Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów ~ Okiem obiektywu

Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Półwysep Wittow, dawniej znany jako Wittmund, to najbardziej wysunięta na północ część wyspy Rugia. To na tym półwyspie znajduje się niemiecki Nordkapp. Półwysep jest też pieszczotliwie nazywany Krainą Wiatru. Od północy i wschodu otoczony Morzem Bałtyckim, od zachodu i południa, Zatoką Wieker i Wielką Zatoką Jasmunder. Płaski teren półwyspu otoczenie z każdej ze stron wodą sprawia iż wiatr wieje tu ze wszystkich stron. Te dwa elementy od tysięcy lat determinują krajobraz i życie Krainy Wiatrów.

Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Na Półwysep Wittow można dostać się drogą lądową przez wąską, ośmiokilometrową mierzeję ze wspaniałą plażą w Schaabe albo drogą wodą dzięki promowi Wittower Fähre. Prom samochodowy kursuje przez cały rok łącząc Vaschvit (gmina Trent; od południa) z Fischersiedlung (gminę Wiek; od północy). Gdy nie wieje na Wittow to jest to cichy naturalny raj z wieloma idyllicznymi miejscami. Na imponujący przyrodniczy spektakl należy tu przyjechać we wrześniu, kiedy to tysiące żurawi odpoczywa tu przez kilka tygodni przed odlotem na południe. Moja podróż moim campervanem odbyła się w na początku listopada i spektakl ten mnie ominął.

Co ciekawe, Półwysep Wittow, był kiedyś samodzielną wyspą aż do późnego średniowiecza, od tego czasu jest połączony z Rugią z półwyspem Jasmund przez mierzeję Schaabe. 

Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Na Półwyspie Wittow, w Altenkirchen znajdziesz stare murowane budynki i chaty kryte strzechą. Warto jest też zobaczyć tu kościół parafialny z XII wieku. Jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych na Rugii. Kościół ten zbudowany został z kamieni Jaromarsburga o którym wcześniej pisałem. 

W Breege-Juliusruh można zobaczyć piękne domy kapitańskie, które są świadectwem morskiej tradycji tego miejsca. 
 

Wittower Fähre

 

Ruch promowy w Wittow - Wittower Fähre, rozpoczął się w w dniu 21 grudnia 1896 roku ale już w średniowieczy pokonywano ten obszar łodziami, przewożąc drobne towary. Dwa promy: Wittow i Bergen, przewoziły na tej trasie wagony i lokomotywy kolei wąskotorowej na półwysep Wittow. Przeprawa promowa na linii kolei wąskotorowej Bergen-Altenkirchen funkcjonowała jako prom w latach 1896-1970. Na swój pokład zabierała zarówno samochody i pieszych jak i pociągi kolei wąskotorowej. Po 1970 roku, pod kierownictwem Białej Floty, promy przewoziły tylko pieszych, rowerzystów i samochody. W 1996 roku wybudowano nowocześniejsze i szersze doki promowe oraz oddano do użytku nowy Wittow. Stare nabrzeża zachowały się do dziś i są objęte ochroną zabytków. Dopóki pogoda dopisuje, prom kursuje co pół godziny w ciągu dnia przez cały rok.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA