Hiddensee. Najmniej znana wyspa Bałtyku. ~ Okiem obiektywu

Hiddensee. Najmniej znana wyspa Bałtyku.

Osobiście uwielbiam wyspy, a uczucie otoczenia wodą zawsze mnie fascynuje. Mały kawałek ziemi pośrodku Bałtyku? To zawsze brzmi jak doskonały pomysł. Zapraszam Was na kolejną przygodę w północnych Niemczech, aby odkryć najmniej znaną wyspę na Bałtyku - Hiddensee. 
 
Hiddensee. Najmniej znana wyspa Bałtyku.
 
Wyspa Hiddensee znajduje się u zachodnich wybrzeży Rugii i często bywa nazywana "Perłą Bałtyku". Zanim wyruszyłem w podróż do północnych Niemiec, niewiele wiedziałem o tej wyspie poza tym, że jest stosunkowo niewielka i samochody na niej nie jeżdżą.

Jednak po spędzeniu tam kilku magicznych godzin, Hiddensee na zawsze zapadła w mojej pamięci.

Prom na wyspę Hiddensee

Wyspa Hiddensee 

 
Hiddensee jest niezwykle malutka - zaledwie 17 kilometrów długości i zaledwie 250 metrów szerokości w najwęższym miejscu. Ze względu na swoje skromne rozmiary, nie liczcie na wiele atrakcji, ale za to na ciszę, spokój i jedyny w swoim rodzaju urok.

Ta wyspa jest cicha, niemal nietknięta, zamieszkuje ją jedynie około tysiąca mieszkańców. Co roku przyciąga tu około 50 000 wczasowiczów. W listopadzie, kiedy mnie tam zabrakło, było stosunkowo niewielu turystów, a kapryśna pogoda sprawiła, że wielu weekendowych odwiedzających w ogóle nie zawitało. Jeśli planujecie wycieczkę w te rejony, Hiddensee to absolutnie obowiązkowy punkt na Waszej mapie. 
  
 
Na Hiddensee nie znajdziecie zatrzęsienia zabytków czy atrakcji turystycznych. Co odkryjecie, to urocze wioski, przepiękne plaże i bajkową przyrodę.

Spacerem po Vitte

 
Moja przygoda zaczęła się w Vitte, centralnie położonym mieście, gdzie przypłynąłem promem. Vitte oferuje kilka restauracji, sklepów, aptekę, supermarket, bank pocztowy, wypożyczalnie rowerów, kino plenerowe, fabrykę lodów i wiele miejsc noclegowych. Warto odwiedzić charakterystyczny czerwony dom, niebieską stodołę oraz tajemniczy dom czarownicy. A przede wszystkim nie zapomnijcie o pięknej plaży.
 
Blaue Scheune - Hiddensee
 
Przechadzając się po Hiddensee, zwrócicie uwagę na urocze, bajkowe chatki pokryte strzechą. Niektóre z nich, takie jak całkowicie niebieska "Blaue Scheune" czy skrócony o jedno piętro "Dom Muminków", zachwycają wyjątkowym wyglądem. Hiddensee zyskała też przydomek "Wyspy Noblistów", ponieważ gościła wielu znanych osobistości, takich jak Thomas Mann, Sigmund Freud, Gerhart Hauptmann czy Albert Einstein.
 

Okres złotych lat przyciągnął na wyspę artystyczną bohemę, której liczne pielgrzymki docierały tutaj specjalnymi statkami.

Słodziutki mały kraj


Miejscowi nazywają Hiddensee "słodziutkim małym krajem" z uwagi na obfitujące na wyspie krzewy rokitnika (niem. Sanddorn). Jest to cenna roślina o owocach bogatych w witaminę C, które wykorzystywane są na wyspie do produkcji soków i konfitur.

 
Produkty z rokitnika dostępne są na każdym kroku, nawet w samoobsługowych drewnianych straganach, gdzie wrzuca się odpowiednią kwotę do skarbonki.

Podsumowując, Hiddensee to mała tajemnica na Bałtyku, czekająca na odkrycie. Dla miłośników natury, spokoju i urokliwych pejzaży to idealne miejsce, by oderwać się od zgiełku codzienności. Polecam wyruszyć w tę przygodę i doświadczyć magii tej małej, malowniczej wyspy.


Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA