratowych, a wejście na szczyt klifów jest płatne. Aby się tam dostać, trzeba zakupić bilety w Centrum Königsstuhl.Ceny biletów i godziny otwarcia:

 • Bilet normalny – około 55 zł
 • Bilet ulgowy (dla dzieci od 6 do 14 lat) – około 27 zł
 • Dzieci poniżej 5 roku życia wchodzą za darmo
 • Bilet rodzinny (2 dorośli + dzieci do lat 14) – około 112 zł

Atrakcja jest otwarta w następujących godzinach:

 • od listopada do marca: 10:00–17:00
 • w kwietniu, maju, wrześniu i październiku: 9:00–18:00
 • od czerwca do sierpnia: 9:00–19:00
   
Piratenschlucht: Śladami Pirata Klausa Störtebekera
 
Mówi się, że piracki wąwóz w Parku Narodowym Jasmund, tuż obok Sassnitz, jest miejscem, w którym w XIV wieku niesławny korsarz Klaus Störtebeker szukał schronienia i ukrył swoje skarby. Jeśli zejdziesz z wysokiej ścieżki brzegowej na plażę i uważnie posłuchasz, możesz usłyszeć wycie marynarzy wśród szumu Bałtyku. Zachęcam do przeczytania dalszej części tej historii w moim innym wpisie: Piratenschlucht: Śladami Pirata Klausa Störtebekera.

Rugia: Co warto zobaczyć?

Na wyspie znajduje się wiele interesujących miejsc i atrakcji, ale wymienienie ich wszystkich zajęłoby wiele czasu. Jeśli po raz pierwszy odwiedzasz to miejsce, zwróć uwagę na następujące atrakcje:

 • Pędzący Roland – Rugijska Kolej Wąskotorowa łącząca kurorty Binz, Sellin, Baabe i Göhren.
 • Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft, obejmujący najpiękniejsze tereny Rugii i okolic.
 • Wioskę rybacką Vitt, położoną niedaleko Arkony.
 • Najdłuższe molo na Rugii w Sellin, o długości aż 394 metrów.
 • Wysepkę HiddenseePrzygotowałem osobny wpis poświęcony wyspie Hiddensee, do którego serdecznie zapraszam: Hiddensee. Najmniej znana wyspa Bałtyku

Zapraszam również do wpisu o przepięknej miejscowości Sellin: Sellin w stylu Art Nouveau. Najpiękniejszy niemiecki kurort.

Zobacz, gdzie jeszcze warto się udać podczas pobytu na wyspie:

Prora: Ścieżka w Koronach Drzew Miejscowość Prora oferuje wspaniałą atrakcję, która zachęca do aktywności na świeżym powietrzu - ścieżkę widokową usytuowaną na poziomie koron drzew. Spacer po niej zapewni niezapomniane widoki, dawkę wiedzy z tablic edukacyjnych i ciekawe elementy, które sprawią przyjemność zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Miejscowość Prora to również interesujący przykład z przeszłości, kiedy to była planowana jako kurort dla robotników.

Zapraszam do wpisu: Prora - Niespełnione Marzenie Hitlera / Wyspa Rugia

Ceny biletów i godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca, dlatego warto sprawdzić oficjalną stronę.

Półwysep Wittow i Przylądek Arkona

Półwysep Wittow, będący niegdyś oddzielną wyspą, przyciąga turystów nie tylko widokami, ale także historią związaną z przylądkiem Arkona, który kiedyś był ważnym targiem nadbałtyckim. Miejsce to zamieszkiwali Rugianie, słowiańskie plemię, i choć dziś pozostało niewiele śladów po jego świetności, warto odwiedzić to miejsce, szczególnie jeśli interesuje cię historia.Opisałem półwysep Wittow oraz przylądek Arkona w osobnych wpisach na blogu. Zapraszam do lektury każdego z nich:
- Przylądek Arkona - Niemiecki Nordkapp
- Półwysep Wittow - Kraina WiatrówBinz: Zamek Myśliwski w 

W jednym z najpopularniejszych miast na Rugii, Binz, znajduje się zabytkowy zamek, zbudowany na ponad 100-metrowym wzniesieniu. Warto zwiedzić te okazałe komnaty, które są udostępnione turystom. Godziny otwarcia zamku różnią się w zależności od miesiąca.

Sassnitz: HMS "Otus" - Statek-Muzeum 

Największe miasto na Rugii, Sassnitz, jest gospodarzem wyjątkowej atrakcji - HMS "Otus", który służył w Królewskiej Marynarce Wojennej od 1963 roku. Okręt uczestniczył w I wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku, a potem, po wycofaniu ze służby, stał się statkiem-muzeum w Sassnitz. Ceny biletów i godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca.

Opisałem urok miejscowości Sassnitz oraz jej malowniczego portu rybackiego w osobnym wpisie na blogu. Zapraszam do lektury. Sassnitz i jego urokliwy port rybacki. 

Noclegi na Rugii

Ceny za Dobę Rugia oferuje rozbudowaną bazę noclegową, otoczoną pięknymi plażami i miejscami do wypoczynku. W okresie jesienno-zimowym pobyt nad Bałtykiem jest szczególnie korzystny dla zdrowia ze względu na obecność jodu.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA

---

In search of picturesque landscapes, you don't always have to travel halfway across the world, purchasing expensive trips to exotic places. Often, we forget that a true treasure lies right by the Baltic Sea - Rügen, the island of chalk cliffs. Furthermore, this place is located right next to Poland. In this post, I will provide the most important information about Rügen - how to get there and what to see.

Rügen - Island of Chalk Cliffs

Location of Rügen
Rügen is a German island located in the Baltic Sea, near the Polish-German border. Its proximity and extraordinary beauty attract both German and Polish tourists every year.

Getting from Poland
The largest German island is a true gem, the existence of which we often overlook, missing the opportunity to be amazed by the beauty just a short distance from Poland. From major Polish cities, you can reach it by car in just a few hours:

- Warsaw - approx. 8 hours
- Krakow - approx. 8.5 hours
- Łódź - approx. 7 hours
- Wrocław - approx. 6 hours
- Poznań - approx. 4.5 hours
- Gdańsk - approx. 7 hours
- Szczecin - approx. 2.5 hours

Rügen from Międzyzdroje and Świnoujście
For those staying in the vicinity of Międzyzdroje and Świnoujście, Rügen is much more popular. The proximity of these seaside resorts encourages visits to the island. How to get from these cities to Rügen?

From Świnoujście

From Świnoujście to Rügen, it takes less than 2 hours. Just drive to the Polish border via route DK93 and then follow routes B110, L263, B111, A20, B96, L30, and L291 in Germany. The map presents the exact route.

From Międzyzdroje

The fastest route to Rügen from Międzyzdroje is via the E65 road, heading to the S3 expressway (then A20) and in Germany, using the B96 and L291 roads.

Rügen - Germany's Largest Island
This enormous island covers an area of up to 926 square kilometers. Rügen is home to cities and smaller towns that are popular among the residents of Germany. The largest city on Rügen is Sassnitz, inhabited by around 10,000 people. The island is also known for numerous peninsulas, such as Jasmund, Mönchgut, Wittow, and Zudar, as well as islets like Ummanz and Hiddensee, creating a unique landscape.

Chalk Cliffs of Rügen - Baltic Treasure
On the Jasmund Peninsula, you'll find breathtaking views and extraordinary chalk cliffs. These aren't ordinary cliffs but chalk cliffs, which, though beautiful, are subject to the forces of nature and undergo erosion, occasionally falling into the sea. The most famous point on the peninsula is the "Königsstuhl," a rock rising over 118 meters above sea level. This area is protected by Jasmund National Park, covering an area of over 30 square kilometers, and entrance to the cliff summit requires a fee. To get there, you need to purchase tickets at the Königsstuhl Center.

Ticket Prices and Opening Hours:

- Regular ticket – about 55 PLN
- Reduced ticket (for children aged 6 to 14) – about 27 PLN
- Children under 5 years enter for free
- Family ticket (2 adults + children up to 14 years) – about 112 PLN

The attraction is open during the following hours:

- November to March: 10:00 AM - 5:00 PM
- April, May, September, and October: 9:00 AM - 6:00 PM
- June to August: 9:00 AM - 7:00 PM

Piratenschlucht: In the Footsteps of Pirate Klaus Störtebeker
It is said that the pirate's ravine in Jasmund National Park, right next to Sassnitz, is the place where the infamous corsair Klaus Störtebeker sought refuge and hid his treasures in the 14th century. If you descend from the high coastal path to the beach and listen carefully, you can hear the howling of sailors amidst the sound of the Baltic Sea. I encourage you to read the rest of this story in my other post: Piratenschlucht: In the Footsteps of Pirate Klaus Störtebeker.

Rügen: What to See?
The island offers many interesting places and attractions, but listing them all would take a lot of time. If you are visiting this place for the first time, pay attention to the following attractions:

- "Racing Roland" - Rügen's Narrow-Gauge Railway connecting the resorts of Binz, Sellin, Baabe, and Göhren.
- Vorpommersche Boddenlandschaft National Park, covering the most beautiful areas of Rügen and its surroundings.
- The fishing village of Vitt, located near Cape Arkona.
- The longest pier on Rügen in Sellin, with a length of up to 394 meters.
- Hiddensee Island

I have prepared a separate post about the island of Hiddensee, to which I warmly invite you: Hiddensee: The Lesser-Known Island of the Baltic.

Also, take a look at the post about the beautiful town of Sellin: Sellin in Art Nouveau Style: The Most Beautiful German Resort.

See where else is worth visiting during your stay on the island:

- Prora: Treetop Walkway
Prora offers a magnificent outdoor attraction, which encourages outdoor activities - a treetop walkway situated at the level of tree crowns. A walk along it will provide unforgettable views, educational information from information boards, and interesting elements that will bring pleasure to both adults and children. Prora is also an interesting example from the past when it was planned as a resort for workers.

I invite you to the post: Prora - Hitler's Unfulfilled Dream / Rügen Island.

Ticket prices and opening hours vary depending on the month, so it's worth checking the official website.

Wittow Peninsula and Cape Arkona
The Wittow Peninsula, once a separate island, attracts tourists not only with views but also with the history associated with Cape Arkona, which was once an important Baltic trade center. This place was inhabited by the Rügen, a Slavic tribe, and although there are few traces of its former glory today, it's worth visiting, especially if you are interested in history.

I have described the Wittow Peninsula and Cape Arkona in separate posts on the blog. Feel free to read each of them:

- Cape Arkona - The German Nordkapp
- Wittow Peninsula - Land of Winds

Binz: Hunting Lodge Castle
In one of the most popular towns on Rügen, Binz, there is a historic castle located on a hill over 100 meters high. It's worth visiting these impressive rooms, which are open to tourists. The castle's opening hours vary depending on the month.

Sassnitz: HMS "Otus" - Museum Ship
The largest town on Rügen, Sassnitz, hosts

 a unique attraction - HMS "Otus," which served in the Royal Navy from 1963. The ship participated in the First Gulf War in 1991 and, after being decommissioned, became a museum ship in Sassnitz. Ticket prices and opening hours vary depending on the month.

I have described the charm of Sassnitz and its picturesque fishing port in a separate post on the blog. Feel free to read it: Sassnitz and Its Charming Fishing Port.

Accommodations on Rügen
Rügen offers an extensive range of accommodations surrounded by beautiful beaches and places to relax. During the autumn and winter seasons, staying by the Baltic Sea is particularly beneficial for health due to the presence of iodine.

Other places worth visiting: MAP
GPS: 54°25'N 13°22'E