Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Półwysep Wittow, wcześniej znany jako Wittmund, stanowi najbardziej na północ wysuniętą część wyspy Rugia. To właśnie na tym półwyspie znajduje się niemiecki odpowiednik Nordkapp, nazywany także Krainą Wiatru. Położony jest między Morzem Bałtyckim na północy i wschodzie, a Zatoką Wieker i Wielką Zatoką Jasmunder na zachodzie i południu. Charakterystyczny płaski teren półwyspu otoczony wodą z każdej strony sprawia, że wiatr wieje tu z każdej strony. Te dwa elementy kształtują krajobraz i życie Krainy Wiatrów od tysiącleci.
 
Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów
 
Do Półwyspu Wittow można dostać się drogą lądową, przekraczając wspaniałą mierzeję Schaabe z przepiękną plażą, lub drogą wodną, korzystając z promu Wittower Fähre. Prom samochodowy kursuje przez cały rok, łącząc Vaschvit (gmina Trent; od południa) z Fischersiedlung (gminą Wiek; od północy). Kiedy wiatr nie wieje na Wittow, jest to spokojne i naturalne miejsce z wieloma idyllicznymi zakątkami. Niezapomniany przyrodniczy spektakl odbywa się tu we wrześniu, kiedy to tysiące żurawi odpoczywa przez kilka tygodni przed swoim odlotem na południe. Moja podróż campervanem odbyła się na początku listopada i niestety ominął mnie ten spektakl.
 
Ciekawostką jest fakt, że Półwysep Wittow był niegdyś oddzielną wyspą aż do późnego średniowiecza, kiedy to został połączony z Rugią poprzez mierzeję Schaabe.
 
Półwysep Wittow - Kraina Wiatrów

Na Półwyspie Wittow, w Altenkirchen, znajdują się stare murowane budynki oraz chaty kryte strzechą. Warto zwrócić uwagę na kościół parafialny z XII wieku, który jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych obiektów sakralnych na Rugii. Kościół ten został zbudowany z kamieni pochodzących z Jaromarsburga, o którym wspominałem wcześniej.

W miejscowości Breege-Juliusruh można podziwiać piękne domy kapitańskie, które stanowią świadectwo morskiej tradycji tego regionu.
 

Wittower Fähre

  
 
 
 
Ruch promowy na Wittow, znany jako Wittower Fähre, rozpoczął się 21 grudnia 1896 roku. Jednak już w średniowieczu obszar ten był przekraczany przez łodzie, które przewoziły drobne towary. Dwa promy, Wittow i Bergen, przewoziły na tym obszarze wagony i lokomotywy kolejki wąskotorowej, łącząc Vaschvit (gminę Trent; od południa) z Fischersiedlung (gminą Wiek; od północy). Ta przeprawa promowa funkcjonowała jako część kolei wąskotorowej Bergen-Altenkirchen w latach 1896-1970. Po 1970 roku, prowadzony przez Białą Flotę, prom przewoził jedynie pieszych, rowerzystów i samochody. W 1996 roku wybudowano nowocześniejsze i szersze doki promowe oraz oddano do użytku nowy prom Wittow. Stare nabrzeża zachowały się do dziś i są chronione jako zabytki. Przy dobrej pogodzie prom kursuje co pół godziny przez cały rok.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA