Śnieżka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Korony Polski – czyli zestawienia 16 najwyższych wzniesień poszczególnych województw. W przeciwieństwie do wielu z nich, Śnieżka jest popularnym i często odwiedzanym celem górskich wędrówek – latem tłumnym, zimą – wymagającym i kapryśnym.
Śnieżka (1603 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy, Sudetów, a także... całych Czech! Tym samym zalicza się również do prestiżowego zestawienia Korony Europy. Po stronie polskiej najłatwiej dostać się na szczyt z Karpacza, skąd wyruszyłem pieszo. Ciekawostką jest, że od czeskiej strony na szczyt można wjechać kolejką z miejscowości Pec pod Sněžkou – o tej przygodzie opowiem przy innej okazji.
Nazwa Śnieżki pojawiła się w XIX wieku – i nic dziwnego. Śnieg zalega tu długo, a sam szczyt jest surowy, bezleśny, pokryty gołoborzem. W pogodny dzień rozpościera się stąd bajeczny widok, ale podczas mojej zimowej wyprawy – niestety – chmury i zamieć zasłaniały wszystko.
Na szczycie Śnieżki znajduje się najbardziej rozpoznawalny budynek górski w Polsce – futurystyczne Obserwatorium Meteorologiczne. Nie można tu nocować, ale blisko (ok. 18 minut zejścia) znajduje się Dom Śląski, schronisko, w którym warto zatrzymać się choćby na gorącą herbatę.
Na Śnieżkę wybrałem najtrudniejszy wariant – czarny szlak przez Średnią Kopę, a zejście również czarnym, tzw. Śląską Drogą. W zimowych warunkach ten wariant okazał się bardzo wymagający – nie tylko z uwagi na brak formy, ale i ekstremalne warunki pogodowe.
W czasie wspinaczki miałem wiele momentów zwątpienia, ale każdy kryzys udało się przezwyciężyć. To było prawdziwe zimowe wejście na Śnieżkę, które na długo zostanie w mojej pamięci.
Korona Polski – wykaz szczytów
- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m. / Fajna Ryba 347 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Góra Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.