Wąwóz w Leszczu ~ Okiem obiektywu

Wąwóz w Leszczu

Osobliwa nazwa wąwozu wzięła się od niemieckiego nazwiska właścicieli – Hezelecht. Nazwisko to w XV wieku uległo spolszczeniu na Leskich, zaś ich gniazdo rodowe na Leszcz. 
Jar w Leszczu
DJI Spark - ISO: 100 - Czas ekspozycji 1/320
Dziś zabieram Was na wschodni skraj miejscowości Leszcz - województwo kujawsko-pomrskie, gdzie znajduje się jar utworzony przez przepływający ciek wodny wraz z licznymi dopływającymi strumieniami. Krawędzie jaru w Leszczu są dosyć strome i trudne do pokonania. Na jednym z brzegów jaru znajdują się relikty grodu.

Jar w Leszczu

Jar w Leszczu
Nikon D5600 + AF-P 18-55 VR0
Spacerując zielonym szlakiem pieszym, nagle ujrzymy rzadko spotykaną w tej okolicy formę terenu – głęboki, tajemniczy jar porośnięty z obu stron gęstym lasem mieszanym. Do wąwozu można także dostać się od strony Zamku Bierzgłowskiego – idąc lub jadąc główną drogą od zamku i Podleszcza.

Dnem wąwozu, którym dawniej płynął strumyk biegnie droga leśna, która stanowi świetną trasę dla amatorów wszelkie aktywności fizycznej.

Gród legendarnego Prusa Pipina

Jar w Leszczu
DJI Spark - ISO: 100 - Czas ekspozycji 1/320
Wspomniana wcześniej grodzisko to pozostałość po dawnym krzyżackim grodzie, który funkcjonował w XIII – XIV wieku. Grodzisko to jest przez wielu historyków identyfikowane jako dawny gród legendarnego Prusa Pipina, wywodzącego się z Pomezanii – historycznej krainy położonej na północ od rzeki Osy. Po zdobyciu grodu na Prusach, Krzyżacy zbudowali w tym miejscu swoją strażnicę.