Odkrywaj Puszczę Bydgoską: Tajemnice ścieżki Ku Źródliskom ~ Okiem obiektywu

Odkrywaj Puszczę Bydgoską: Tajemnice ścieżki Ku Źródliskom

Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić kolejną perełkę dla miłośników przyrody i edukacji na świeżym powietrzu na terenach Puszczy Bydgoskiej. Mowa o leśnej ścieżce edukacyjno-przyrodniczej Ku źródliskom, która znajduje się w gminie Solec Kujawski woj. Kujawsko-Pomorskie. Stworzona w 2012 roku przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego we współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski, trasa ta jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody.
 
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Ku Źródliskom" w Puszczy Bydgoskiej,
 

Gdzie zaczynamy?

 
Początek ścieżki znajduje się w malowniczej miejscowości Rudy. Już na starcie zostaniecie przywitani przez tablice informacyjne, które w interesujący sposób opowiadają o ochronie przyrody oraz zagrożeniach dla naszych lasów.
  

Co zobaczymy w trakcie spaceru ścieżką - Ku źródliskom?

 
Ścieżka ma długość 3,5 km i składa się z 10 przystanków. Na każdym z nich znajdują się tablice edukacyjne oraz miejsca do odpoczynku, gdzie możecie złapać oddech i w pełni cieszyć się obcowaniem z naturą. Co ciekawe, w trakcie wędrówki możecie zaobserwować rzadko spotykane zjawisko: wodę wypływającą wprost z ziemi, która zasila malowniczy, leśny staw. To zjawisko jest tym bardziej interesujące, że ścieżka prowadzi przez tereny ubogie w wodę, co sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe i warte zobaczenia.
 

Co jeszcze?

 
Jednym z dodatkowych atutów tej ścieżki jest możliwość przeprowadzania urozmaiconych zajęć terenowych dla dzieci i młodzieży. A dla tych, którzy lubią naukę z praktyką, mam dobrą informację: w 2013 roku trasa zostanie wzbogacona o bazę dydaktyczną, która umożliwi prowadzenie różnych obserwacji i badań przyrodniczych.
   

Dla kogo?

 
Ścieżka została stworzona z myślą o ruchu pieszego i jest świetną atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców gminy, jak i dla odwiedzających. Jeżeli jesteście fanami aktywnego wypoczynku i chcecie poznać walory przyrodnicze tego rejonu, to miejsce jest dla Was!

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tej niezwykłej ścieżki i poznania jej uroków. Do zobaczenia na trasie!
 

Inne ciekawe miejsca w Puszczy Bydgoskiej

 
Jeśli podobał Wam się wpis o ścieżce Ku Źródliskom, to z pewnością zainteresują Was też inne moje artykuły związane z Puszczą Bydgoską. Miałem okazję opisać kilka fascynujących miejsc, takich jak Szwedzka Góra - Najwyższe Wzniesienie Puszczy Bydgoskiej, gdzie można podziwiać panoramę okolicy. Dla miłośników tajemnic i opuszczonych miejsc polecam wpisy Kabat. Tajemnicza opuszczona wieś w Puszczy Bydgoskiej oraz Łażyn - Opuszczona Wieś. Jeśli jesteście ciekawi relacji między człowiekiem a przyrodą, to koniecznie sprawdźcie Wielki Pożar - Cierpice i Rezerwat Z Poligonu. Nie zabrakło też wpisów o mniejszych, ale równie urokliwych miejscach takich jak Zielona Struga, Kapliczka z Otłoczyna oraz Saksoński Most / Sachsenbrück
 
Każdy z tych wpisów oferuje unikalny wgląd w różnorodność i piękno Puszczy Bydgoskiej, więc zapraszam do czytania!
 
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA