Sellin w stylu art nouveau. Najpiękniejszy niemiecki kurort ~ Okiem obiektywu

Sellin w stylu art nouveau. Najpiękniejszy niemiecki kurort

Zapraszam do odkrycia zupełnie innego oblicza Bałtyku dla tych, którzy mają dość polskiego wybrzeża pełnego parawanów i komercyjnych szyldów. Zapraszam na kolejny spacer po wyspie Rugia. Razem odwiedzimy urokliwe miasto Sellin.

Sellin w stylu art nouveau. Najpiękniejszy niemiecki kurort

Sellin
zachwyca swoim stylem art nouveau i jest uważany za jeden z najpiękniejszych niemieckich kurortów nad Bałtykiem. To miasto o wiele mniej miejskim charakterze niż np. Sassnitz, które już Wam prezentowałem, i różni się od malutkich osad rugeńskich na półwyspie Wittow.

Jego główne atrakcje to urokliwe molo z romantyczną restauracją na wodzie, otoczone ze wszystkich stron drewnianymi budynkami zbudowanymi w stylu niemieckiej architektury kurortowej z XIX wieku. Białe, dwupiętrowe willi w stylu art nouveau z dekoracyjnymi drewnianymi krużgankami i werandami, uliczki wyłożone kamieniami brukowymi, oraz przede wszystkim malownicze widoki nadają Sellinowi niepowtarzalny, morski charakter.


Wystarczy wyobrazić sobie, że sto lat temu to miejsce emanowało elegancją, wytwornością i pięknem. To niesamowite, że tak blisko granicy Polski możemy doświadczyć zupełnie innego, urokliwego Bałtyku. Nie tylko ze względu na malownicze, kredowe klify wyspy, ale także ze względu na kurortową zabudowę większości większych miast Rugii.

Spacerem po Sellin

 
Podczas spaceru po Sellin nie można pominąć Wilhelmstrasse, która jest jedną z najbardziej znanych ulic, usłanej wieloma pięknymi pensjonatami w białym kolorze. To także serce nocnego życia Sellin. Korzystając z otwartych i stosunkowo pustych restauracji (odwiedziłem Rugię na początku listopada), zdecydowałem się na kolację, nie tylko opierając się na klasycznych Fischbrötchen. Co ciekawe, obsługa w tej włoskiej restauracji w północnych Niemczech składała się całkowicie z Polaków – mała, interesująca obserwacja.

Spacerem po Sellin

Spacer po Sellin kończy się stromymi schodami prowadzącymi na plażę oraz słynne molo, na którym wznosi się imponujący budynek Brückenhaus z piękną salą balową. To miejsce, gdzie kiedyś odbywały się znane wydarzenia towarzyskie.

Molo w Sellin


Molo w Sellin to bez wątpienia najbardziej fotogeniczne miejsce w Sellin. Prezentuje się interesująco z każdej perspektywy – z klifu, z poziomu plaży, a także z samego molo. W moim przypadku, mogłem podziwiać je także z góry, korzystając z drona. Schodząc na plażę i molo z klifu, możemy podziwiać kolejną niezwykłą atrakcję – Tauschgondel, która pozwala zanurkować w Bałtyku i przyjrzeć się otaczającemu światu pod wodą.

Molo w Sellin

Warto wspomnieć, że Tauschgondel to atrakcja, która może być nieco kontrowersyjna, ale jeśli jesteś odważny, możesz ją wypróbować na własne ryzyko.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA