Alberobello - Bajkową wioską trulii ~ Okiem obiektywu

Alberobello - Bajkową wioską trulii

Włochy są pełne osobliwych i wyjątkowych miasteczek, ale Alberobello prawdopodobnie jest jedną z najbardziej niezwykłych. Zapraszam Was do Apulli, zapraszam do Alberobello.
 
Alberobello - Bajkową wioską trulii
 
Włochy słyną z pięknej architektury, wina i pizzy. We Włoszech wiele jest do zobaczenia. Wenecja jest jednym z najbardziej wyjątkowych i romantycznych miast na Świecie, włoskie Alpy są jednymi z najbardziej spektakularnych w Europie, a każdy zakątek Włochy ma wiele malowniczych miasteczek np. Najpiękniejsze miasto Włoch - San Leo. Niektóre z nich są całkiem nieznane. Niektóre początkowo nieznane, stają się turystyczną mekką. Dobrym przukładem jest Matera, którą rozsławił na cały świat film: Nie czas umierać, z najsłyniejszym agentem - Jamesem Bondem w roli głównej.
 
  
Inną malowniczą i niecodzienną miejscowością we Włoszech jest Alberobello w południowych Włoszech, nazywane: Bajkową wioską trulii.

Co to jest trullo?


Trullo (liczba mnoga to trulli) to chata z kamienia ze stożkowym dachem występująca w Apulii. Ten styl budowy jest charakterystyczny tylko dla Doliny Itrii we Włoszech. Może to zabrzmieć ironicznie, ale większości budowane były jako tymczasowe schrony polowe, magazyny i mieszkania dla chłopów, a mimo to przetrwały setki lat i dziś zachwycają milony turystów.
 
Alberobello - Bajkową wioską trulii
Alberobello - Bajkową wioską trulii
 
Alberobello jest szczególnie znane ze swoich trulli - tutaj każdy odwiedzający może znaleźć całe dzielnice domków z kamienia. Trullo można jrównież znaleźć w Fasano, Ostuni, Martina Franca, Locorotondo, Cisternino i Ceglie Messapica .
 
Jeśli chodzi o osadnictwo włoskie, Alberobello zostało założone dopiero w czasach nowożytnych. Zostało zasiedlone na początku XVI wieku przez hrabiego Conversano Andrea Matteo III Acquaviva d'Aragona. Zezwolił on na osiedlenie się tam czterdziestu rodzin chłopskich. W XVII wieku osada rozrosła jednak większość konstrukcji budowano bez użycia zaprawy. 

Alberobello - Bajkową wioską trulii

Bodźcem do budowy domów wyłącznie z kamienia i bez użycia zaprawy, było uniknięcie płacenia podatków. W tym przypadku, chodziło aby to hrabia nie musiał płacić podatków hiszpańskiemu wicekrólowi Królestwa Neapolu. W ten sposób w tym miejscu powstawały kolejne domu ze samonośnymi kopułowymi dachami z kamienia.

Dlaczego Alberobello jest warte odwiedzenia?


Alberobello liczy zaledwie 10 000 mieszkańców lecz jej kamienne domki są zanane na całym świecie. Trullo w Alberobello w 1996 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Każdy kto ma podstawową znajomością języka włoskiego może bez problemu rozszyfrować znaczenie nazwy miasta. Alberobello – Piękne drzewo. Pochodzenie nazwy pochodzi od włoskiego wyrażenia „siva arboris belli” (drewno drzewa wojny).

Dlaczego Alberobello jest warte odwiedzenia?
Dlaczego Alberobello jest warte odwiedzenia?
 
Domki Trulii wyglądają jak domy krasnoludków lub dom Hobbita a mimo to nadal w nich mieszkają ludzie. Domy Trulli są uważane za jeden z najlepszych przykładów architektury wernakularnej na kontynencie i warto miejsce to umieścić na swojej liście miejsc koniecznych do odwiedzenia.

W mieście znajdują się dwie duże jednorodne dzielnice trulli - Aia Piccola i Rione Monti. Obie dzielnice mają ponad tysiąc domów trulli. Spośród tych dwóch dzielnic, to Rione Monti jest głównym celem turystycznym. Widok wielu trulli tak jednorodnie zbudowanych obok siebie to wspaniały - instagramowy look.


Znajdziesz tu trulli-bary, trulli-restauracje, trulli-sklepy, muzeum trullo, a nawet Chiesa di St. Antonio - XX-wieczny trullo-kościół. Jeśli chciałbyś swoje swoje doświadczenia wynieść na inny, wyższy poziom to zatrzymaj się tu na noc w jednym w trullo-hotelu.
  
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA