Łysica i Skała Agaty - najwyższy szczyt województwa świętokrzyskiego ~ Okiem obiektywu

Łysica i Skała Agaty - najwyższy szczyt województwa świętokrzyskiego

Ci którzy regularnie śledzą Okiem Obiektywu, wiedzą, iż postanowiłem zdobyć Koronę Polski. Jest to dość niszowy projekt, który zakłada zdobycie szesnastu najwyższych wzniesień i gór każdego z województw w Polsce. Dziś województwo świętokrzyskie i jaj najwyższy szczyt ... no właśnie, czy na pewno jest to Łysica?

Łysica i Skała Agaty. Najwyższy szczyt województwo Świętokrzyskiego

Łysica, która nazywana jest również Górą Świętej Katarzyny, jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich? Ku zaskoczeniu wszystkich, najwyższym jej punktem są dziś Skała Agaty, a nie zachodni wierzchołek, jak do tej pory sądzono. Dziś Łysica może pochwalić się dwoma wierzchołkami i to właśnie jej wschodni wierzchołem jest najwyższym szczytem w województwie świętokrzyskim - 613,96 m n.p.m. a zarazem jest to najniższy szczyt z grona tych należących do zupełnie innego projektu czyli do Korony Gór Polski.

Szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny

Szlak rozpoczyna się w miasteczku Święta Katarzyna. Wejście na Łysicę z tego miejsca i trwa około 55 minut, no chyba, że tak jak w moim przypadku szlak był mocno oblodzony.


W sezonie, wejście na Łysicę jest płatne. Ja będąc tutaj w lutym nie poniosłem żadnej opłaty. Na próżno szukałem również informacji o zdalnej opłacie zdalnej za wejście.

Ten wariant szlaku może nie obfituje w widoki, jednakże wydaje się prostszy i ciekawszy z uwagi na mijaną po drodze kapliczkę Żeromskiego, klasztor czy kapliczkę Świętego Franciszka.

Kapliczka Żeromskiego na Łysicy

Kapliczką Żeromskiego została tak nazwana by upamiętnić twórczość Żeromskiego. W roku 1882 roku, 18 letni wtedy Stefan pojawił się w okolicy. Młody Żeromski wraz jego szkolny kolega Janem Stróżeckim, to tu właśnie wyryli w środku swoje dwa podpisy. Jest to jedyny zachowany autograf pisarza z tamtych lat.

Najwyższy szczyt województwo Świętokrzyskiego

Później Żeromski w noweli Puszcza Jodłowa tak pisał o kapliczce ulokowanej na skraju lasu:

Gdy z Janem Stróżeckim dotarliśmy do świątynki białej ujrzeliśmy napis wyryty ostrzem bagnetu czy też pałasza “Szczyt moich cierpień zrównał się z tą górą”. I data rok 1863. Pod tym inskryptium nieznanego powstańca, który zataił swoje imię i nazwisko ochoczy wyrżnąłem na tynku: Stefan Żeromski, uczeń klasy drugiej.

Korona Polski – wykaz szczytów

- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Góra Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 50°53′27″N 20°54′03″E