Sylwester i Nowy Rok we Włoszech ~ Okiem obiektywu

Sylwester i Nowy Rok we Włoszech

The English version of this post can be found at the bottom of the page.

Świętowanie sylwestra we Włoszech, podobnie jak i w Polsce – obchodzi się bardzo hucznie i szczególnie głośno. Możliwości spędzenia sylwestrowej nocy, praktycznie w każdym włoskim mieście, są nieograniczone. Praktycznie każde miasto, nieważne jak małe, ma swój własny pokaz sztucznych ogni. Tej nocy większość teatrów wystawia najgłośniejsze spektakle: od chórów gospel po sztuki szekspirowskie, opery i koncerty. 
  
Sylwester i Nowy Rok we Włoszech

W okresie świątecznym we Włoszech, poprzedzającym świętowanie capodanno tj. 1 stycznia, włosi wychodzą na wspólne, wieczorne spacery po historycznych częściach starych miast które bardzo często przekształcone są w biblijne Betlejem. Wile miast, pod koniec roku, wystawia swoją własną szopkę tzw. presę, gdzie wieczorem wąskie brukowane uliczki są oświetlone świecami i ozdobione ogromnymi liśćmi palmowymi i drzewami oliwnymi. Nierzadko przywożone są krowy, osły, kucyki i inne zwierzęta.

Sylwester w Bari

Restauratorzy, piekarze i inni drobni sprzedawcy, przed własne sklepy, w miękko oświetlonych latarniami drzwiach, wystawiają własne kramy a ulice patrolują rzymscy żołnierze ubrani w togi, nakrycia głowy i długie płaszcze.

Święty Mikołaja z Bari
  

Co Włosi jedzą w Sylwestra. Czyli Sylwester i Nowy Rok na włoskim stole.

   
Na imprezie sylwestrowej jest pełno wszelkiego rodzaju dań, które różnią się w zależności od regionu, ale dwa z nich muszą być obecne na każdym stole: Zampone i Cotechino - gotowaną kiełbasę wieprzową intensywnie przyprawioną z soczewicą. Małe ziarenka soczewicy symbolizują monety, więc ich spożycie zapewnia dostatek i dobrobyt w nadchodzącym roku. 
 
Zampone to o nic innego jest wyfiletowana noga wieprzowa nadziana mięsem wieprzowym i słoniną.  Zampone to włoski produkt regionalny, chroniony przez Unię Europejską - tak jak na przykład polski oscypek. Może być produkowane wyłącznie na określonym terenie Włoch według ściśle określonej receptury. 
 

Szczęście i dostatek mają zapewnić także owoce granatu, a także winogrona. Tych ostatnich powinno się zjeść o północy dwanaście kulek, czyli tyle, ile miesięcy ma rok. Podobno najlepszym sposobem jest połknięcie całych winogron - wtedy szczęścia będzie najwięcej.
 
Włosi najczęściej bawią się w domu w gronie rodziny i przyjaciół, grając na przykład w karty grając w grą którą Włosi nazywają Tombolą (bingo). Szczególną atrakcją gry jest to, że każdemu numerowi przypisany jest symbol; zamiast czytać liczby na głos, gracze mogą wskazać je symbolem np. liczba 90 to strach, 47 to głos umarłych itp.
 

Nowy Rok we Włoszech 

  
Jeśli spędzasz Sylwester we Włoszech, musisz uważać na spadające z nieba przedmioty. A właściwie nie z nieba, tylko z balkonów. Z czego to wynika? Włoski zwyczaj nakazuje zakończyć stary rok tak, by w styczniu nie trzeba było do niego wracać. Należy więc załatwić wszystkie sprawy, które rozpoczęły się w poprzednim roku, dotrzymać umów i obietnic. Ale to nie wszystko! Nowy Rok we Włoszech wita się poprzez wyrzucanie z mieszkań starych, zużytych lub popsutych przedmiotów. Włoski Sylwester świętowany w ten sposób ma na celu pozbycie się z domu pecha, który doprowadził do zniszczenia wyrzucanych przedmiotów lub urządzeń.

Dlatego też spędzając Sylwester i Nowy Rok we Włoszech, a szczególnie na południu Włoch, uważajcie przechodząc w pobliżu wysokich budynków, z których coś może spać Wam na głowę. Szczególnie dotyczy to Neapolu.
 
Iluminacja noworoczna w BariIluminacja noworoczna w Bari - Włochy

Nowy Rok we Włoszech jest obchodzony z petardami i fajerwerkami wszelkiego rodzaju, które oświetlają niebo, aby powitać 1 stycznia. Wiele osób wyrzuca stare rzeczy z okien, jakby chciały wyrzucić wszystkie negatywne rzeczy z ubiegłego roku, oczekując lepszej przyszłości. O północy wymieniają dobre życzenia i tosty ze ściśle włoskim winem musującym!
 
Włosi obchodzą Noc Sylwestrową bardzo uroczyście, a ponadto wierzą, że dopełnienie wszystkich czynności nakazanych przez tradycję zapewni im szczęście, pomyślność i bogactwo w Nowym Roku.
 

Sylwester we Włoszech w czerwonej bieliźnie. Włosie tradycje i przesądy na Nowy Rok.

 
Włoski Sylwester nie może obyć się bez czerwonej bielizny – nie tylko pod sukienką, ale również pod spodniami. Przed nastaniem Nowego Roku włoskie butki wypełniają się czerwonymi biustonoszami, pończochami oraz slipkami i bokserkami. Zgodnie z tradycją we Włoszech, czerwień przynosi szczęście – zwłaszcza w miłości.

Kolor czerwony przynosi szczęścieKolor czerwony przynosi szczęście

  
Całowanie się pod jemiołą
Pocałunek o północy z lampką szampana w dłoni i jemiołą nad głowami ma zapewnić szczęście w miłości na cały nadchodzący rok, a także płodność.
  
Wypatrywanie wschodu słońca
Pierwszy wschód w Nowym Roku jest ważny i wielu mających siłę, by doczekać do świtu wybiera się oglądać pierwsze promienie słońca. Co ciekawe, niektórzy Włosi prosto z imprezy potrafią jechać do baru na kawę i słodką przekąskę, czyli typowe włoskie śniadanie, a po śniadaniu właśnie na podziwianie pierwszego wschodu słońca.
 
Fajerwerki i petardy
Fajerwerki lubią wszyscy mieszkańcy Italii w każdej części kraju. Dlaczego? Oczywiście przez przesądy i zabobony. Włosi bardzo mocno wierzą w to, że że huk strzelających sztucznych ogni przegania złe duchy z ich życia. Tradycja ta jest tak mocno zakorzeniona, że stała się dużym problemem gdyż noc ta jest straszna dla zwierząt i wszystkich, którzy nie lubią zbytniego hałasu.

Fajerwerki i petardy na nowy rok we Włoszech Fajerwerki i petardy na nowy rok w Bari

Wybuch takiej petardy w wąskich ulicach Bari, jakiego doświadczyliśmy, jest bardzo głośny, wręcz oszołamiający.  
 
Pierwsze spotkanie na ulicy
Ten przesąd jest już wyjątkowo zabobonny. Włosi wierzą, że osoba spotkana jako pierwsza po pierwszym wyjściu z domu w nowym roku wróży o ich pomyślności. I tak na przykład spotkane dziecko ma wróżyć krótkie życie, a osoba starsza wróży długie życie.
 
Gotówka w kieszeni
Włosi wierzą ponadto, że wychodząc po raz pierwszy z domu w nowym roku koniecznie trzeba zabrać ze sobą pieniądze. Pieniądze w kieszeni mają zapewnić, że nie zabraknie ich przez cały kolejny rok.
 
Wylewanie wody z balkonu
Przesąd praktykowany jest przez osoby, które miały za sobą ciężki rok, obfitujący we łzy. Wylanie z balkonu na ulicę wody ma sprawić, że w nowym roku dana osoba nie będzie już płakać.
 
Jedzenie suszonych daktyli
Podjadanie daktyli w noc sylwestrową ma zapewnić ochronę przed złem czyhającym w nowym roku. 
  

Czy Włochy na sylwestra to dobry pomysł?

  
Sylwester we Włoszech to opcja, która podoba się wielu osobom szukającym dla siebie ciekawej propozycji na grudniowy wypad. Dla osób, które chcą podróżować z całą rodziną, Włochy na sylwestra mogą być dobrym pomysłem. Oczywiście, pod warunkiem, że sylwestrowa impreza będzie jedynie dodatkiem do innych atrakcji. Trzeba jednak mieć świadomość, że Włochy w grudniu wcale nie są tak ciepłe, jak nam się to może wydawać. Na pewno trzeba zapomnieć o plażowaniu czy korzystaniu ze słonecznych atrakcji. 
 
Bari - Sylwester i Nowy Rok
Włochy - Sylwester i Nowy Rok

Jeśli chcesz jechać z dziećmi do Włoch na sylwestra, lepiej jest wybierać mniejsze miejscowości lub hotele położone z dala od największego zgiełku.
 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
   
---


New Year's Eve and New Year in Italy

Celebrating New Year's Eve in Italy, much like in Poland, is done with great enthusiasm and festivity. The possibilities for spending the New Year's Eve night in practically any Italian city are limitless. Virtually every city, no matter how small, has its own fireworks display. On this night, most theaters stage the loudest performances, ranging from gospel choirs to Shakespearean plays, operas, and concerts.

New Year's Eve and New Year in Italy

During the holiday season in Italy, leading up to the celebration of Capodanno on January 1st, Italians take evening walks in the historical parts of old cities, often transformed into biblical Bethlehem. Many cities, towards the end of the year, set up their own nativity scenes, known as "presepe," where narrow cobblestone streets are lit with candles and adorned with huge palm leaves and olive trees. Cows, donkeys, ponies, and other animals are often brought in as well.

Restaurateurs, bakers, and other small vendors set up their stalls in front of their shops, illuminated by softly lit lanterns, while Roman soldiers in togas, head coverings, and long cloaks patrol the streets.

What Italians Eat on New Year's Eve: The Italian Table on New Year's Eve

The New Year's Eve celebration features a variety of dishes that vary by region, but two must-haves on every table are Zampone and Cotechino - boiled pork sausage intensely seasoned with lentils. The small lentil seeds symbolize coins, so consuming them ensures abundance and prosperity in the coming year.

Zampone is nothing but a deboned pig's trotter filled with pork meat and bacon. Zampone is a regional Italian product, protected by the European Union, similar to Polish oscypek. It can only be produced in a specified area of Italy according to a strictly defined recipe.

Happiness and plenty are also meant to be ensured by pomegranates and grapes. At midnight, twelve grapes should be eaten, representing the twelve months of the year. Allegedly, the best way is to swallow the whole grapes - then there will be the most luck.

Italians mostly celebrate at home with family and friends, playing games such as Tombola (bingo). An interesting aspect of the game is that each number is associated with a symbol; instead of reading the numbers aloud, players can point to them with symbols, e.g., number 90 represents fear, 47 represents the voice of the dead, etc.

New Year in Italy

If you spend New Year's Eve in Italy, you need to watch out for falling objects. Actually, not from the sky, but from balconies. Why? Italian custom dictates ending the old year in a way that there is no need to go back to it in January. Therefore, all matters that started in the previous year must be resolved, commitments and promises kept. But that's not all! New Year in Italy is welcomed by throwing out of apartments old, worn, or broken items. Celebrating Italian New Year in this way aims to get rid of bad luck that led to the destruction of discarded items or devices.

Therefore, when spending New Year's Eve and New Year in Italy, especially in the south, be careful when passing near tall buildings, as something might fall on your head. This is particularly true in Naples.

New Year in Italy is celebrated with fireworks and various types of pyrotechnics that light up the sky to welcome January 1st. Many people throw old things out of windows, as if wanting to get rid of all the negative things from the past year, anticipating a better future. At midnight, they exchange good wishes and toasts with strictly Italian sparkling wine!

Italians celebrate New Year's Eve very solemnly, and moreover, they believe that completing all the activities dictated by tradition will bring them luck, prosperity, and wealth in the New Year.

New Year's Eve in Italy in Red Underwear: Italian Traditions and Superstitions for the New Year

Italian New Year cannot do without red underwear - not only under the dress but also under the pants. Before the New Year, Italian shops fill up with red bras, stockings, panties, boxers, and more. According to tradition in Italy, red brings happiness - especially in love.

Kissing under the Mistletoe

A midnight kiss with a glass of champagne in hand and mistletoe over the heads is meant to bring happiness in love for the entire upcoming year, as well as fertility.

Waiting for the Sunrise

The first sunrise in the New Year is important, and many who have the strength to wait until dawn choose to watch the first rays of the sun. Interestingly, some Italians, straight from the party, can go to a bar for coffee and a sweet snack, a typical Italian breakfast, and after breakfast, they go to admire the first sunrise.

Fireworks and Firecrackers

Everyone in Italy likes fireworks in every part of the country. Why? Of course, due to superstitions and beliefs. Italians strongly believe that the noise of shooting fireworks drives away evil spirits from their lives. This tradition is so deeply rooted that it has become a significant problem because this night is terrifying for animals and anyone who dislikes excessive noise.

The explosion of such a firecracker in the narrow streets of Bari, which we experienced, is very loud, even dazzling.

First Encounter on the Street

This superstition is exceptionally superstitious. Italians believe that the person met first after the first exit from home in the new year predicts their prosperity. For example, meeting a child is supposed to foretell a short life, while an older person predicts a long life.

Cash in the Pocket

Italians also believe that when leaving home for the first time in the new year, you must take money with you. Money in the pocket is supposed to ensure that it will not run out throughout the entire next year.

Pouring Water from the Balcony

This superstition is practiced by people who have had a difficult year, full of tears. Pouring water from the balcony onto the street is supposed to ensure that in the new year, the person will no longer cry.

Eating Dried Dates

Snacking on dates on New Year's Eve is supposed to provide protection against the evil lurking in the new year.

Are Italy for New Year's Eve a Good Idea?

New Year's Eve in Italy is an option that appeals to many people looking for an interesting December getaway. For those who want to travel with the whole family, Italy for New Year's Eve can be a good idea. Of course, provided that the New Year's Eve party is only an addition to other attractions. However, it is essential to be aware that Italy in December is not as warm as it may seem. Certainly, you have to forget about sunbathing or enjoying sunny attractions.

If you want to go to Italy with children for New Year's Eve, it is better to choose smaller towns or hotels located away from the hustle and bustle