Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker. ~ Okiem obiektywu

Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker.

Mówi się, że piracki wąwóz w Parku Narodowym Jasmund, tuż obok Sassnitz, jest miejscem, w którym w XIV wieku niesławny korsarz Klaus Störtebeker szukał schronienia i zakopał swoje skarby. Jeśli zejdziesz z wysokiej ścieżki brzegowej na plażę i posłuchasz uważnie, możesz usłyszeć wycie marynarzy wśród szumu Bałtyku. Zapraszam do pierwszej wycieczki po świętej wyspie Słowian - zapraszam na niemiecką wyspę Rugia.

Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker.

Wyspa Rugia (niem. Rügen, połabski Rana; hist. także Roja, Ruja, Rujana)


Rugia jest największą wyspą w Niemczech. Administracyjnie należy do kraju związkowego Maklemburgia-Pomorze Przednie. Całą wyspę zamieszkuje obecnie trochę ponad 70 tyś. mieszkańców z czego najwięcej (bo 10 tyś) zamieszkuje w mieście portowym Sassnitz.

Rugia to nie wycieczka na jeden dzień? Największa wyspa Niemiec, na którą wjeżdża się najdłuższym mostem w Niemczech, jest warta dłuższego pobytu. Ja spędziłem tu łącznie cztery listopadowe dni a zdecydowanie był to czas zbyt krótki by poznać wyspę lepiej. Rugia to kraina urwisk podmywanych falami Bałtyku, wydm, mierzei i przybrzeżnych jezior. Tutejsze lasy są ostoją zwierzyny, a zbiorniki słodkiej wody przyciągają żurawie. Jest to największe w Europie zimowisko tych wdzięcznych ptaków. Szacuje się, że każdej jesieni przylatuje ich tutaj ponad 30 tys.


Jeśli lubisz spędzać czas na łonie przyrody, jeśli lubisz krajobrazu gdzie las łączy się z morzem, nie możesz przegapić Parku Narodowego Jasmund.

Park Narodowy Jasmund


W północno-wschodniej części wyspy Rugia, znajduje się mały (zajmujący obszar 3000 hektarów), ale bardzo różnorodny Park Narodowy Jasmund. Park znany i lubiany jest przede wszystkim dzięki pięknym i fascynującym klifom kredowym wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Prawie pionowe klify kredowe osiągają wysokość do 118 metrów. Znaleźć tu można wiele wspaniałych punktów widokowych, wiele wspaniałych kamienistych plaża i zatok, ale najpiękniejsza w Jasmund jest 700-letnia buczyna. To jeden z najpiękniejszych lasów w Niemczech. Nie bez powodu mottem Parku Narodowego Jasmund jest: Niech natura będzie naturą. Zwierzęta i rośliny mogą się tu rozwijać niemal bez wpływu człowieka. Las bukowy w parku od 2011 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piracki kanion


Piratenschlucht. Piracki kanion - Sassnitz

Prawdopodobnie najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Parku Narodowym Jasmund jest Hochuferweg, który biegnie z Sassnitz do Lohme - wzdłuż kredowego wybrzeża. W 2012 roku zajął nawet trzecie miejsce wśród najpiękniejszych szlaków turystycznych w Niemczech. Szlak ten oferuje spektakularne widoki.

Z Sassnitz, trzymając się tego szlaku, w łatwy sposób dotrzesz do jednego z piękniejszych miejsc w Parku, dotrzesz do Piratenschlucht. Jest to skalista plaża otoczona wysokimi klifami kredowymi nazwana na cześć XIV-wiecznego pirata - Klausa Störtebekera. Najprawdopodobniej nie znajdziesz tam skarbu zakopanego przez Störtebekera, ale z pewnością jest to wyjątkowo piękne miejsce.

Na tę plażę dotrzeć można pirackim wąwozem. Są tu drewniane schody i chodniki które ułatwią Ci strome zejście. Gdy już znajdziesz się na dole, Twoim oczom ukarze się wspaniały widokiem na strome kredowe klify.

Kredowe Klify Sassnitz - Rugia

Kreda jest bardzo drobnym materiałem, właściwie osadem wapiennym wyciśniętym w epoce lodowcowej. Jeśli dotkniesz kamieni, okażą się miękkie i tłuste. Łatwo można odłamać kawałek skały (do czego nie zachęcam). Burze, morze, wypłukując wapień, co roku zmieniają kształt kredowego wybrzeża. To dzięki kredowym osadom, w tym miejscu, woda w Bałtyku mieni się w pięknym turkusowo-niebieskim odcieniu. To po prostu niesamowite.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA