Kompletny przewodnik po Monopoli | Atrakcje w Monopoli, Apulia ~ Okiem obiektywu

Kompletny przewodnik po Monopoli | Atrakcje w Monopoli, Apulia

Monopoli to miejsce w Apulii które często jest poza radarem turystów. Zlokalizowane niedaleko Bari i Polignano a Mare, Monopoli pozwoli Ci na relaksujące i atrakcyjne doświadczenia. W tym wpisie przeprowadzę Cię przez najlepsze atrakcje w Monopoli, zaczynając od starego miasta i kończąc dzień, ciesząc się spritzem i oglądając piękny zachód słońca.

Kompletny przewodnik po Monopoli | Atrakcje w Monopoli, Apulia

Czy warto odwiedzić Monopoli?


Tak. Pewnie w ten sposób mógłbym zakończyć ten wpis. Monopli osobiście uznaję za bardziej interesujące niż Polignano a Mare. Oba miasta są piękne, ale Monopoli jest mniej popularne i dlatego nie spotkasz tu wielu turystów i dzięki temu będziesz miał okazję zaobserwować tu nieśpieszne życie mieszkańców czy rybaków wracających przed południem do fotogenicznego portu.


Z Bari do Monopoli jest około 48 kilometrów. Poniżej znajdziesz kilka opcji, w jaki sposób dostać się z Bari do Monopoli.
 

Samochodem z Bari do Monopoli

 
Posiadanie własnego samochodu do poruszania się po Apulii z pewnością pozwoli cieszyć się włoską podróżą. My taki samochód wynajęliśmy na lotnisku w Bari i korzystaliśmy z niego przez cały okres pobytu.

 
Podróż samochodem do Monopoli trwa około 40 minut, w zależności od natężenia ruchu. Pamiętaj, że jeśli podróżujesz do Monopoli latem, możesz być narażony na duże natężenie ruchu. Jeśli lądujesz na lotnisku w Bari, możesz wynająć samochód i prosto z lotniska pojechać autostradą SS16. Pamiętaj, aby nie przejeżdżać przez Bari, jeśli masz zamiar najpierw pojechać do Monopoli.
 

Pociągiem z Bari do Monopoli 

 
Jeśli nie chcesz wynajmować samochodu, zawsze możesz pomyśleć o dotarciu pociągiem z Bari do Monopoli. Istnieją regularne połączenia kolejowe z Bari Centrale, zwłaszcza w okresie letnim. Podróż trwa od 20 do 50 minut. Bilety są raczej tanie ok. 3,30 € za osobę. 
   

Co warto wiedzieć przed wizytą w Monopoli

 
Monopoli to stare miasto otoczone murami w prowincji Bari w Apulii. Jednak poza starym miastem rozciąga się tu rozległy obszar składający się z 99 przysiółków, zwanych po włosku Frazioni i Contrade. Monopoli jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, położonym blisko Bari, głównego miasta regionu i dobrze połączonym transportem publicznym i drogami szybkiego ruchu. Okolica Monopoli jest szczególna, z wiejskimi domami, małymi agroturystykami i bielonymi domami które udostępniane są głównie turystom. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Castello Carlo V, Katedra Madonna della Madia i wspaniały Palazzo Palmieri.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Monopoli
Co warto wiedzieć przed wizytą w Monopoli
  

Monopoli - Śliczne białe miasteczko na wybrzeżu

  
Monopoli jest wspaniałe. Nie ma jednak dobrych słów, które pozwoliłyby dobrze opisać to miasto, które warto odwiedzić a mimo wszystko jest pomijane. Miasto bardzo często uważane jest za ukryte klejnot Apulii. Monopoli przyćmione jest przez pobliskie Polignano a Mare, które oczywiście można polubić - szczególnie na Instagramie.
 
Monopoli - Śliczne białe miasteczko na wybrzeżuMonopoli - Śliczne białe miasteczko na wybrzeżu

Jestem pod wielkim wrażeniem Monopoli, które jest po prostu oszałamiające, nawet nie mając dużych atrakcji turystycznych. Zwiedzanie miasta jest minimalistyczne w swej formie i dzięki temu zachwyca. Każdy zaułek jest tu naturalny i piękny. Znajdź chwile na spacer labiryntem wąskich brukowanych uliczek Starego Miasta Monopoli a z pewnością poczujesz tu włoski południowy styl, który jest inny, romantyczny, rustykalny i wspaniały. 
 
Można by pomyśleć, że Monopoli to małe miasteczko, w którym są tylko plaże i fajne miejsca gdzie można zjeść coś dobrego. W przewodniku po Monopoli udowodniam, że w tym mieście jest wiele miejsc, które warto zobaczyć (Co zobaczyć w Monopoli)
 
Jeśli jesteś gotowy, by cieszyć się włoskim życiem, poniżej publikuję kilka propozycji rzeczy które musisz zrobić w Monopoli:
 
- Zgubić się na starym mieście w Monopoli
- Pospaceruj wzdłuż lungomare
- Zobacz widok z Bastione di Santa Maria
- Odwiedź Castello Carlo V
- Wejdź do Chiesa di San Salvatore
- Ciesz się piękną krystalicznie błękitną wodą
- Podziwiaj Cattedrale Maria Santissima Della Madia
- Poznaj Museo Della Cattedrale
- Odwiedź Pałac Palmieri
- Ciesz się placem Piazza Giuseppe Garibaldi
- Wyjdź na spacer po Porto Antico di Monopoli

Zgubić się na starym mieście w Monopoli


Nowoczesne Centro Storico otoczone jest niesamowitymi kolorami, przytulnymi butikami i typowymi włoskimi balkonami. Szukaj ukrytych zakątków Monopoli, podążaj za swoją ciekawością i instynktem. Na tych ulicach miasto zaczyna być całkowicie białe z jedynie niebieskimi i zielonymi żaluzjami oraz kolorowymi balkonami.
 
Zgubić się na starym mieście w Monopoli
Zgubić się na starym mieście w Monopoli
 
Brzmi jak miejscowość z bajki, prawda? Wędrówka po starym mieście to najlepszy sposób na bliższe poznanie historii Monopoli. Na każdym rogu znajdziesz coś ciekawego.
 
Upewnij się, że masz ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ wędrówka po Centro Storico to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Monopoli, zwłaszcza jeśli kochasz, tak jak ja, fotografię!

Pospaceruj wzdłuż lungomare w Monopoli

 
Czy jesteś gotowy, aby cieszyć się jedną z najlepszych części Monopoli? Zapraszam na spacer wzdłuż pięknego wybrzeża - lungomare. Spacer po starożytnych murach miejskich sprawi, że zaniemówisz. O Zachodzie słońca możesz cieszyć się tu wspaniałymi widokami, którym towarzyszyć będą wspaniałe kolory dotykające krystalicznie czystego błękitu wody.
 
Pospaceruj wzdłuż lungomare w Monopoli
Pospaceruj wzdłuż lungomare w Monopoli

Wędrówka wzdłuż lungomare to nie tylko przyjemny spacer. Spacerując wybrzeżem Monopoli dotrzesz do kilku historycznych atrakcji miasta. Spacerując lungomara dotrzesz do zamku Karola V i słynnego Bastione di Santa Maria, które są ważnymi zabytkami w Monopoli.
 
Odwiedź Bastione di Santa Maria położonego tuż za portem, naprzeciwko kościoła Santa Maria Della Zaffara. Na miejscu zobaczyć można starą wieżę obronną z dwoma dobrze zachowanymi armatami. Dawniej, miejsce to miało na celu ochronę miasta Monopoli.


Odwiedź Castello Carlo V


Ten zamek nie bez powodu znajduje się na liście rzeczy do zobaczenia w Monopoli. Zbudowany na cyplu, XVI-wieczny zamek był częścią fortyfikacji otaczających Monopoli. Z biegiem lat, zamek ten został odrestaurowany. Dziś jest to miejsce, które trzeba zobaczyć, miejsc które jest częścią krajobrazu Monopoli.

Pamiętaj, że żadna wycieczka do Monopoli nie jest kompletna bez zatrzymania się i podziwiania murów tej twierdzy.

Wejdź do Chiesa di San Salvatore


Wzdłuż murów starego miasta znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Monopoli: kościół San Salvatore. Obecnie w tym kościele odbywają się imprezy kulturalne, wystawy i koncerty.

Wejdź do Chiesa di San Salvatore

Jeśli chcesz, możesz zwiedzić wnętrze tego kościoła, które gorąco polecam. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Według legend, kościół ten został zbudowany przez kapitana Salvatore, który wraz ze swoją załogą przeżył katastrofę statku. Z tego powodu kościół ten "wychodzi na morze" i dlatego przyjmuje imię Salvatore Zbawiciela.

Ciesz się krystalicznie błękitną wodą


Nie ma znaczenia, czy zwiedzasz Monopoli latem, zimą czy jesienią. Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to wziąć kawę, dobrą książkę i cieszyć się spokojnym morzem. 

Ciesz się krystalicznie błękitną wodą
Ciesz się krystalicznie błękitną wodą
 
Jeśli odwiedzasz Monopoli latem - jeszcze lepiej, będziesz mógł zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie i cieszyć się słońcem. 
 

Podziwiaj Cattedrale Maria Santissima della Madia

 
Jeśli pamiętacie, pisałem, że Monopoli to nie tylko plaże, słońce i dobre jedzenie. W Monopoli wiele rzeczy do zrobienia, a jedną z nich jest wizyta w oszałamiającej katedrze rzymskokatolickiej.

To coś więcej niż kolejny ładny kościół. Katedra w Monopoli ma ciekawą historię. Z nazwy można się domyślić, że jest ona dedykowana Madonnie Della Madia, która według legendy przybyła do Monopoli drogą morską w 1117 roku na tratwie zbudowanej z 31 drewnianych bel. Te drewniane belki z których zbudowana była tratwa, pozwoliły miastu dokończyć niedokończony przez wiele lat kościół. 

Co za historia!
 

Poznaj Museo Della Cattedrale

 
Kościoły są pulsującym sercem kulturalnej Apulii. Wspaniałe z zewnątrz i oszałamiające detalami wewenątrz. Apulia ma wiele do zaoferowania pod tym względem. Monopoli wcale nie odstaje od innych bardziej popularnych miejsc w tym regionie.
 
Jeśli masz czas i interesuje Cię sztuka sakralna, rozważ wizytę w muzeum na Piazza Cattedrale. Za jedyne 2 € od osoby możesz zwiedzać wspaniałe wnętrze od czwartku do soboty od 18:00 do 20:00 oraz w niedziele od 10:30 do 13:00 i od 18:00 do 20:00.
   

Odwiedź Pałac Palmieri

 
Podczas wycieczki do Monopoli musisz znaleźć czas na zwiedzenie tego wspaniałego pałacu. Zbudowany dla rodziny Palmieri, dziś należy do Publicznej Instytucji Pomocy i Dobroczynności. Jeśli chcesz go odwiedzić, wejście jest całkowicie bezpłatne.

Ciesz się Piazza Giuseppe Garibaldi


Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Monopoli jest cieszenie się każdą chwilą, podziwianie otoczenia i pięknego włoskiego życia. Nie ma lepszego miejsca, w którym można cieszyć się tymi wszystkimi małymi rzeczami niż Piazza Giuseppe Garibaldi.

Tutaj znajdziesz wiele barów, restauracji i miejscowych siedzących na ławkach i nadrabiających zaległości w wiadomościach dnia. To idealne miejsce, w którym można trochę odpocząć przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Przeczytaj więcej moich wpisów o Bari i Apulii.
    
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA