Locarno - włoska Szwajcaria. Co zobaczyć?

Locarno - włoska Szwajcaria. Co zobaczyć?

Latem lub zimą, wiosną lub jesienią, południe Szwajcarii to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Moja zimowa podróż do Locarno gwarantowała właściwie brak turystów w tym miejscu a ceny były zdecydowanie niższe. Co prawda, poza sezonem, nie wszystkie turystyczne miejsca mogłem odwiedzić, ale nawet w sezonie (2021 rok), nie spodziewałbym się ich otwarcia z uwagi na ... trudne czasach morowego powietrza.
Locarno - włoska Szwajcaria. Co zobaczyć?
Zanim jednak o Locarno, kilka słów o partnerze tego wpisu, czyli o firmie fotograficznej CEWE - liderze w dziedzinie obróbki zdjęć - nie tylko w skali polskiego rynku fotograficznego, ale także w ujęciu europejskim.

Marka CEWE to również twórcy CEWE Fotoksiążki, numer 1 w Europie - bowiem jest to najczęściej kupowany produkt w swojej kategorii na międzynarodowym rynku fotograficznym.

Wraz z partnerem tego wpisu, oprócz odpowiedzi: Co zobaczyć w Locarno? przybliżę Wam także: Jak zrobić dobre zdjęcie na Insta? oraz przedstawię kilka pomysłów na kreatywne fotografie smartfonem Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym wpisie wykonane zostały smartfonem Samsung S21 Ultra - obecnie najlepszym smartfonem fotograficznym na rynku.
 

Gdzie leży Locarno?

 
Locarno to bardzo malowniczo miasto. Przylega ono do jeziora Maggiore, największego jeziora w południowej Szwajcarii z krystalicznie czysta wodą. Spacerują tutejszym deptakiem rozkoszować się można widokiem odbijających się w wodzie góry. To tu, miejscowi Szwajcarzy najczęściej oddają się rekreacji, biegają, jeżdżą na rowerach, spacerują. Miasto to, w pewien sposób przypomina mi włoskie Como.


Locarno to także jeden z najcieplejszych regionów w Szwajcarii. Odwiedzając to miejsce zimą, nie obawiałem się alpejskich mrozów. Wszak na ulicach rosną tu palmy a klimat tu jest śródziemnomorski.
 

Co warto zobaczyć w Locarno?

 
Od czasów cesarstwa rzymskiego, Locarno było popularnym celem podróży, rozgłos jednak zyskało na początku XIX wieku, kiedy to miasto stało się ważnym europejskim kurortem. Położone w kantonie Ticino, blisko granicy z Włochami, Locarno oferuje doskonałe możliwości połączenia kultury szwajcarskiej i włoskiej.
Piazza Grande
Najpopularniejszym miejscem w Locarno jest centralny plac Piazza Grande, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów miejskich w Szwajcarii. Plac Piazza Grande zabudowany jest ciągiem zabytkowych domów z arkadowymi podcieniami kryjącymi wejścia do licznych kawiarni, restauracji, galerii i sklepów. Co roku, w sierpniu, na Piazza Grande, od 1946 roku, organizowany jest słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno.
Castello Visconteo
Niecałe 300 metrów od Piazza Grande, znajduje się zachowana cześć zamku Castello Visconteo, wybudowany w XII wieku dla rodziny Orellich, a rozbudowany w XV dla rodziny Visscontich (stąd nazwa) z Mediolanu, do którego Locarno należało. Według niektórych spekulacji przebudowę nadzorował sam Leonardo da Vinci.

Tuż obok zamku Castello Visconteo znajdują się kościoły: Santa Maria Assunta (zwany też Chiesa Nuova), kościół San Francesco d'Assisi, kościół Sant' Antonio Abate i kościół Santa Maria in Selva.

Pierwszy - kościół Santa Maria Assunta, jest jednonawową świątynią z dwiema bocznymi kaplicami i wielokątnym chórem. Pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku (później był restaurowany pod koniec XIX wieku i w latach 1967-1971). Na zewnątrz niepozorny, wtopiony nieco w sąsiednie zabudowania.

Kościół San Francesco d'Assisi sięga pierwszej połowy XIV wieku, ale oryginalna świątynia nie zachowała się, zaś kościół w obecnym kształcie, wzorowany na kościele św. Franciszka w Mediolanie, został zbudowany w latach 1538-1572.
Kościół San Francesco d'Assisi
Barokowa kolegiata Sant' Antonio Abate powstała w pierwszej połowie XIV wieku, mimo, że jego obecny wygląd (poza elewacją) pochodzi z kolejnych przebudów dokonanych w 1664 r . W dniu 11 stycznia 1863 roku, jedno z sklepień runęło na ziemią powodując śmierć 47 osób przebywających w tym czasie wewnątrz budynku. Po koniecznej przebudowie elewacja budynku została zmodyfikowana, nadając mu styl neoklasycystycznyinspirowane. Kolegiata posiada XVII-wieczną dzwonnicę z pięcioma dzwonami, która w historii była parę razy podwyższana.
Kolegiata Sant' Antonio Abate
Położony dalej na zachód kościół Santa Maria in Selva (zwany także Madonna della Misericordia) ma historię sięgającą XV wieku. W XIX wieku został częściowo zburzony - zachowano jedynie dzwonnicę i prezbiterium, przyłączając je do przylegającego cmentarza.

Największe jednak wrażenie zrobił na mnie nocny spacer wąskimi brukowanymi uliczkami miasta. Warto tu się zgubić.
Brukowane uliczki Locarno
Za główny zabytek sakralny Locarno uważa się sanktuarium Madonna del Sasso o którym opowiem w następnym wpisie z Szwajcarii.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 46°10′N 8°48′E  
 

Jak zrobić dobre zdjęcie na Insta?

  
Kiedy Instagram pojawił się po raz pierwszy w 2010 roku, jakoś zdjęć wykonanych aparatami w smartfonach nie była wysoko. Zdjęcia wykonane smartfonami w tamtych czasach wyglądały na rozmyte a na ekranach widoczna była pikseloza. Dziś jest inaczej. Instagram obecnie jest medium na stałe połączonym ze smartfonem. Aparat w smartfonie Samsung S21 Ultra jest teraz na tyle dobry, że można go używać nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Gwarantuje, że niektórzy z Was nie zauważą różnicy. 

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności fotograficzne, aby móc robić świetne zdjęcia na Instagramie, dalsza cześć wpisu jest właśnie dla Ciebie. Konieczne będzie zrozumienie kilku podstawowych zasad fotograficznych o których kilka słów napisałem poniżej. Zapraszam do lektury.

1. Zrozum światło

Światło jest najważniejsze w fotografii. Gdy jest jego za dużo, obiekt wygląda na wyblakły. Gdy jest go za mało, ciemne zdjęcie nie przykuje uwagi. Podczas fotografowania smartfonem musisz zrozumieć, jak światło wpływa na miejsce, w którym zwykle fotografujesz np. wykonując fotografie smartfonem w domu. Zwróć uwagę, kiedy i gdzie wschodzi i zachodzi słońce. Czy światło wpadające przez wybrane przez ciebie okno w domu jest bardziej korzystne niż światło z innego okna? Sprawdź czy słońce rozjaśnia wszystko? 
Pamiętaj, słońce o świcie i zachodzie zwykle rzuca najdelikatniejszą poświatę. Ostre promienie popołudniowego słońca często "wydmuchują" białe fragmenty zdjęcia. Jeśli wiesz, jak słońce i światło zachowują się w Twoim domu, łatwiej będzie Ci zaplanować sesję zdjęciową.

W przypadku aparatów fotograficznych w smartfonach, opłaca się uzbroić w cierpliwość. Poświęć kilka minut, aby spróbować różnych obszarów ostrości, zobaczyć, jak zmienia się światło i cienie. Użyj ustawień aparatu w smartfonie, aby wyregulować jasność.

Wskazówka: zrób zdjęcie tego samego obiektu, z tego samego kąta i sceny w ciągu dnia, aby zapoznać się z dostępnym oświetleniem. Bądź kreatywny. Jeśli chcesz podkreślić niektóre cienie, użyj białej kartki, aby odbijać światło.

2. Dodaj warstwy, aby wzbudzić zainteresowanie

Chociaż prosty, minimalistyczny wygląd jest zawsze modny, zmień swoje zdjęcia, dodając warstwy. Oznacza to mieszanie różnych tekstur z wykonanym wcześniej zdjęciem. Nadal będziesz skupiać uwagę odbiorców na temacie, ale warstwy zwiększą zainteresowanie.

Samsung S21 Ultra ma dostęp do trybu portretowego, dzięki czemu można łatwo nadać zdjęciom głębię. Jeśli masz skomplikowane tło, lepiej skupić się na obiekcie i rozmazać tło.
Wskazówka: zamiast bezpośredniego zdjęcia dodaj liść z boku obiektywu lub schowaj się za większą konstrukcją. Spróbuj zrobić zdjęcie przez okno, aby niektóre odbicia były na pierwszym planie. Będziesz musiał dotknąć ekranu telefonu, aby zmienić różne punkty centralne, więc wypróbuj to i poeksperymentuj z tym i zobacz jak wpływa to na finalny efekt Twojego kreatywnego zdjęcia.

3. Używaj funkcji zdjęć seryjnych

Kiedy jesteś na imprezie i chcesz zrobić kilka zdjęć, nie rób tylko jednego lub dwóch. W przypadku fotografii koncertowej potrzebujesz dużej ilości zdjęć do wyboru. Dlaczego? Przy robieniu zdjęć z koncertów, zawsz złapiesz kogoś z niewymownym wyrazem twarzy, zamkniętymi oczami lub jakąś dziwną kombinacją tych dwóch sytuacji. Aby temu zaradzić, ustaw ujęcie z żądaną kompozycją i światłem, a następnie użyj trybu ciągłej serii, aby uchwycić wiele zdjęć w krótkim czasie. Możesz je później przejrzeć, aby znaleźć najlepsze.
Wskazówka: nie zniechęcaj się liczbą zdjęć, które musisz wykonać, zanim znajdziesz idealne. Nawet najbardziej doświadczony profesjonalny fotograf może wrócić z koncertu z niewielką ilością dobrze wykonanych zdjęć. W moim przypadku jedynie 10% zdjęć nadaje się do dalszej publikacji.