Sassnitz i jego urokliwy port rybacki ~ Okiem obiektywu

Sassnitz i jego urokliwy port rybacki

Portowe miasto Sassnitz na wyspie Rugia, było niegdyś głównym portem dla statków żeglugi morskiej, których punktem docelowym była m.in. Skandynawia. Dziś jednak duże promy cumują w sąsiednim mieście Neu Mukran, w nowym i ultranowoczesnym porcie promowym (od 1998 r.). Stamtąd można łatwo dotrzeć statkiem do Skandynawii lub innych krajów bałtyckich. Jednak mały port rybacki Sassnitz nie stracił nic ze swojego uroku minionych dni. Zapraszam na kolejną wycieczkę po niemieckiej wyspie Rugia.

Sassnitz i jego urokliwy port rybacki

Dziś port miejski w Sassnitz to swoista mieszanka nadal żywego portu rybackiego i rekreacyjno-turystycznego miejsca, na terenie którego znajduje się również muzeum rybackie i portowe z kutrem muzealnym Havel - Museumsschiff Havel. Z portu można oczywiście wybrać się na wycieczki łodziami wycieczkowymi i rekreacyjnymi m.in. do klifów kredowych np. Piratenschlucht lub wyspę Uznam, a także na połowy dalekomorskie.

Sassnitz nocą

Ponadto port miejski w Sassnitz stał się popularnym centrum kulturalnym miasta, w którym odbywają się liczne imprezy, takie jak Dni Portu Rugii, a puby i restauracje zapraszają do odpoczynku i zabawy. 
Każdego dnia, wcześnie rano, można tu zaobserwować jak rybacy wyładowują swój połów. Jeśli chcesz, możesz również tanio kupić świeżo złowioną rybę od lokalnych rybaków prosto z kutra rybackiego.

Najdłuższe molo w Europie


Tu także znajduje się najdłuższy pirs Europie, który wystaje na 1450 metrów w głąb Morza Bałtyckiego aż do latarni morskiej. Budową pirsu w Sassnitz rozpoczęto w latach 1889-1912 w celu ochrony powstającego portu rybackiego Sassnitz. Miał on 380 metrów długości i nie był bezpośrednio połączona z lądem, gdyż istniała obawa, że ​​w wejściu do portu osadzają się kamienie krzemienne.
Pirs składał się wtedy z wzajemnie zakotwiczonych ścian palowych, pomiędzy którymi wsypywano kamienie. W późniejszym okresie, pirs został połączony z lądem, a powstałe w ten sposób molo przedłużone zostało do około jednego kilometra w kierunku zachodnim a następnie pirs był dalej rozbudowywany i uzyskał swoją obecną długość 1450 metrów. Było i jest to najdłuższe zewnętrzne molo w Europie.


Zimą 1978/79, pirs w Sassnitz został mocno uszkodzony i przez długi czas był zamknięty dla zwiedzających. Dziś molo jest ponownie dostępne i suchą nogą przejść można do latarni morskiej w Sassnitz. Latarnia morska Sassnitz została zbudowana po raz pierwszy w latach 1903/1904, ale z biegiem czasu była wielokrotnie przebudowywana i odnawiana.

Fischereihafen Sassnitz

Tuż obok portu miejskiego Sassnitz znajduje się Park Narodowy Jasmund, najmniejszy park narodowy w Niemczech o którym pisałem już w poprzednim wpisie.

Fischbrötchen - kulinarna gwiazda Rugii


Fischbrötchen zna tu każdy. To taki lokalny must eat, tutejszy fast food, zwany burgerem północy. Fischbrötchen to nic innego jak bułka z rybą. Fischbrötchen robi się szybciej niż zamawia. Wystarczy kilka składników. Bazą jest wspaniały, gruby, mięsisty kawał śledzia i dobrej jakości biała bułka, wśród dodatków pojawia się sałata, cebula, pomidor, ogórek. 

Fischbrötchen - kulinarna gwiazda Rugii

Bułkę z rybą dostać można także w innych - dziesiątek wersji. Zaglądając na menu portowej restauracji - Kutterfisch, oglądając pełne lady różnych ryb, dostać można oczopląsu. Nie jestem wstanie wybrać, decyduje się na najbardziej popularną i podstawową wersję fischbrötchen - czyli bułkę ze śledziem ... i piwo Störtebeker.

Kutterfisch Sassnitz

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA