Co warto zobaczyć w Martina Franca

Co warto zobaczyć w Martina Franca

Martina Franca to urocze małe miasteczko w Apulii, włoskim regionie tworzącym "piętę" włoskiego buta. Jest tu wszystko, czego można oczekiwać od ładnego, południowowłoskiego miasta. W Martina Franca znajdziesz bielone alejki, pranie suszące się na wietrze, koty drzemiące na zalanych słońcem ulicach oraz gwar rodzinnych rozmów dobiegający z otwartych okien okolicznych domów. Zapraszam do Martina Franca. 

Co warto zobaczyć w Martina Franca
  
W Martinie znajdziesz również wyjątkową architekturę barokową - Barocco Martinese - oraz urocze restauracje i winiarnie, dzięki czemu Martina Franca jest idealna zarówno na rodzinne wakacje jak i weekendowy wypad we dwoje lub samotną przygodę.
 
Martina Franca jest popularna wśród turystów, ale nadal możesz poczuć się tu bardzo lokalnie, zwłaszcza jeśli odwiedzasz miasto poza sezonem.
  

Gdzie znajduje się Martina Franca i co warto zobaczyć w pobliżu

  
Martina Franca znajduje się na szczycie wzgórza Val D'Itria, w pięknej dolinie, która słynie z produkcji oliwy z oliwek i domów trulli.
 
 
W tej samej okolicy znajduje się słynne Alberobello i jego domki trulli; mniej znane, ale oszałamiające Locorotondo oraz słynne Polignano al Mare.

W pobliżu znajdują się również Bari, Trani i Monopoli, które można stamtąd łatwo odwiedzić.

Do Martina Franca najłatwiej dostać się prywatnym samochodem.
 

Co sprawia, że Martina Franca jest wyjątkowa

 
Kiedy po raz pierwszy odwiedzasz Martina Franca, masz wrażenie, że odwiedzasz miasto jakich wiele w Apulii, ale pozory mylą! 

Pomimo tego, że jest to małe miasteczko, spotkasz tu piękne kościoły w szczególnym stylu zwanym Barocco Martuinese (barok poranny). Styl ten przypomina nieco barok Val di Noto na Sycylii i charakteryzuje się wyszukanymi fasadami z jasnego kamienia.

Co sprawia, że Martina Franca jest wyjątkowaCo sprawia, że Martina Franca jest wyjątkowa

Stare miasto, zwana białą dzielnicą, co prawda jest typowe dla miast w tej części Apulii ale czuliśmy się w tym miejscu nieco inaczej. Spacerując ulicami Citta Bianche (białe miasto) czuliśmy się jak w małej lokalnej wiosce z otaczającymi je zapachami rozwieszonego nad ulicami praniem, zapachami gotowanych potrwa z kuchni wychodzący prosto na ulicę i dźwiękiami rodzinnych dyskusji prowadzonych prawie na ulicy.  
 

Co warto zobaczyć w Martina Franca?

 

Mury miejskie i bramy Martina Franca


Martina Franca została założona w 1310 roku przez księcia Filippo D'Angio i nadal zachowuje wiele śladów swojej średniowiecznej przeszłości. Usytuowane na szczycie wzgórza, ze względów obronnych, było otoczone: murami miejskimi, 24 wieżami strażniczymi z widokiem na okolicę i 4 bramami miejskimi.

Bramy Martina Franca noszą imiona świętych: Porta Santo Stefano, Porta San Nicola, Porta San Pietro i Porta Santa Maria.

Mury miejskie i bramy Martina FrancaMury miejskie i bramy Martina Franca
 
Najbardziej imponującą i najłatwiejszą do znalezienia z bramą w Martina Franco, jest Porta Santo Stefano, która prowadzi do centrum starego miasta.

Brama Santo Stefano pochodzi z XV wieku, ale została zniszczona i odbudowana w XVIII wieku. Teraz ma charakterystyczny barokowy wygląd, charakterystyczny dla tego miasta.

Palazzo Ducale - Pałac Książęcy


Gdy wejdziesz na stare miasto, jednym z pierwszych budynków, które napotkasz na swojej drodze, jest Palazzo Ducale, której główna fasada wychodzi na piękny plac Roma.

Palazzo Ducale, dziś częściowo jest siedzibą ratusza, a częściowo muzeum.
 
Rodzina Caracciolo zbudowała go na wzór rezydencji królewskiej, a jej pierwotne plany zakładały, że będzie miał 365 pokoi.

Chociaż ten ambitny plan nigdy nie doszedł do skutku, pałac nadal jest naprawdę wspaniały i jest fantastycznym przykładem Barocco Martinese, z którego słynie to miasto.

Inne imponujące budynki i pałace, które warto zobaczyć w Martina Franca to:
- Palazzo dell'Università i wieża miejska
- Palazzo Martucci
- Palazzo Ancona

Bazylika San Martino


Jednym z najlepszych przykładów Barocco Martinese w Martina Franca jest Bazylika San Martino, bazylika imienia patrona miasta - San Martino.

Bazylika San Martino

Bazylikę warto odwiedzić w środku, ale nawet samo podziwianie z zewnątrz pozostawia niezapomniane wrażenie.

Wewnątrz bazyliki podziwiać możne jej wyszukaną architekturę i dzieła sztuki lokalnych malarzy

Piazza Maria Immacolata


Martina Franca ma wiele pięknych placów, ale być może najpiękniejszym i najbardziej znanym ze wszystkich jest Piazza Maria Immacolata
 
Plac ten to wielki plac otoczony półkolistymi budynkami w tym samym wyszukanym stylu, co kościoły Martiny Franca.

Pod zacienionymi portykami tych uskrzydlonych konstrukcji znajdują się kawiarnie i restauracje, w których można usiąść i zrelaksować się, obserwując miejskie życie. 

Bielone ulice Martina Franca i La Lama


Martina Franca jest jednym z tak zwanych citta bianche (białych miast) Apulii. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej bielonej dzielnicy.

Ta część miasta nazywa się La Lama. Nie ma tam głównych atrakcji, ale każdy zakątek oferuje uroczy widok na: dziedziniec z praniem suszącym się na słońcu, ładny balkon z kwiatami i ukryte schody prowadzące do małych drzwi etc. 

Bielone ulice Martina Franca i La LamaBielone ulice Martina Franca i La Lama

Miejsce to przypomina trochę labirynt i warto się w nim zgubić. Cały obszar jest na tyle mały, że zawsze znajdziesz wyjście.

Tutaj domy o różnych kształtach i rozmiarach wydają jakby nakładały się na siebie w ekstrawagancji białych ścian i spiczastych dachów (po włosku tetti a pignone), zgodnie z osobliwym ukształtowaniem terenu.

To urocza dzielnica i miasto, którą na pewno warto zwiedzić.
 
 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
     
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA