Matera - niegdyś zakała Włoch, dziś turystyczna mekka ~ Okiem obiektywu

Matera - niegdyś zakała Włoch, dziś turystyczna mekka

Niewielu jest miejsc na świecie, gdzie ludzie wciąż zamieszkują jaskinie. Jednym z takich miejsc jest Matera we Włoszech. Miasto narodziło się w epoce kamiennej i jest uważane za jedną z pierwszych osad we Włoszech. Jednak swoją sławę zawdzięcza nie tylko swojej długiej historii, ale również agentowi Jej Królewskiej Mości - agentowi 007. Zapraszam do Matera.

  
Najnowszy film o przygodach agenta Jamesa Bonda to już dwudziesta piąta część przygód agenta 007 i piąta z Danielem Craigiem w roli tytułowej. Tak jak poprzednie filmy z Bondem, film: Nie czas umierać uraczył nas nie tylko emocjonującymi pościgami i strzelaninami, ale także widokami niezwykłych miejsc. Tym razem James Bond ścigał się na motorze właśnie w scenerii włoskiego miasteczka Matera, które odwiedziliśmy. Sprawdźcie, jak Bond odmienił oblicze niegdysiejszej zakały Włoch.
  
 
W jednej ze scen filmu "Nie czas umierać" możemy podziwiać, jak James Bond z wielką swadą wykonuje karkołomny skok na motorze. Niejeden widz mógł wówczas zwrócić uwagę na niezwykłą scenerię, w której rozgrywa się pościg. Przedziwne, wykute w skałach domy przypominają raczej jaskinie niż włoską architekturę.
 

To Matera, którą odwiedziliśmy w styczniu 2022 roku, jest miasteczkiem w regionie Basilicata na południu Włoch. To niezwykłe miejsce, a jego surowe piękno zachwyca dziś turystów z całego świata. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze niedawno Matera uchodziła za zakałę Włoch – dokładnie z tego samego powodu, dla którego jest dziś sławna.
 
Miasto Matera leży na skraju malowniczych rozpadlin skalnych. Krajobraz jest tu dość surowy, ale bardzo malowniczy. Największy skarb Matera kryje się jednak nie w samych zabudowaniach miejskich, lecz raczej poniżej nich, wśród grot, do których liczne wejścia otwierają się w ścianach rozpadlin.
  
Matera - niegdyś zakała Włoch, dziś turystyczna mekka

Jak ustalili archeolodzy, to właśnie groty w skałach otaczających Materę są prawdopodobnie najdłużej zamieszkaną siedzibą ludzką we Włoszech. W naturalnych jaskiniach lub wykutych własnoręcznie pieczarach ludzie żyją tutaj już co najmniej od 9 tys. lat.
 
Dziś skalne domy w Materze uchodzą za niezwykłą atrakcję turystyczną, ale jeszcze niedawno Włosi na samą myśl o nich odczuwali palący wstyd. Matera długo była zapomniana przez Boga i ludzi, uchodziła za prowincję prowincji. Tutaj Mussolini zsyłał wrogów swojego reżimu, by spędzali dni w całkowitym odcięciu od świata.
 
W latach 50. biegłego wieku głośno było o fatalnych warunkach życia około 15 tys. mieszkańców grot w Materze. Skalne domy wydawały się innym Włochom obskurnymi pieczarami bez naturalnego światła, wody, gazu, prądu i ogrzewania. Było to biednie, szalały choroby, umieralność niemowląt była najwyższa w kraju. Matera uchodziła za miasteczko prymitywów i jaskiniowców, a kto tylko mógł, starał się z niego jak najszybciej wyprowadzić. Do Matera przylgnęła łatka zakały Włoch.
  
Matera - niegdyś zakała Włoch, dziś turystyczna mekkaMatera - niegdyś zakała Włoch, dziś turystyczna mekka
 
Doszło w końcu do tego, że rząd włoski przymusowo relokował mieszkańców jaskiń w Materze do nowo wybudowanego miasteczka nieco dalej. W ten sposób starówka w Materze stała się miastem duchów, skazanym, jak się zdawało, na zapomnienie.
 
W latach 90. XX w. do Matera zaczęli jednak wracać jej dawni mieszkańcy, którzy odnieśli sukces w wielkim świecie. Zaczęto rewitalizować skalne domy. Groty i jaskinie zmieniono w malownicze kawiarenki i hostele. Los uśmiechnął się do Matera, która zaczęła przyciągać coraz więcej turystów, początkowo z samej Włoch, a potem także z zagranicy.

Matera zyskała międzynarodową sławę po tym, jak Mel Gibson wykorzystał jej malowniczą scenerię w swoim filmie Pasja z 2004 roku. Od tego czasu wielu filmowców zdecydowało się kręcić pośród niesamowitych skalnych domów Matera, ostatnio właśnie twórcy najnowszego filmu o Jamesie Bondzie.


Dziś Matera to jedno z turystycznych centrów Południowych Włoch. Pełniła rolę Europejskiej Stolicy Kultury, co roku przyciąga tabuny turystów. Ostatecznie, gdzie indziej można spędzić noc w pokoju, w którym ludzie mieszkali już 9 tys. lat temu?
 
Matera to nie jedynie miejsce jakie odwiedziliśmy krocząć śladami najsłyniejszego agenta. Zapraszam Cię do wpisu dotyczącego Sienny: James Bond z włoskiej Sieny czy do relacji z Karlowych War w Czechach, gdzie kręcone były sceny do Casino Royale.
 
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA