Hala Spacerowa w Świeradowie-Zdroju: Zabytkowy skarb Dolnego Śląska ~ Okiem obiektywu

Hala Spacerowa w Świeradowie-Zdroju: Zabytkowy skarb Dolnego Śląska

Hala Spacerowa w Świeradowie-Zdroju, z dumą wznosząca się na 80 metrów, jest nie tylko najdłuższą na Dolnym Śląsku, ale także znakomitym świadkiem bogatej historii regionu. Wykonana z modrzewia, ten zabytek z XIX wieku kryje w sobie wiele opowieści.

Wnętrze Hali Spacerowej w Świeradowie-Zdroju

Historia Domu Zdrojowego


Już w XVIII wieku na miejscu obecnego Domu Zdrojowego stał Dom Źródlany. Niestety, w 1895 roku doszczętnie spłonął. Nowy, majestatyczny budynek powstał na końcu XIX wieku z inicjatywy rodziny Schaffgotschów i dzięki ich funduszom. Za projekt odpowiedzialny był renomowany architekt Grosser, a prace budowlane prowadziło ponad sześciuset robotników. We wnętrzu tego wspaniale zdobionego budynku na parterze mieściły się eleganckie salony do odpoczynku i rozrywki. Na wyższych kondygnacjach przygotowano aż siedemdziesiąt luksusowych pokoi gościnnych.

Zabytkowy Dom Zdrojowy w Świeradowie-ZdrojuOzdobne dekoracje sufitu w Hali Spacerowej 

Hala Spacerowa w Świeradowie-Zdroju zawsze wzbudzała zachwyt wśród kuracjuszy, którzy chętnie korzystali z ozdobnego ujęcia wody przy wejściu oraz odpoczywali na przestronnych, 160-metrowych tarasach zdrojowych. W tamtych czasach teren urozmaicały atrakcje takie jak muszla koncertowa, sztuczna grota z naciekami czy korty tenisowe. Również zespoły parkowe były starannie zaprojektowane i przyciągały spacerowiczów.

Hala Spacerowa w Świeradowie-Zdroju: Zabytkowy skarb Dolnego Śląska

Spacerując po hali, warto zwrócić uwagę na detale – pięknie zdobiony sufit z roślinnymi ornamentami czy podest, na którym w dawnych czasach grała orkiestra, umilając czas kuracjuszom. Hala Spacerowa, jak sama nazwa wskazuje, była idealnym miejscem na piesze wędrówki, szczególnie podczas niepogody. W lepszych dniach goście mogli delektować się pięknem otaczającego parku. Wewnątrz hali zachwyca również starodawna fontanna, której rzeźbione detale z pewnością przyciągną Twoją uwagę.

 

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA