Wyspa Rugia (niem. Rügen, połabski Rana; hist. także Roja, Ruja, Rujana)
Rugia jest największą wyspą w Niemczech. Administracyjnie należy do kraju związkowego Maklemburgia-Pomorze Przednie. Całą wyspę zamieszkuje obecnie trochę ponad 70 tyś. mieszkańców z czego najwięcej (bo 10 tyś) zamieszkuje w mieście portowym Sassnitz.
Rugia to nie wycieczka na jeden dzień? Największa wyspa Niemiec, na którą wjeżdża się najdłuższym mostem w Niemczech, jest warta dłuższego pobytu. Ja spędziłem tu łącznie cztery listopadowe dni a zdecydowanie był to czas zbyt krótki by poznać wyspę lepiej. Rugia to kraina urwisk podmywanych falami Bałtyku, wydm, mierzei i przybrzeżnych jezior. Tutejsze lasy są ostoją zwierzyny, a zbiorniki słodkiej wody przyciągają żurawie. Jest to największe w Europie zimowisko tych wdzięcznych ptaków. Szacuje się, że każdej jesieni przylatuje ich tutaj ponad 30 tys.
Jeśli lubisz spędzać czas na łonie przyrody, jeśli lubisz krajobrazu gdzie las łączy się z morzem, nie możesz przegapić Parku Narodowego Jasmund.
Park Narodowy Jasmund
W północno-wschodniej części wyspy Rugia, znajduje się mały (zajmujący obszar 3000 hektarów), ale bardzo różnorodny Park Narodowy Jasmund. Park znany i lubiany jest przede wszystkim dzięki pięknym i fascynującym klifom kredowym wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Prawie pionowe klify kredowe osiągają wysokość do 118 metrów. Znaleźć tu można wiele wspaniałych punktów widokowych, wiele wspaniałych kamienistych plaża i zatok, ale najpiękniejsza w Jasmund jest 700-letnia buczyna. To jeden z najpiękniejszych lasów w Niemczech. Nie bez powodu mottem Parku Narodowego Jasmund jest: Niech natura będzie naturą. Zwierzęta i rośliny mogą się tu rozwijać niemal bez wpływu człowieka. Las bukowy w parku od 2011 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Piracki kanion
Prawdopodobnie najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Parku Narodowym Jasmund jest Hochuferweg, który biegnie z Sassnitz do Lohme - wzdłuż kredowego wybrzeża. W 2012 roku zajął nawet trzecie miejsce wśród najpiękniejszych szlaków turystycznych w Niemczech. Szlak ten oferuje spektakularne widoki.
Z Sassnitz, trzymając się tego szlaku, w łatwy sposób dotrzesz do jednego z piękniejszych miejsc w Parku, dotrzesz do Piratenschlucht. Jest to skalista plaża otoczona wysokimi klifami kredowymi nazwana na cześć XIV-wiecznego pirata - Klausa Störtebekera. Najprawdopodobniej nie znajdziesz tam skarbu zakopanego przez Störtebekera, ale z pewnością jest to wyjątkowo piękne miejsce.
Na tę plażę dotrzeć można pirackim wąwozem. Są tu drewniane schody i chodniki które ułatwią Ci strome zejście. Gdy już znajdziesz się na dole, Twoim oczom ukarze się wspaniały widokiem na strome kredowe klify.
Kreda jest bardzo drobnym materiałem, właściwie osadem wapiennym wyciśniętym w epoce lodowcowej. Jeśli dotkniesz kamieni, okażą się miękkie i tłuste. Łatwo można odłamać kawałek skały (do czego nie zachęcam). Burze, morze, wypłukując wapień, co roku zmieniają kształt kredowego wybrzeża. To dzięki kredowym osadom, w tym miejscu, woda w Bałtyku mieni się w pięknym turkusowo-niebieskim odcieniu. To po prostu niesamowite.