Muzeum Ulmów w Markowej ~ Okiem obiektywu

Muzeum Ulmów w Markowej

Nie jest mi łatwo pisać o zbrodniach II wojny światowej. Nie inaczej będzie tym razem. Dziś kilka słów o Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Muzeum Ulmów w Markowej
Główną osią narracji Muzeum w Markowej są tragiczne losy Rodziny Ulmów, zamordowanej wraz z ukrywanymi przez nią Żydami w dniu 24 marca 1944 r. 

Muzeum Rodziny Ulmów znajduje się w miejscu domu Wiktorii i Józefa Ulmów. Muzeum mieści izbę mieszkalną, przedsionek oraz warsztat stolarski. Znajdują się w nim pamiątki po Ulmach: meble, książki, świadectwa szkolne, a przede wszystkim liczne fotografie wykonane przez samego Józefa Ulmę, który wykonał samodzielnie swój aparat fotograficzny.

W zbiorach znajdują się także drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom. Ponadto prezentowane są także inne historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.


Ekspozycja Muzeum Ulmów jest nowoczesna – interaktywna i multimedialna, co pozwala na poznanie jej w indywidualny sposób.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im Rodziny Ulmów w Markowej to też miejsce spotkań i wymiany kulturalnej oraz naukowej w tematyce relacji polsko-żydowskich.

Muzeum w Markowej to pierwsza w Polsce instytucja upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Muzeum otwarto 17 marca 2016 r. 
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im Rodziny Ulmów w Markowej
Bryła budynku zaprojektowana przez architektów z pracowni Nizio Design International została wyłoniona w konkursie architektonicznym w 2009 roku. Nowy obiekt to prosta, ale mocno oddziałująca na zmysły architektura, w która mieści w sobie całą masę symboli i znaczeń.

Od zewnątrz, Muzeum w Markowej, przypomina typowy budynek mieszkalny - nieduża prostokątna przestrzeń wystawowa została przykryta tradycyjnym dwuspadowym dachem. W opozycji do domowego charakteru budynek został przykryty blachą kortenowską, która z czasem pokrywa się rdzą i wraz z upływem czasu zmienia swoją fakturę.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 50°01′23″N 22°19′03″E