Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker. ~ Okiem obiektywu

Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker.

Legenda głosi, że Piratenschlucht, czyli piracki wąwóz w Parku Narodowym Jasmund, tuż obok Sassnitz, to miejsce, w którym w XIV wieku słynny korsarz Klaus Störtebeker szukał schronienia i ukrył swoje skarby. Jeśli zeszczesz z wysokiej ścieżki brzegowej na plażę i wsłuchasz się uważnie, możesz poczuć szum morza oraz odgłosy dawnych marynarzy. Zapraszam na pierwszy krok w odkrywaniu świętej wyspy Słowian - niemieckiej Rugii.
 
Piratenschlucht. Śladami pirata Klausa Störtebeker.
 

Wyspa Rugia (niem. Rügen, połabski Rana; hist. także Roja, Ruja, Rujana)


Wyspa Rugia (niem. Rügen, połabski Rana; historycznie znana także jako Roja, Ruja, Rujana) jest największą wyspą Niemiec i administracyjnie należy do landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Obecnie na wyspie mieszka nieco ponad 70 tysięcy ludzi, z czego około 10 tysięcy znajduje się w porcie Sassnitz.

Rugia to miejsce, które nie da się zwiedzić w jeden dzień. Największa niemiecka wyspa, do której prowadzi najdłuższy most w Niemczech, zasługuje na dłuższy pobyt. Osobiście spędziłem na Rugii cztery dni w listopadzie, co okazało się niewystarczające, by poznać ją w pełni. Rugia to kraina klifów nadmorskich, wydm, mierzei oraz przybrzeżnych jezior. Tutejsze lasy są ostoją dzikiej przyrody, a słodkowodne zbiorniki przyciągają żurawie, tworząc jedno z największych w Europie miejsc ich zimowania, gdzie co jesień zjawia się ponad 30 tysięcy tych pięknych ptaków.
 
 
 
 
Jeśli cenisz spędzanie czasu w przyrodzie i fascynuje Cię krajobraz, w którym las łączy się z morzem, koniecznie odwiedź Park Narodowy Jasmund.

Park Narodowy Jasmund


Na północno-wschodnim krańcu Rugii, rozciąga się niewielki, zajmujący 3000 hektarów Park Narodowy Jasmund, który mimo skromnych rozmiarów obfituje w różnorodność przyrody. Park jest znany i ceniony przede wszystkim ze względu na malownicze i fascynujące klify kredowe ciągnące się wzdłuż brzegu Bałtyku. Te prawie pionowe skały osiągają wysokość nawet do 118 metrów i oferują wiele wspaniałych punktów widokowych, kamieniste plaże i zatoki, a przede wszystkim - w Parku Jasmund możesz odkryć 700-letni las bukowy. Jest to jedno z najpiękniejszych bukowych lasów w Niemczech i od 2011 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Piracki kanion


Piratenschlucht. Piracki kanion - Sassnitz

Piratenschlucht, znane również jako Piracki Kanion, jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Parku Narodowym Jasmund. To trasa Hochuferweg, biegnąca z Sassnitz do Lohme, wzdłuż klifów kredowych. W 2012 roku zajęła trzecie miejsce w rankingu najpiękniejszych szlaków turystycznych w Niemczech. Ta trasa oferuje spektakularne widoki.

Jeśli wyruszysz na spacer z Sassnitz i będziesz trzymać się tej ścieżki, łatwo dotrzesz do jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Parku - Piratenschlucht. To skalista plaża otoczona wysokimi klifami kredowymi, nazwana na cześć XIV-wiecznego pirata, Klausa Störtebekera. Mimo że nie znajdziesz tam skarbów ukrytych przez Störtebekera, to bez wątpienia jest to miejsce o wyjątkowej urodzie. 

Aby dotrzeć na tę plażę, musisz przejść przez tzw. piracki wąwóz. Drewniane schody i chodniki ułatwią strome zejście. Gdy już znajdziesz się na dole, możesz podziwiać wspaniałe widoki na te imponujące klify kredowe.
 
Kredowe Klify Sassnitz - Rugia
 
Kreda to bardzo drobny osad wapienny powstały w epoce lodowcowej. Jeśli dotkniesz tych skał, okażą się miękkie i tłuste. Oczywiście nie zachęcamy do odłamywania kawałków skały, ale jest to efekt procesu, który trwa od wieków. Co roku erozja spowodowana przez burze i morze zmienia kształt klifów kredowych. To kredowe osady nadają wodzie Bałtyku piękny odcień turkusowo-niebieski. To widok, który zapiera dech w piersiach.

Rugia to miejsce, gdzie natura jest naprawdę naturalna, i gdzie zwierzęta oraz rośliny mogą rozwijać się niemal bez ingerencji człowieka. Las bukowy w Parku Narodowym Jasmund został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co świadczy o jego wyjątkowej wartości.

Podsumowując, Piratenschlucht to miejsce magiczne, o którym krążą legendy. Miejsce to, otoczone kredowymi klifami i szumem Bałtyku, zaprasza do odkrywania tajemnic historii i przyrody. To punkt obowiązkowy podczas wizyty na Rugii i niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika piękna przyrody i fascynujących krajobrazów.


Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA