Bari - stolica Apulii ~ Okiem obiektywu

Bari - stolica Apulii

To już moja szósta podróż do Włoch. Dziś startuje z serią wpisów o pięknej Apulii rozpoczynając od stolicy tego regiony czyli miasta Bari. Mam nadzieję, że moje wskazówki dotyczące podróży do Bari które będą przydatne dla tych, którzy planują podróż do Bari. Miasto Bari jest piękne i pełne smaku morza ale przede wszystkim pełne miejsc z ciekawą i ogromną historia. Zapraszam do Apulii, zapraszam do Bari.

Bari - stolica Apulii

Bari jest stolicą regionu Apulia, położonego nad Morzem Adriatyckim we Włoszech. Jest to drugi, po Neapolu, najważniejszy ośrodek gospodarczy w południowych Włoszech kontynentalnych, a także słynne miasto portowe i uniwersyteckie. Co więcej, Bari jest znane jako wspaniałe miejsce turystyczne ze swoją unikalną architekturą i pięknymi romantycznymi fotospotami.


W Bari życie nie jest pospieszne, w zasadzie jak większości miast na południu Włoch. Ludzie tutaj są bardzo mili, jeśli poprosisz o drogę, zrezygnują ze swoich planów i zaprowadzą cię do tego miejsca.

Turyści do Bari docierają przeważnie drogą lotniczą lądując w Porcie Lotniczym Bari im. Karola Wojtyły ale wielu z nich przybywa do Bari drogą morską. Port w Bari jest tradycyjnie uważany za drzwi Europy na Półwysep Bałkański i Bliski Wschód. Regularnie pływają tu promy do Dubrownika (Chorwacja) czy do Durres (Albania). Bari ma również port jachtowy do którego wpływają jachty także z Grecji. 
 
Port Jachtowy w Bari
 
Do Bari przyjeżdżają turyści, jednak nie po to by zwiedzać miasto, ale jedynie jako miejsce odpoczynku przed podróżą do miejsc takich jak np. Alberobello, Locorotondo czy Matery która stała się bardzo popularną destynacją z uwagi, iż kręcono tu jeden z ostatnich filmów z Jamesem Bondem pt. Nie czas umierać. Film ten odmienili oblicze miasta jaskiń sprzed 9 tys. lat. O Jamesie Bondzie pisałem również w kontekście włoskiej Sieny.

Co zobaczyć w Bari


Bari to urokliwe miasto na południu Włoch, które skrywa w sobie bogactwo historycznych skarbów i niezwykłą atmosferę. Jeśli planujesz wizytę w tym malowniczym miejscu, koniecznie zanotuj kilka punktów na swojej liście "must-see". Poniżej publikuję listę: Co zobaczyć w Bari.

1. Stare Miasto (Bari Vecchia): Rozpocznij swoją podróż od urokliwej Bari Vecchia, czyli Starego Miasta. Wąskie uliczki, białe kamienice i tradycyjne sklepiki tworzą niezwykły klimat. Niezapomnianym przeżyciem będzie spacer po Labiryncie Strażynocnej, gdzie można odnaleźć ukryte dziedzińce i tajemnicze zaułki.

2. Bazylika św. Mikołaja: To jeden z najważniejszych punktów w Bari. Bazylika św. Mikołaja (San Nicola) to świątynia, w której spoczywają relikwie św. Mikołaja, znanego nam lepiej jako Świętego Mikołaja. To miejsce pielgrzymek i modlitwy, a zarazem imponujący przykład architektury romańskiej.

3. Plaża Pane e Pomodoro: Jeśli pragniesz chwili relaksu nad Adriatykiem, udaj się na Plażę Pane e Pomodoro. Miękki piasek, kojący szum fal i wspaniałe widoki na morze to idealne połączenie dla wypoczynku i orzeźwienia.

4. Twierdza Castello Svevo: Historia Bari jest również związana z ważnymi wydarzeniami militarystycznymi. Twierdza Castello Svevo, wzniesiona w XIII wieku, jest tego doskonałym przykładem. Możesz tu zgłębić przeszłość miasta, a jednocześnie podziwiać panoramę z jej murów.

5. Teatro Petruzzelli: Dla miłośników sztuki scenicznej Teatro Petruzzelli, jeden z największych teatrów operowych we Włoszech, jest obowiązkowym punktem wizyty. Zarówno architektura, jak i wystawiane tu przedstawienia, dostarczają niezapomnianych wrażeń.

6. Lungomare e Murat: Spacer po Lungomare, nadmorskiej promenadzie, to doskonały sposób na cieszenie się pięknymi widokami na morze i przyjemnym klimatem Bari. Idealne miejsce na romantyczny spacer czy odpoczynek z widokiem na zachód słońca.

7. Kulinarna podróż: Wizyta we Włoszech to również uczta dla podniebienia. W Bari warto wypróbować lokalne smakołyki, takie jak focaccia, owoce morza czy tradycyjne dania kuchni apulijskiej np. orecchiette.

Bari to miasto pełne kontrastów, gdzie starożytność łączy się z nowoczesnością, a lokalna kultura wciąż żyje w codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, sztuki czy po prostu chcesz odpocząć nad morzem, Bari z pewnością jest co zobaczyć.dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć.


Bari ma jednak swoje piękno, które powinieneś odwiedzić przynajmniej raz. Idealnie byłoby spędzić tutaj kila nocy.

Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA