Strada delle orecchiette. Najbardziej autentyczna uliczka w Bari ~ Okiem obiektywu

Strada delle orecchiette. Najbardziej autentyczna uliczka w Bari

Bari było naszą bazą wypadową w podróży po Apulii, może dlatego, miasto to najbardziej utkwiło nam w sercach. To, co pokochaliśmy w Bari, to jej ludzie którzy byli w każdym wymiarze autentyczni. Z tego powodu, jeśli chcesz poznać prawdziwe Bari, nie możesz przegapić wizyty na Strada Arco Basso, lepiej znanej jako Strada delle orecchiette.
 
Strada delle orecchiette. Najbardziej autentyczna uliczka w Bari

W sercu starego miasta - Bari Vecchia (miasto w mieście, zupełnie inne od jego nowej części), pośród hałaśliwych uliczek, znajduje się ukryte miejsce w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością. Zostawiając za sobą Zamek Normanno-Svevo, przekraczając niewielki "tunel", wejdziesz do miejsca pełnego kolorów i orecchiette. Tu od razu poczujesz się jak w domu.


Ulica orecchiette rozsławiła Bari na całym świecie. Prawdziwymi bohaterkami są tu kobiety z Bari tj. Signore orecchiette, które swoimi zręcznymi rękoma tworzą tysiące orecchiette dziennie, siedząc przed swoimi drewnianymi stołami. To właśnie kobiety, wyrabiające makaron orecchiette, tworzą tu swoisty spektakl, który urzeka i odtwarza jedną z najważniejszych regionalnych tradycji.

Znajdziesz tu orecchiette wszystkich smaków, od tych najbardziej klasycznych, po te z paloną pszenicą zmieszaną z mąką razową.

Strada delle orecchiette

Ale to nie koniec. Oprócz orecchiette na drewnianych stołach znajdziesz również taralli, apulijską specjalność, która przygotowywana rękami barijskich kobiet ma zupełnie inny smak.

W każdym kilogramie makaronu orecchiette, skoncentrowana jest kulinarna tradycja tej cudownej krainy. I dlatego za jedyne 5 euro wszyscy możemy mieć przywilej degustacji ręcznie robionego produktu.
 

Makaron orecchiette

 
Chyba każdy wie, że istnieją setki kształtów makaronów we Włoszech. Każdy region Włoch jest znany ze swoich makaronów i tradycyjnych receptur. Apulia nie jest wyjątkiem! To właśnie orecchiette są najpopularniejszym makaronem w Apulii. Makaron swoim kształtem przypominają uszy – stąd pochodzi ich nazwa.

Makaron orecchiette
Makaron orecchiette

Ciasto składa się tylko z trzech składników: wody, zmielonej semoliny z pszenicy durum i soli. Podstawowe składniki tradycyjnego ciasta są takie same w całej Apulii, ale to, co wyróżnia orecchiette w różnych obszarach regionu, to nazwa w dialekcie, sos i rozmiar. 
  
Orecchiette
Orecchiette
 
Większe orecchiette doprawiane są sosem, mozzarellą i zapiekane w piekarniku, natomiast te średniej wielkości mogą być podawane z warzywami lub z jednym z najpopularniejszych przepisów z Apulii z cime di rapa. Mniejsze, równie apetyczne, towarzyszą typowej niedzielnej potrawie z Bari, ragù z brasciole, czyli typowymi sajgonkami mięsnymi.
 
W ciągu wieków orecchiette przyjęły również typową dla dialektu nazwę strasc'nat, która wywodzi się od techniki ich tworzenia – makaron jest przeciągany nożem i palcami na drewnianej desce. Po ugotowaniu poczujesz, że fachowo uformowane ucho i małe wypustki na odwrocie działają na sos jak magnes.

Kobiety z strada delle orecchiette Kobiety z strada delle orecchiette

Kobiety z strada delle orecchiette po zręcznym stworzeniu "uszek" pozostawia je do wyschnięcia na słońcu na dużych drewnianych tacach. Po ich wyschnięciu, signore orecchiette, pakują je do do małych torebek i sprzedaje przechodniom.

Strada delle orecchiette

Makaron idealnie nadaje się do spożycia z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, której Apulia jest największym producentem we Włoszech.
 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
  
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA