Sylwester i Nowy Rok we Włoszech ~ Okiem obiektywu

Sylwester i Nowy Rok we Włoszech

Świętowanie sylwestra we Włoszech, podobnie jak i w Polsce – obchodzi się bardzo hucznie i szczególnie głośno. Możliwości spędzenia sylwestrowej nocy, praktycznie w każdym włoskim mieście, są nieograniczone. Praktycznie każde miasto, nieważne jak małe, ma swój własny pokaz sztucznych ogni. Tej nocy większość teatrów wystawia najgłośniejsze spektakle: od chórów gospel po sztuki szekspirowskie, opery i koncerty. 
  
Sylwester i Nowy Rok we Włoszech

W okresie świątecznym we Włoszech, poprzedzającym świętowanie capodanno tj. 1 stycznia, włosi wychodzą na wspólne, wieczorne spacery po historycznych częściach starych miast które bardzo często przekształcone są w biblijne Betlejem. Wile miast, pod koniec roku, wystawia swoją własną szopkę tzw. presę, gdzie wieczorem wąskie brukowane uliczki są oświetlone świecami i ozdobione ogromnymi liśćmi palmowymi i drzewami oliwnymi. Nierzadko przywożone są krowy, osły, kucyki i inne zwierzęta.

Sylwester w Bari

Restauratorzy, piekarze i inni drobni sprzedawcy, przed własne sklepy, w miękko oświetlonych latarniami drzwiach, wystawiają własne kramy a ulice patrolują rzymscy żołnierze ubrani w togi, nakrycia głowy i długie płaszcze.

Święty Mikołaja z Bari
  

Co Włosi jedzą w Sylwestra. Czyli Sylwester i Nowy Rok na włoskim stole.

   
Na imprezie sylwestrowej jest pełno wszelkiego rodzaju dań, które różnią się w zależności od regionu, ale dwa z nich muszą być obecne na każdym stole: Zampone i Cotechino - gotowaną kiełbasę wieprzową intensywnie przyprawioną z soczewicą. Małe ziarenka soczewicy symbolizują monety, więc ich spożycie zapewnia dostatek i dobrobyt w nadchodzącym roku. 
 
Zampone to o nic innego jest wyfiletowana noga wieprzowa nadziana mięsem wieprzowym i słoniną.  Zampone to włoski produkt regionalny, chroniony przez Unię Europejską - tak jak na przykład polski oscypek. Może być produkowane wyłącznie na określonym terenie Włoch według ściśle określonej receptury. 
 

Szczęście i dostatek mają zapewnić także owoce granatu, a także winogrona. Tych ostatnich powinno się zjeść o północy dwanaście kulek, czyli tyle, ile miesięcy ma rok. Podobno najlepszym sposobem jest połknięcie całych winogron - wtedy szczęścia będzie najwięcej.
 
Włosi najczęściej bawią się w domu w gronie rodziny i przyjaciół, grając na przykład w karty grając w grą którą Włosi nazywają Tombolą (bingo). Szczególną atrakcją gry jest to, że każdemu numerowi przypisany jest symbol; zamiast czytać liczby na głos, gracze mogą wskazać je symbolem np. liczba 90 to strach, 47 to głos umarłych itp.
 

Nowy Rok we Włoszech 

  
Jeśli spędzasz Sylwester we Włoszech, musisz uważać na spadające z nieba przedmioty. A właściwie nie z nieba, tylko z balkonów. Z czego to wynika? Włoski zwyczaj nakazuje zakończyć stary rok tak, by w styczniu nie trzeba było do niego wracać. Należy więc załatwić wszystkie sprawy, które rozpoczęły się w poprzednim roku, dotrzymać umów i obietnic. Ale to nie wszystko! Nowy Rok we Włoszech wita się poprzez wyrzucanie z mieszkań starych, zużytych lub popsutych przedmiotów. Włoski Sylwester świętowany w ten sposób ma na celu pozbycie się z domu pecha, który doprowadził do zniszczenia wyrzucanych przedmiotów lub urządzeń.

Dlatego też spędzając Sylwester i Nowy Rok we Włoszech, a szczególnie na południu Włoch, uważajcie przechodząc w pobliżu wysokich budynków, z których coś może spać Wam na głowę. Szczególnie dotyczy to Neapolu.
 
Iluminacja noworoczna w BariIluminacja noworoczna w Bari - Włochy

Nowy Rok we Włoszech jest obchodzony z petardami i fajerwerkami wszelkiego rodzaju, które oświetlają niebo, aby powitać 1 stycznia. Wiele osób wyrzuca stare rzeczy z okien, jakby chciały wyrzucić wszystkie negatywne rzeczy z ubiegłego roku, oczekując lepszej przyszłości. O północy wymieniają dobre życzenia i tosty ze ściśle włoskim winem musującym!
 
Włosi obchodzą Noc Sylwestrową bardzo uroczyście, a ponadto wierzą, że dopełnienie wszystkich czynności nakazanych przez tradycję zapewni im szczęście, pomyślność i bogactwo w Nowym Roku.
 

Sylwester we Włoszech w czerwonej bieliźnie. Włosie tradycje i przesądy na Nowy Rok.

 
Włoski Sylwester nie może obyć się bez czerwonej bielizny – nie tylko pod sukienką, ale również pod spodniami. Przed nastaniem Nowego Roku włoskie butki wypełniają się czerwonymi biustonoszami, pończochami oraz slipkami i bokserkami. Zgodnie z tradycją we Włoszech, czerwień przynosi szczęście – zwłaszcza w miłości.

Kolor czerwony przynosi szczęścieKolor czerwony przynosi szczęście

  
Całowanie się pod jemiołą
Pocałunek o północy z lampką szampana w dłoni i jemiołą nad głowami ma zapewnić szczęście w miłości na cały nadchodzący rok, a także płodność.
  
Wypatrywanie wschodu słońca
Pierwszy wschód w Nowym Roku jest ważny i wielu mających siłę, by doczekać do świtu wybiera się oglądać pierwsze promienie słońca. Co ciekawe, niektórzy Włosi prosto z imprezy potrafią jechać do baru na kawę i słodką przekąskę, czyli typowe włoskie śniadanie, a po śniadaniu właśnie na podziwianie pierwszego wschodu słońca.
 
Fajerwerki i petardy
Fajerwerki lubią wszyscy mieszkańcy Italii w każdej części kraju. Dlaczego? Oczywiście przez przesądy i zabobony. Włosi bardzo mocno wierzą w to, że że huk strzelających sztucznych ogni przegania złe duchy z ich życia. Tradycja ta jest tak mocno zakorzeniona, że stała się dużym problemem gdyż noc ta jest straszna dla zwierząt i wszystkich, którzy nie lubią zbytniego hałasu.

Fajerwerki i petardy na nowy rok we Włoszech Fajerwerki i petardy na nowy rok w Bari

Wybuch takiej petardy w wąskich ulicach Bari, jakiego doświadczyliśmy, jest bardzo głośny, wręcz oszołamiający.  
 
Pierwsze spotkanie na ulicy
Ten przesąd jest już wyjątkowo zabobonny. Włosi wierzą, że osoba spotkana jako pierwsza po pierwszym wyjściu z domu w nowym roku wróży o ich pomyślności. I tak na przykład spotkane dziecko ma wróżyć krótkie życie, a osoba starsza wróży długie życie.
 
Gotówka w kieszeni
Włosi wierzą ponadto, że wychodząc po raz pierwszy z domu w nowym roku koniecznie trzeba zabrać ze sobą pieniądze. Pieniądze w kieszeni mają zapewnić, że nie zabraknie ich przez cały kolejny rok.
 
Wylewanie wody z balkonu
Przesąd praktykowany jest przez osoby, które miały za sobą ciężki rok, obfitujący we łzy. Wylanie z balkonu na ulicę wody ma sprawić, że w nowym roku dana osoba nie będzie już płakać.
 
Jedzenie suszonych daktyli
Podjadanie daktyli w noc sylwestrową ma zapewnić ochronę przed złem czyhającym w nowym roku. 
  

Czy Włochy na sylwestra to dobry pomysł?

  
Sylwester we Włoszech to opcja, która podoba się wielu osobom szukającym dla siebie ciekawej propozycji na grudniowy wypad. Dla osób, które chcą podróżować z całą rodziną, Włochy na sylwestra mogą być dobrym pomysłem. Oczywiście, pod warunkiem, że sylwestrowa impreza będzie jedynie dodatkiem do innych atrakcji. Trzeba jednak mieć świadomość, że Włochy w grudniu wcale nie są tak ciepłe, jak nam się to może wydawać. Na pewno trzeba zapomnieć o plażowaniu czy korzystaniu ze słonecznych atrakcji. 
 
Bari - Sylwester i Nowy Rok
Włochy - Sylwester i Nowy Rok

Jeśli chcesz jechać z dziećmi do Włoch na sylwestra, lepiej jest wybierać mniejsze miejscowości lub hotele położone z dala od największego zgiełku.
 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA