Ski & Sun Świeradów-Zdrój. Miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku

Ski & Sun Świeradów-Zdrój. Miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku

Podczas ostatniej wyprawy w ramach projektu Influencer Live Wrocław, odwiedziliśmy Świeradów-Zdrój. Wyjazd był wspierany przez województwo Dolnośląskie, dzięki czemu mieliśmy możliwość zgłębienia tajników tego popularnego ośrodka narciarskiego. Poniżej dzielę się z Wami tym, co zobaczyliśmy.
 
Widok na wspaniałą kolejkę gondolową wznoszącą się ku szczytom Gór Izerskich.
 

Lokalizacja Ski & Sun Świeradów-Zdrój

 
Ośrodek Ski & Sun Świeradów-Zdrój malowniczo położony jest w sercu Gór Izerskich, konkretnie na północnym zboczu Stogu Izerskiego, wznoszącego się na wysokość 1105 m n.p.m. To doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych.
 
 

Trasy narciarskie Ski & Sun Świeradów-Zdrój

 
Trasa narciarska w ośrodku rozciąga się wzdłuż kolei gondolowej Stóg Izerski ze Świeradowa-Zdroju. Charakteryzuje się:
- Długością 2500 m,
- Przewyższeniem 443 m,
- Średnim nachyleniem 18%,
- Trudnością na poziomie czerwonym.
 
Gondole zawieszone na linie kolei, przemierzające malownicze krajobrazy Świeradowa-Zdroju.
Nowoczesna technologia spotyka naturalne piękno: Kolej gondolowa na Stóg Izerski w pełnej krasie.
 
Trasa jest również świetnie przygotowana dla narciarzy – jest oświetlona, naśnieżana oraz zabezpieczona za pomocą siatek ochronnych i specjalnych materacy.
 

Trasy biegowe Ski & Sun Świeradów-Zdrój

 
Jedną z perełek ośrodka jest trasa biegowa Izerski Szlak Cietrzewia. Latem służy turystyce pieszej, zimą narciarzom biegowym. Symbolem trasy jest cietrzew, jedno z najcenniejszych zwierząt Gór Izerskich.
 
W sumie szlak ma 19,5 km i podzielony jest na kilka odcinków, prowadząc m.in. przez Schronisko Turystyczne Chatka Górzystów, rezerwat do Schroniska Orle, czy Hala Izerska.
 

D odatkowe udogodnienia Ski & Sun Świeradów-Zdrój

 
Przy dolnej stacji znajdują się: - Szkółka narciarska, - Wypożyczalnia sprzętu, - Snowpark, - Restauracja, - Parking dla 600 samochodów.

Przy górnej stacji czeka na Was placówka GOPR oraz Schronisko PTTK.
 

Operator i Historia Ski & Sun Świeradów-Zdrój

 
Ośrodek prowadzony jest przez SKI & SUN Świeradów Zdrój, oddział spółki „Sobiesław Zasada Sp. z o.o.”. To przedsiębiorstwo o ciekawej historii, które dzierżawi grunty od gminy. Najważniejszym momentem w jego historii była budowa kolei gondolowej, zakończona w 2008 roku.
 
Odwiedzenie Ski & Sun Świeradów-Zdrój było niewątpliwie jednym z punktów kulminacyjnych naszej podróży. Dzięki wsparciu województwa Dolnośląskiego mogliśmy bliżej poznać ten ośrodek i przekonać się o jego atrakcyjności zarówno dla miłośników białego szaleństwa, jak i letniej turystyki. Jeśli planujecie wyjazd w góry, zdecydowanie polecam ten ośrodek!
 

Kolej gondolowa na Stóg Izerski: Technologiczne cudo w sercu Gór Izerskich

Kiedy jesteśmy w Świeradowie-Zdroju, trudno przeoczyć jeden z najnowocześniejszych akcentów regionu: całoroczną kolejkę gondolową na Stóg Izerski. Te oszałamiające konstrukcje, przewożące pasażerów w 8-osobowych gondolach, wspięły się na wysokość 1060 m n.p.m., tworząc nie tylko funkcjonalny środek transportu, ale również atrakcję samą w sobie.
 
Sylwetka kolei gondolowej kontrastująca z zielonymi zboczami Gór Izerskich.
Serce inżynierii w sercu przyrody: panoramiczny widok na kolejkę gondolową i otaczające ją góry.
 
Historia tego innowacyjnego projektu jest fascynująca. Pierwsze kroki w kierunku jego realizacji podjęto już w 2001 roku, jednak droga do jego pełnej realizacji nie była prosta. Po pewnych trudnościach finansowych i zmianach strukturalnych, pod egidą spółki Sobiesław Zasada Sp. z o.o., prace budowlane ruszyły pełną parą w marcu 2007 roku. Już w listopadzie 2008 roku prace zostały ukończone, a pierwsze gondole zaczęły śmigać między stacjami 17 grudnia tego samego roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce niedługo potem, 10 stycznia 2009 roku.
 
Dla tych, którzy są ciekawi technicznych aspektów tego cudu inżynierii, kolejka ma długość 2171 metrów i różnicę poziomów 443 metry. Jej zdolność przewozowa to imponujące 2400 osób na godzinę, a wszystko to dzięki 71 gondolom i 14 podporom trasowym. Ciekawostką jest również to, że budowę realizowała renomowana firma Doppelmayr/Garaventa-Gruppe, znana z realizacji podobnych projektów na całym świecie.
 
Nie ma wątpliwości, że kolej gondolowa jest jednym z klejnotów Ski & Sun Świeradów-Zdrój, a dla wielu odwiedzających jest to obowiązkowy punkt programu. Dlaczego? Bo nic nie bije widoków rozpościerających się z gondoli podczas wspinaczki na szczyt Stogu Izerskiego!
 

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA