Jak powstała Wenecja ~ Okiem obiektywu

Jak powstała Wenecja

Wenecja to niesamowite i wyjątkowe miasto. Jego wyjątkowość wynika nie tylko z artystycznych skarbów i historii, ale przede wszystkim z jego struktury. Jest to, jak wszyscy wiemy, miasto zbudowane na wodzie, zwane także pływającym miastem.
 
Jak powstała Wenecja
 
Ale jak zbudowano Wenecję? 
Osadnictwo na wyspach Laguny Weneckiej istniało od dawna. Miejsce to przez długi czas było na marginesie wielkich cywilizacji, nawet pomimo tego, że nieopodal powstawały ważne ośrodki takie jak: Oderzo, Concordia, Altino. Padwa i Akwileja. Miasto powstało w burzliwym dla Italii okresie najazdów wojowniczych plemion z Północy, które przybyły na te tereny w pierwszych wiekach naszej ery. Właśnie wtedy mieszkańcy bogatych miast środkowej Italii, uciekając przed barbarzyńcami, głównie przed Hunami i Longobardami, chronili się w zbudowanych na bagnach osadach rybaków i warzelników sol. Znaczna liczba uciekinierów przybyła tu w 452 r., kiedy to Hunowie pod wodzą Attyli spalili Akwileję oraz opanowali Altino i Concordię. Przybyli na te tereny nowi mieszkańcy, aby zbudować miasto, musieli podwinąć rękawy i wzmocnić powstałą ziemię, która była błotnista i nieodpowiednia do budowy domów i budynków.
 
Jak powstała Wenecja
 
Ale jak udało im się zrobić coś takiego?
Cóż, pomysłowi Wenecjanie użyli milionów dębowych słupów. Wbijali słupy w błotnistą warstwę błota, aż do momentu dotarcia ich do stałego lądu. Przestrzeń między belami wypełniali odłamkami, kamieniami i innymi odpadami. Na tak osadzone dębowe słupy, wenecjanie kładli drewniane deski, które tworzyły podstawę do dalszej rozbudowy miasta gdzie budowali swoje domy. Zasadniczo Wenecja to ogromny dom z pali. Imponujące, co?

Zainteresowały Cię nasze podróże po Włoszech? Chciałbyś otrzymać za darmo miesięczny dostęp do kursu online: Włoski dla początkujących? Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner i wypełnisz formularz. Sprawdź, jak wygodna i skuteczna jest nauka.


Czy wiedziałeś o tym, że:
- Ponieważ w okolicy nie było lasów, Wenecjanie zbierali drewno w Chorwacji, Słowenii i Czarnogórze, a następnie transportowali je drogą wodną.
- Dębowe słupy do dziś nie zbutwiały, ponieważ w głębokich warstwach błota nie ma tlenu, więc nie występuje procesu gnicia.
- Do budowy Wenecji użyto 10 milionów dębowych słupów.
- Most Rialto leży tylko na około 30 000 drewnianych słupach.
- Bazylika Santa Maria Della Salute wymagała ponad 1.100.000 słupów drewnianych i ponad 2 lat pracy.
 

Nocny spacer po Wenecji

 
Po długiej podróży z Karlowych Wary, dotarliśmy do Wenecji. Zatrzymaliśmy się w AO Hotel Venezia Mestre więc aby dotrzeć do centrum postanowiliśmy pojechać komunikacją miejską w Wenecji (AVM / Actv).
 
Zdecydowaliśmy się na bilet 24-godzinny, gdyż następnego dnia planowaliśmy dłuższe zwiedzanie Wenecji.
 
 
Późno dotarliśmy do Wenecji. Tego dnia starczyło nam czasu i sił na krótki spacer i późną kolację. To już nasza druga wizyta w tym mieście - zawsze poza sezonem, zawsze zimą. Polecamy ten okres gdyż turystów w Wenecji wtedy nie jest wielu.
 
 
Płyniemy Canal Grande Poprzedniego dnia zdążyliśmy jedynie dotrzeć do centrum Wenecji i zjeść ciepła kolację. Następnego dnia od rana postanowiliśmy zobaczyć Plac Świętego Marka. Za środek transportu ponownie wybraliśmy komunikacją miejską w Wenecji (AVM / Actv). Zresztą sami zobaczcie. Pływanie Canal Grande za pomocą tramwajów wodnych jest najlepszym sposobem na zwiedzanie Wenecji.