Szwedzka Góra - najwyższe wzniesienie Puszczy Bydgoskiej

Szwedzka Góra - najwyższe wzniesienie Puszczy Bydgoskiej

Puszcza Bydgoska to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc w województwie Kujawsko-Pomorskim, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod miejsca do odwiedzenia przez miłośników przyrody. Puszczańskie ostępy są jedną z niewielu pozostałości po dzikich i nieprzystępnych średniowiecznych puszczach.
 
Szwedzka Góra - najwyższe wzniesienie Puszczy Bydgoskiej
 
Puszcza Bydgoska to jeden z najatrakcyjniejszych terenów Kujaw, między innymi ze względu na wspaniałe widoki ze stromych zboczy parabolicznych wydm śródlądowych oraz dzięki bogactwu i różnorodności roślin tu występujących. Puszcza jest także ciekawym miejsce dla osób zainteresowanych jej bogatą historią, historii o których już niejednokrotnie pisałem na łamach tego bloga np. Wielki Pożar w Cierpicach.
 
Bydgoska Puszcza to także szczególne miejsce, gdyż jest to obszar o najmniejszej liczbie opadów w Polsce oraz prawie całkowitym brakiem zaludnienia. Posiada ona tylko jeden ciek wodny o nazwie Zielona Struga której brzegi od przybycia w 1230 r. Krzyżaków, stanowiła naturalną granicę ich posiadłości ofiarowanych przez księcia Konrada Mazowieckiego. Nazywana jest często Zielonką a w średniowieczu nazywana - Wierdzielewą.
  
 
Wielką zaletą tej Puszczy jest przede wszystkim brak monotonnych krajobrazów. Odwiedzając to miejsce warto dotrzeć do jej najwyższych wzniesień tj. masywu Szwedzkiej Góry. To z tego miejsca, między drzewami, wyłaniają się niezwykłe widoki.
 
Na szczycie najwyższego naturalnego wzniesienia Puszczy Bydgoskiej tj. wspomnianej już Szwedzkiej Góry 116 m n.p.m. (85 m powyżej poziomu Wisły) wkopany jest kamień wysokościowy i odnaleźć można ślady starych fortyfikacji. Legenda głosi, że na Szwedzkiej Górze podczas Potopu Szwedzkiego znajdował się obóz z którego najeźdźcy kontrolowali okolice m.in. poprzez kontrolę przebiegającego w pobliżu szlaku handlowego. Szwedzka Góra to doskonały przykład wydmy łukowej wkomponowanej w większy leśny kompleks a jej wschodnie (odwietrzne) zbocza są naprawdę bardzo strome.
 
Najwyższe wzniesienie Puszczy Bydgoskiej
 
By odwiedzić Szwedzką Górę najlepiej dojechać jest tu samochodem. Do jej zboczy, od zachodniej ściany, przylega droga asfaltowa. Docierając na miejsce, można poczuć się jak w podgórskiej okolicy. 

Szwedzka Góra to niewątpliwie wielka osobliwość regionu, którą warto zobaczyć.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić - MAPA