James Bond z włoskiej Sieny ~ Okiem obiektywu

James Bond z włoskiej Sieny

007 Quantum of Solace, 22. film z serii o Jamesie Bondzie to naszym zdaniem jeden z najciekawszych filmów z tej serii. Głownie za sprawą mnogości świetnych ujęć operatorskich i mnóstwu lokacji jakie finalnie ukazane zostały w filmie (wszystkie lokacje z filmu znajdziesz poniżej). 
 
James Bond z włoskiej Sieny / Quantum of Solace
 
Akcja filmu rozpoczyna się w godzinę po zakończeniu wcześniejszego filmu z serii filmów o bondzie tj. Casino Royale. Po złapaniu pana White’a James Bond jedzie do Sieny swoim astonem martinem, aby dostarczyć White’a na przesłuchanie, lecz wcześniej musi zgubić pościg jego ludzi, którzy chcą odbić szefa z rąk agenta.

W trakcie przesłuchania pan White wyjawia, że organizacja, która szantażowała Vesper, jest dużo bardziej rozbudowana i niebezpieczna, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W tym momencie zdrajca w MI6 – Craig Mitchell – umożliwia White'owi ucieczkę. Bond goni zdrajcę po kanałach, ulicach i dachach Sieny i ostatecznie go zabija. Zresztą sami zobaczcie, bo sceny ze Sieny są najpiękniejsze w całym filmie.
 
 

Błędy w filmie 007 Quantum of Solace - James Bond

 
Zdjęcia podczas pościgu we włoskiej Sienie realizowano przy użyciu 14 kamer, rozstawionych wokół areny. Jednocześnie, władze miasta zakazały ukazywania - występującej podczas biegu - przemocy (wobec ludzi i zwierząt) oraz filmowania z kamer mocowanych na helikopterach.
 
Błędy w filmie 007 Quantum of Solace - James Bond / Siena
Błędy w filmie 007 Quantum of Solace - James Bond / Siena
 
W tej scenie popełniono również kardynalny błąd. Osoby które znają choć trochę topografie Sieny zauważą, iż po pościgu przez Palio w Sienie, Mitchell i Bond biegną po dachach budynku leżącego obok Piazza Del Campo. Następnie, po krótkim pościgu widać, że są blisko wieży Torre Del Mangia, która znajduje się w innej połowie miasta. Wynika z tego, że przebiegli 2 mile w jakieś 20 sekund.

Także podczas tej sceny, tj. pościgu po dachach w Sienie, widać, że James Bond i Mitchell noszą czarne buty do biegania. Jednak chwilę wcześniej obaj mieli ubrane czarne buty od garnituru. To teraz wróć jeszcze raz do powyższego fragmentu i sprawdź.
 
 
Inny błąd w scenach z Sieny można zauważyć gdy James Bond przybywa do Sieny. M pokazuje mu wtedy akta Vesper. Akta są otwarte tak, że Bond może swobodnie ukraść zdjęcie. Potem pozostają one ciągle otwarte i nietknięte. Jednak pod koniec sceny, gdy Bond pcha akta przez stół, są one już zamknięte.

Tego typu niuanse sprawiają, że jeszcze z większym zaciekawieniem można wrócić do tego filmy z 2008 roku a zwłaszcza dlatego, iż obejrzeć w nim można mnóstwo innych lokacji niż Siena.
 

Miejsca kręcenia filmu: 007 Quantum of Solace - James Bond

 
 
Miejsc jest tych bardzo wiele, prawdopodobnie najwięcej z pośród wszystkich filmów o Bondzie. Te miejsca to: Antofagasta, Baquedano, Cobija, Caleta Michilla, Sierra Gorda, na górze Cerro Paranal, pustyni Atakama (Chile), w stanie Kalifornia Dolna (Meksyk), Londynie, Farnborough, Aldershot, we wsi Iver (Anglia, Wielka Brytania), Bregencji, Feldkirch (Austria), nad jeziorem Garda, w Carrarze, Sienie, Talamone, Maratei, Craco, Malcesine, Limone sul Garda, Orbetello, Tremosine (Włochy), Panamie oraz Colón (Panama).