Góra Krajoznawców - najwyższy szczyt województwa zachodniopomorskiego ~ Okiem obiektywu

Góra Krajoznawców - najwyższy szczyt województwa zachodniopomorskiego

Pamiętacie zapewne, że postanowiłem zaliczyć Koronę Polski. To taki dużo mniejszy brat Korony Gór Polski. Jest to projekt który zakłada zdobycie wszystkich najwyższych wzniesień każdego z województw w Polsce. Dziś czas na województwo zachodniopomorskie i jego najwyższy szczyt - Górę Krajoznawców.  

Góra Krajoznawców - najwyższy szczyt zachodniopomorskiego

Góra Krajoznawców, pomimo, iż ma jedynie 245 m n. p. m., sprawia najwięcej problemów spośród całej szesnastki. Nie prowadzi tu żaden szlak na nawet ubita ścieżka. Aby zdobyć szczyt często musisz, iść na azymut. Bez chociaż minimalnej orientacji w terenie, możesz błądzić tu godzinami. 

Najwyższe wzniesienie województwa zachodniopomorskiego położone jest niedaleko Białego Boru. Pomiędzy Błogowem, Bagniewkiem, Kosobudami i Kołtkami. Parkuje samochód nieopodal Kosobud, wcześniej napotykając tubylca i zostawiając auto tuż przy jego posesji.


Postanawiam, iść wzdłuż linii wysokiego napięcia i taki wariant drogo by zdobyć Górę Krajoznawców wydaje się najprostszą opcją. Po chwili, jednak, z uwagi, iż tego dnia zabieram dwa małe maltańczyki na spacer, postanawiam zmienić wariant, i z uwagi na filigranowe ale jakże dzielne psy, Górę Krajoznawców postanawiam jednak zdobyć bardziej wydeptanymi ścieżkami. O wydeptanych ścieżkach, też możecie tu zapomnieć. Jak sami możecie zobaczyć na filmie, w lipcu tych wydeptanych ścieżek prawie nie widać spod bujnej roślinności. Jednak uparcie wybieram opcję stałego nawigowania i wybierania jak najlepszych ścieżek dla tych małych łapek. 

Góra Krajoznawców - najwyższy szczyt zachodniopomorskiego

Na szczycie Góry Krajoznawców ktoś umieścił niewielką tabliczkę. Gdyby nie ona, pewnie nie miałbym świadomości, iż to właśnie tu. To całkiem zapomniane miejsce, odwiedzane jedynie przez takich fanatyków jak ja ... a skoro to czytasz, to i może przez takich fanatyków jak Ty. 

Korona Polski – wykaz szczytów

- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Góra Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 53°58′32,5″N 16°50′05,0″E