Madonna del Sasso. Najważniejsze Sacro Monte w Locarno. ~ Okiem obiektywu

Madonna del Sasso. Najważniejsze Sacro Monte w Locarno.

Sanktuarium Madonna del Sasso w Orselinie, nad miastem Locarno, jest głównym celem pielgrzymek w mieście i jest jedną z najważniejszych Sacro Monte (świętej góry) we włoskiej części Szwajcarii. 
Madonna del Sasso. Najważniejsze Sacro Monte w Locarno.
Z powstaniem sanktuarium wiąże się historia związana z wizją Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach, której doświadczył brat franciszkanin Bartolomeo d’Ivrea w nocy z 14 na 15 sierpnia 1480 r. Postanowił on w Sasso wybudować miejsce zadumy. Tak powstały dwie małe kapliczki. Obie w krótce zostały rozbudowane a następnie w ich bliskiej okolicy, powstał klasztor.  

Na drodze do powstałego wcześniej Sanktuarium Madonna del Sasso prowadzącej z Locarno, przez wiele lat powstawały kolejne kapliczki. Było ich  co najmniej kilkanaście. Do współczesnych czasów przetrwały dwie grupy rzeźb z terakoty, które przypisuje się Francesco Silva di Morbio. Przedstawiają one Ostatnią Wieczerzę i Zesłanie Ducha Świętego. Dziś do kościoła można dotrzeć szlakiem Drogi Krzyżowej lub wjechać kolejką linowo-szynową Locarno.


Wejście do Sanktuarium prowadzi nas na dziedziniec z widokiem na pomieszczenia mieszkalne mnichów. Naprzeciwko znajduje się kaplica z gotycko-lombardzkim ołtarzem z XV wieku przedstawiającym Pietę. W pobliskiej kaplicy Von Roll znajduje się grupa XIV-wiecznych drewnianych figurek przedstawiających scenę cierpienia w Grobie Świętym. Wchodząc po schodach dochodzimy do kaplicy Ostatniej Wieczerzy wykonanej z terakoty, przypisywanej Francesco Silva di Morbio (pierwsza połowa XVII w.). Ostatnie schody prowadzą do kościoła i dziedzińca. Stąd po horyzont rozciąga się rozległa panorama na Locarno, Jezioro Maggiore i góry
Sacro Monte w Sasso to kompleks architektoniczny, który obejmuje kościół Zwiastowania, Via Crucis - ścieżkę kaplic, bazylikę Madonna del Sasso i klasztor. 

14 sierpnia 1880 r. Kapituła Watykańska pod przewodnictwem papieża Leona XIII ukoronowała czczony wizerunek Madonny z Sasso. Odbyło się to 400 lat od objawienia maryjnego w tym miejscu.

W całkowicie odrestaurowanym w 1902 r. kościele pielgrzymkowym, można m.in. zobaczyć sztukaterie z XVII wieku, z freskami Alessandro Gorla

Sanktuarium jest zawsze otwarte. Klucz do muzeum można uzyskać na życzenie telefonując pod numer: +41 (0) 91 743 62 65)

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 46°10′31″N 8°47′35″E