Adrspach - skalne miasto w Czechach ~ Okiem obiektywu

Adrspach - skalne miasto w Czechach

Jesteś na Dolnym Śląsku i szukasz pomysłu na wycieczkę niedaleko południowej granicy? Świetnym pomysłem na taki wyjazd będzie Skalne Miasto Adršpach w Czechach. Miejsce, które zachwyca na każdym kroku. Zapraszam na wycieczkę. 

Adrspach - skalne miasto w Czechach

Położone tuż przy granicy polsko-czeskiej, na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody, Skalne Miasto w Czechach przyciąga jak magnes. Nic dziwnego, bo Adrspach w Górach Stołowych jest prawdziwym unikatem. 
 

Skalne miasto to tak naprawdę dwa rejony – Adršpašské skály i Teplické skály, które połączone są trasą turystyczną. W skład Skalnego Miasta wchodzi również kilka innych atrakcji znajdujących się na obrzeżach rezerwatu, na przykład pozostałości zamku Adršpach. Większość turystów odwiedza najpopularniejszą i najpiękniejszą część Skalnego Miasta, czyli Adršpašské skály. Jednak zdecydowanie polecam zapuścić się również w inne rejony tego pięknego miejsca.
 

Adršpašské skály - informacje praktyczne

 
Wstęp do Skalnego Miasta Adrspach jest płatny. Co ważne, bilety można kupić online i uniknąć stania w kolejce do kasy. Poza tym, online jest taniej! Aktualny cennik znaleźć możecie na stronie: https://www.adrspasskeskaly.cz/

Adršpašské skály

Skalne Miasto tworzą formy skalne, zbudowane z piaskowca. Nie są jednak małe i ciasne, jak np. Błędne Skały o których już pisałem.

Wchodząc do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, przechodzimy do innego, bajkowego świata. To tu najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, a najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości.

Gotycka Brama - Adrspach

Najsłynniejszą atrakcją Skalnego Miasta to Gotycka Brama, formacje takie jak Dzban, Wielka Panorama czy wodospad. 
 

Narnia w Skalnym mieście? 

 
Warto też dodać, że twórcy Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa kręcili kilka ujęć w Adrszpaskim Parku Narodowym. Niestety dość trudno znaleźć te miejsca w samym filmie, a przez to odnaleźć na miejscu. W każdym razie Skalne Miasteczko nawet i bez filmu to miejsce warte odwiedzenia. 
 
 
Jednym z wyjątków jest Brama Gotycka (Gotická branka). Wybudowano ją w 1839, a wykonanie zlecił baron Ludvik Karel Nadherny. W filmie widzimy ją, gdy pan bóbr i dzieci idą przez Narnię.
  
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 50°37′N 16°06′E