Na granicznym szlaku. Kiczory - Wielki Stożek - Konihlava ~ Okiem obiektywu

Na granicznym szlaku. Kiczory - Wielki Stożek - Konihlava

To nie będzie wpis o wyłącznie jednym miejscu na mapie Polski czy Europy. To będzie o wpis o mojej wędrówce szlakiem granicznym Beskidy Śląskiego, najbardziej na zachód położonemu pasmie górskim polskich Karpat. Zapraszam na granicę Polsko - Czeską, zapraszam w Beskid Śląski. 
 
Skały Kiczory - Beskid Śląski
 
Od ponad stulecia szlaki które dziś ze mną przemierzycie są intensywnie eksploatowane turystycznie, a wszystkim znane są szczyty górskie takie jak Skrzyczne i Klimczok nad Szczyrkiem, Wielka Czantoria nad Ustroniem, czy Barania Góra i Wielki Stożek nad Wisłą. Poza nimi, w Beskidzie Śląskim są tu jednak mniej popularne góry i pagórki, które również zachwycają. Jednym z takich wierchów są Kiczory, leżące w malowniczym paśmie granicznym Wielkiej Czantorii i Wielkiego Stożka. 


Góra wznosi się na wysokość 990 m n.p.m., nieco na południe od tego ostatniego szczytu. Jej wierzchołek jest co prawda zalesiony, ale trudy wędrówki rekompensuje rozciągająca się na zachód od szczytu polana z niezrównanym widokiem na pasma Beskidu Śląskiego, i to zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy.
 
Jesienny Beskid Śląski. W drodze na Kiczory.
 
Dodatkową atrakcją są sterczące przy głównej ścieżce i rozsiane w lesie skalne grzyby, wyrzeźbione przez wiatr i wodę w istebniańskim piaskowcu. 
 
W drodze na Kiczory
 
W okolicach Kiczor warto także zwrócić uwagę na porastające jej stoki wiekowe lasy, które jeszcze całkiem niedawno były ostoją bardzo rzadkiego gatunku ptaków - głuszca.
 

Schronisko PTTK Stożek

 
Schronisko PTTK Stożek, w którym podczas mojego weekendowego wypadu byłem częstym gościem,
jest najstarszym schroniskiem zbudowanym przez Polaków w Beskidzie Śląskim oddanym do użytku w 1922 roku. Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. npm.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko - Czeską. 
 
Schronisko PTTK Stożek - Zachód Słońca
Zachód Słońca - Schronisko PTTK Stożek
 
To tu, na placu przed Schroniskiem na Stożku, piątkowego wieczoru, udało mi się zrobić kilka pięknych zdjęć zachodzącego słońca. Tego wieczory w tym miejscu byłem sam. Następnego dnia podczas wędrówki, turystów były już tabuny. 

Inne miejsca warte odwiedzenia: 
MAPA