Zamek Ogrodzieniec. Zamkowa Fiesta Balonowa.

Zamek Ogrodzieniec. Zamkowa Fiesta Balonowa.

I polecieli! W okolicy zamku Ogrodzieniec, w niebo wzniosło się kilkadziesiąt pięknych balonów. Załogi z całej Polski goniły lisa po terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Było przepięknie - zobaczcie sami.
 
Zamek Ogrodzieniec. Fiesta balonowa.
 
Zamek Ogrodzieniec to jedna z warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd w województwie śląskim.  Budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.
  
Zamkowa Fiesta Balonowa
 
Zamek Ogrodzieniec to najokazalszy obiekt w systemie Orlich Gniazd leżący na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej. 
 
 

Bitwa o Sodden - Zamek Ogrodzieniec w roli głównej

 
To tu na Zamku Ogrodzieniec oraz w pobliskim lesie kręcone były zdjęcia do Wiedźmina | The Witcher. Zamek w pierwszym sezonie kultowego serialu pełni rolę twierdzy, która była kluczem do zdobycia królestw północy. Wojowniczy Nilfgaard miał w planach opanowanie całego kontynentu. Ta twierdza przez stulecia strzegła najwęższego odcinka Jarugi. Dzisiaj tylko ona dzieli Nilfgaard od Północy - tak w serialu jeden z bohaterów opisuje zamek, o który zostanie stoczona bitwa. 
 
W obronie twierdzy walczyło kilkunastu czarodziejów i czarodziejek, w tym słynna Yennefer z Vengerbergu. Cały odcinek skupił się na walce, która miała na celu obronienie zamku nim nadciągną posiłki z północy. Ginie wielu magów, a od niechybnej porażki wszystkich ratuje Yennefer.
 
Część zdjęć z bitwy była kręcona także na Węgrzech, gdzie w Pilis znajduje się replika zamku powstała w latach 60-tych XX wieku. 
 
Tak oto w produkcji Netflixa wyglądają ruiny Zamku Ogrodzieniec.
 
Zamek Ogrodzieniec - Wiedźmin
Zamek Ogrodzieniec - The Witcher
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA