Przylądek Arkona - Niemiecki Nordkapp ~ Okiem obiektywu

Przylądek Arkona - Niemiecki Nordkapp

Chociaż najpiękniejsze klify kredowe Rugii znajdują się w Parku Narodowym Jasmund, co można zobaczyć, zwiedzając miejsca takie jak Piratenschlucht, to nie oznacza, że jest to jedyne miejsce warte odwiedzenia na tej wyspie. Po krótkim przystanku w Sassnitz, serdecznie zapraszam na Niemiecki Nordkapp - czyli Przylądek Arkona.
 
Przylądek Arkona - Niemiecki Nordkapp
 
Przylądek Arkona, stanowiący najbardziej na północ wysunięty fragment Rugii i jednocześnie najdalej na północ wysunięty obszar niemieckiego terytorium, od samego początku mojego listopadowego wyjazdu na Rugię był celem, którym szczególnie się interesowałem.
 
Przylądek Arkona stanowi obszar chroniony, do którego samochodem można dojechać jedynie do Putgarten. Ja, podróżując moim Campervanem  poza sezonem, miałem możliwość zaparkowania go tuż przy latarni morskiej.
 
Campervanem na niemiecką Rugię
   

Jaromarsburg  - Słowiańska przeszłość Arkony

  
Jeśli jesteś zainteresowany historią kultury słowiańskiej, na pewno usłyszałeś już o Arkonie. W średniowieczu było to miejsce, gdzie znajdowała się stolica kapłanów czterogłowego boga Światowida, uważanego za boga, który kontrolował cały świat. Według kronik Saxo Gramatyka, w osadzie przedstawiany bóg miał olbrzymią postać antropomorficzną z czterema twarzami. Świętowit był symbolem miecza, a jego świętym zwierzęciem był biały koń, wykorzystywany do wróżb przed wyprawami wojennymi (ruch konia lewą nogą oznaczał klęskę, a prawą zwycięstwo).

Jaromarsburg  - Słowiańska przeszłość Arkony

Sama Akona była pilnie strzeżonym grodem. Miastem rządzili kapłani, którzy również opiekowali się białym koniem Światowida, wróżyli powodzenie w wyprawach militarnych i strzegli skarbów oraz łupów. 
 
 
 
 
Samą Arkonę otaczał stromy, 45-metrowy klif od strony morza oraz drewniano-ziemny wał obronny o wysokości 10 metrów od strony lądu.

Klify Kredowe - Przylądek Arkona

Jaromarsburg  (Arkonę) zniszczono w 1168 roku w okresie chrystianizacji tych ziem przez wojska króla duńskiego Waldemara I (1131-1182). Obecnie jedynym świadectwem obecności Ranów na Arkonie są pozostałości wałów obronnych, kurhany, współczesny drewniany posąg Światowida oraz tablica informacyjna przedstawiająca hipotetyczny wygląd grodu.

Choć zdobycie Arkony jest oficjalnie uważane za koniec pogaństwa na tych ziemiach oraz moment, w którym zbudowano tu pierwsze kościoły, nie oznacza to, że Ranowie nagle zniknęli z Rugii. Kroniki z początku XV wieku wspominają o śmierci ostatniej kobiety, która mówiła językiem Ranów..
 

Latarnia morska - Przylądek Arkona

  
W latach 1826-1827 wybudowano tu pierwszą latarnię morską, która obecnie jest jednym z najstarszych tego typu budynków na wybrzeżu Bałtyku. Kolejna latarnia powstała tu na początku XX wieku.
 
Latarnia morska - Przylądek Arkona
 
Projekt latarni morskiej w Arkonie przypisuje się wybitnemu architektowi Karlowi Friedrichowi Schinklowi. Warto wspomnieć, że Schinkel był także twórcą Żelaznego Krzyża, pruskiego, a potem niemieckiego wojskowego odznaczenia.
 
Latarnia ma wysokość 19,3 metra i jest położona na wysokości 66 metrów nad poziomem morza. Jej światło było widoczne z odległości 8 mil morskich (około 15 kilometrów). Urządzenie oświetleniowe, wykonane przez złotnika Hossauaera z Berlina, składało się z 17 parabolicznych luster z posrebrzanej miedzi oraz palników na olej rzepakowy, a później na parafinę.

Stara Latarnia w Arkonie zakończyła swoją pracę 1 kwietnia 1905 roku, a w tym samym dniu uruchomiono obok nową latarnię o wysokości 35 metrów (75 metrów n.p.m.), która działa do dziś. Jej światło jest widoczne z odległości 22 mil morskich (około 41 kilometrów).

Stoją obok siebie, obie z cegły, prezentują się interesująco i serdecznie zapraszają na swoje tarasy widokowe. Latarnia Schinkla o kwadratowym korpusie, znana jako Schinkelturm, mieści muzeum i od 1997 roku służy również jako urząd stanu cywilnego. Tutaj można zawrzeć związek małżeński, a fakt ten zostanie uwieczniony na grawerowanej płytce, umieszczonej w mozaice przed latarnią.
 

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA