Góra Pięciu Kopców - najwyższy szczyt województwa śląskiego

Góra Pięciu Kopców - najwyższy szczyt województwa śląskiego

Moja lista zdobytych szczytów Korony Polski się zapełnia. Tym razem kolej na województwo śląskie i jego najwyższe wzniesienie czyli Górę Pięciu Kopców tj. niższy wierzchołek Pilska 1543 m n.p.m. Pomimo, iż zdobywałem górę w maju, na szczycie panowały zimowe warunki. To druga, po Śnieżce, zdobyta w takich warunkach góra z listy Korony Polski.

Góra Pięciu Kopców - najwyższy szczyt województwa śląskiego
Od początku. Czym właściwie jest Korona Polski? Już piszę. Korona Polski to zupełnie niszowy projekt, który zakłada zdobycie 16-stu najwyższych wzniesień każdego z województw. Na liście znajdą się takie góry jak Rysy, Śnieżka, Łysica ale również mniej znane wzniesienia jak np. Czarna Góra w województwie kujawsko-pomorskim.


Projekt Korony Polski to bardzo ciekaw pomysł na podróżowanie po całej Polsce. Można odwiedzić miejsca zupełnie nieoczywiste. To świetna okazja do poznania każdego zakątku naszego kraju. 

Najwyższe wzniesienie województwo śląskiego

Góra Pilsko jest drugim po Babiej Górze co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim (na słowacki nazwany Beskidem Orawskim / Oravské Beskydy). Nazwą Pilsko określa się nie tylko główny szczyt 1557 m n.p.m., w całości leżąca po słowackiej stronie, ale również cały jej masyw. To właśnie jeden jej z wierzchołków - Góra Pięciu Kopców, jest najwyższym wzniesieniem w województwie śląskim. 

Skąd pochodzi nazwa Góry Pilsko

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Pilsko. Może ona pochodzić od dawnej, pojawiającej się w XVIII-wiecznych dokumentach nazwy podszczytowej hali Pielsko, ta zaś od nazwiska właściciela, Piela. Może też pochodzić od dawnego określenia miejsca piłowania, czyli pozyskiwania drewna. 

Góra Pięciu Kopców - najwyższy szczyt województwa śląskiego

Ludowy przekaz wiąże nazwę z opijaniem się orawskich zbójników, którzy mieli zbierać się na szczycie. Po raz pierwszy w druku nazwę Pilsko podaje w 1721 r. ks. Gabriel Rzączyński. Był on także pierwszym odnotowanym zdobywcą szczytu.

Wejście na Pilsko

Wyruszałem z parkingu w Korbielowie. W samym centrum, przy knajpie, jest parking płatny, ale ja wybrałem ten wyżej położony zaraz przy żółtym szlaku. Jest on darmowy, a po sezonie nie było trudno o miejsce (współrzędne parkingu: 49.571088, 19.337513).

Zaraz po wyjściu z parkingu, po kilkuset metrach asfaltowej drogi, szlak skręca w las a dalej już tylko po kamieniach pod górę. W połowie drogi dochodzimy do zielonego szlaku który również prowadzi z Korbielowa. Od tego miejsca ok. 40 minut dzieli nas od schroniska na Hali Miziowej. Warto tu trochę odpocząć, coś zjeść bo przed nami najtrudniejszy i najbardziej stromy fragment szlaku by wejść na Górę Pięciu Kopców a następnie, już po stronie Słowackiej, zdobyć Pilsko. 

Korona Polski – wykaz szczytów

- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Góra Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 49°31′38″N 19°19′06″E