Dogtrekking: Puchar Kujawsko - Pomorski ~ Okiem obiektywu

Dogtrekking: Puchar Kujawsko - Pomorski


Lubisz spędzać czas wśród przyrody, w towarzystwie najlepszego przyjaciela człowieka - psa - DOGTREKKING jest dla Ciebie.

Dogtrekking to sposób na aktywną rekreację dla każdego, kto lubi spędzać czas wśród przyrody, w towarzystwie swojego przyjaciela - psa.

Zawodnik pokonuje trasę dostosowując tempo marszu do swoich możliwości oraz kondycji fizycznej psa. Sam decyduje o postojach. Dogtrekking przypomina marsz na orientację, ponieważ przebieg trasy nie jest jednoznacznie określony, a jedynie ograniczony punktami kontrolnymi, które nanosi się na mapę.

Co do wyposażenia, to nie ma specjalnych wymogów. Wskazane jest by pies poruszał się w szelkach (typu sled lub guard) i połączony był z człowiekiem za pomocą liny amortyzującej, przypiętej do pasa biodrowego (używanego do canicrossu, skijoringu).

Można również wędrować z psem w obroży i trzymać smycz w ręce. Chodzi o to by i nam, i psu było wygodnie. W przypadku gdy dogtrekking odbywa się w górach warto zaopatrzyć psa w specjalne buty, które ochronią łapy przed urazami i otarciami.

Dla człowieka kluczową rolę odgrywają wygodne buty i lekki, dopasowany plecak. Na trasę zabieramy ze sobą tzw. ekwipunek obowiązkowy (określony przez organizatora). Ważne, by plecak był jak najlżejszy, dlatego też wielu zawodników rezygnuje z dodatkowego prowiantu lub namiotu, zadowalając się noclegiem "pod chmurką".

Oczywiście nasz pies też może nieść specjalny plecak i tym samym trochę nas odciążyć. Należy pamiętać by ciężar był równomiernie rozłożony na obydwie sakwy i nie przekraczał 1/3 masy psa.

Dogtrekking jest nową formą rekreacji w naszym kraju, ale grono jego zwolenników wciąż się powiększa. Udział w dogtrekkingu może brać każdy. Nie ma też żadnych ograniczeń co do wielkości psa czy jego rasy (z powodzeniem startują mieszańce). Dogtrekking zapewnia świetną zabawę na świeżym powietrzu, dostarcza wielu emocji, korzystnie wpływa na stan kondycji fizycznej, rozwija zdolności nawigacyjne, umożliwia kontakt z przyrodą, a przede wszystkim wzmacnia więź pomiędzy przewodnikiem i jego psem.

Już 3 lipca w Bydgoszczy wystartuje po raz pierwszy w regionie Puchar województwa Kujawsko-Pomorskiego w Dogtrekkingu.

Jest to to nie tylko wspaniała okazja do rekreacji z psem ale i także możliwość włączenia się w akcję charytatywną na rzecz zwierząt z Bydgoskiego schroniska, bowiem całość dochodu z kwot wpisowych wszystkich zawodników zostanie przeznaczona na zakup niezbędnego wyposażenia (karma, miski, smycze, szelki itp.) dla zwierząt bydgoskiego schroniska.

Dla osób nie posiadających psów, a chcących aktywnie wspierać akcje i aktywnie spędzić czas z psem, po pisemnym oświadczeniu, istnieje możliwość udziału z psami ze schroniska. W tym przypadku udział w Dogtrekkingu odbywać się będzie z wolontariuszem znającym danego psa. Spowodowane jest to zniwelowaniem niepotrzebnego stresu dla psów.

W ramach pucharu spotykać się będziemy czterokrotnie w czerech głównych miastach województwa:
03.07.2010 – w Bydgoszczy
31.07.2010 – w Inowrocławiu
14.08.2010 – w Włocławku
21.08.2010 – w Toruniu

Dla uczestników przygotowano liczne nagrody rzeczowe a dla najlepszych w pucharze nagrody finansowe.

Więcej informacji, regulamin, zapisy na stronie WWW - dogtrekking.maszer.com.pl

Źródło: dogtrekking.maszer.com.pl
Foto: dogtrekking.maszer.com.pl