Samochodem przez Włochy | Siedem ważnych wskazówek dla każdego kierowcy

Samochodem przez Włochy | Siedem ważnych wskazówek dla każdego kierowcy

Myślisz o wyjeździe samochodem do Włoch? Przeczytaj kilka naszych wskazówek dotyczących poruszania się samochodem we Włoszech. 
 
Samochodem przez Włochy | Siedem ważnych wskazówek dla każdego kierowcy
 
Chcesz poruszać się samochodem po Włoszech? My to doskonale rozumiemy. Jeśli mielibyśmy polegać na włoskim transporcie publicznym, byłoby nam trudno odwiedzić wszystkie te miejsca, wioski, miasta na uboczu, które sprawiają, że Włochy są tak wyjątkowe. Nawet jeśli zwiedzanie takich obszarów jak Umbria czy Toskania pociągiem czy autobusem jest możliwe, podróżowanie samochodem daje więcej elastyczności i wolności. W naszym wypadku, podróżowanie dwójki osób dorosłych z dzieckiem i psem - jest też zwyczajnie tańczą opcją. Dokładnie z tego powody, z powody redukcji kosztów, decydujemy się na podróż samochodem z Polski. Nie zakładaliśmy wynajmu samochodu na miejscu ale jeśli chciałbyś go wynająć - podamy Ci kilka wskazówek.

Jazda we Włoszech nie należy do najbezpieczniejszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę przerażającą reputację włoskich kierowców. Ale jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, w krótkim czasie dostosujesz się do lokalnych warunków - po prostu zacznij używać klakson.
 

1. Przygotuj się na lokalne, kręte drogi

 
Przygotuj się na lokalne, kręte drogi
 
Odwiedzając wioski i miasta na uboczy, przekonując się jednocześnie, że dzięki takim miejscom Włochy są wyjątkowe, musisz zjechać z autostrad, które de facto są jednymi z najdroższych w Europie. Lokalne - bezpłatne drogi, przeważnie nie są w najlepszym stanie. Dodając jednocześnie liczne wzniesienia i zakręty jak np. przy odwiedzaniu San Leo, dodatkowo musimy poradzić sobie z chorobą lokomocyjną naszego syna.
 
W trakcie naszych podróży, przetestowaliśmy już chyba wszystkie sposoby na chorobę lokomocyjną - ostatecznie najskuteczniejsza okazała się akupresura za pomocą opaski Sea-band. Pomimo naszego sceptycyzmu, okazało się, że ta opaska przeciwwymiotna naprawdę działa. Zobaczcie tą spotaniczną reakcję naszego syna.
 
 
Sea-Band działa poprzez uciskanie punktu akupresurowego (zwanego punktem Nei-Kuan) na nadgarstku. Efekty są odczuwalne już po kilku minutach. Opaska Sea-Band hamuje objawy choroby lokomocyjnej, nie powodując senności i innych skutków ubocznych.
 
Jak działa SEA-BAND?
 
Więcej o samej opasce SEA-BAND przeczytasz w tym wpisie: Opaska Przeciwwymiotna SEA-BAND. Czy Działa?
 

2. Nie ruszaj w drogę bez GPS

 
Nie ruszaj w drogę bez GPS
 
Jeśli planujesz tak jak my podróż do miejsc, w których internet działa wolno, jest niedostępny lub nie masz wystarczającego pakietu roamingu danych, zawsze możesz zapisać na swoim telefonie lub tablecie wybraną mapę z Map Google i używać jej offline. Ten prostu zabieg może zaoszczędzić Ci dodatkowych opłat u swojego operatora.

Aby nie zużywać danych sieci komórkowej i tym samym zwiększyć żywotność baterii, użyj trybu: Tylko Wi-Fi. Gdy ten tryb jest włączony, a Ty nie masz połączenia z siecią Wi-Fi, Mapy Google korzystają tylko z danych pobranych map offline. Pamiętaj jednak aby przed użyciem tego trybu pobrać mapy offline.

Autostrady we Włoszech są dobrze oznakowane i łatwe w nawigacji, ale po wjechaniu do wiosek i mniejszych miejscowości, drogi są często nieoznaczone a jednokierunkowe ulice i ronda mogą zmylić każdego. Podczas naszej podróży Google Maps sprawował się bezbłędnie.
 

3. Nigdy nie wjeżdżaj do strefy ZTL

 
Nigdy nie wjeżdżaj do strefy ZTL
 
Strefa Zona a Traffico Limitato (ZTL), znana również jako Area Pedonale, to obszar ograniczonego ruchu. Jest to, wyznaczona głównie w centrach włoskich miast i miasteczek,  strefa gdzie ruch jest ograniczony. Nie wszędzie we Włoszech spotkasz się z ZTL, ale możesz się ich spodziewać, jeśli tak jam my odwiedzisz jedno z większych miast, takich jak Florencja, Piza lub Rzym.

W tych obszarach poruszać się może jedynie policja, transport publiczny i pojazdy ratunkowe.
 

4. Na przejażdżkę wybieraj się w niedzielę

 
Na przejażdżkę wybieraj się w niedzielę
 
Jazda we Włoszech wąskimi i krętymi drogami wraz z ciężarówkami na drodze, może być bardzo stresującym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, jeśli faktycznie masz wybór, na przejażdżkę wybierz się w niedzielę gdyż tego dnia ciężarówki nie mogą jeździć po autostradach.
 
My po Włoszech poruszaliśmy się rodzinnym Peugeot 308 SW z panoramicznym dachem. Podróżując tym samochodem mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki z każdej strony. Jeśli i Ty chwiałbyś przetestować najnowszy model Peugeota 308 to jest taka możliwość, wystarczy kliknąć w ten link: Przetestuj Peugeot 308
 
Jazda testowa Peugeot 308 SW
 

5. Wyostrz swoje instynkty i refleks

 
Wyostrz swoje instynkty i refleks
 
Włoscy kierowcy są szybcy i nigdy się nie wahają. Szybko zmieniają pas i podejmują natychmiastowe decyzje. Taki styl jazdy, nawet jeśli wydaje nam się niebezpieczny, jest całkowicie akceptowalny (a nawet bezpieczny) We Włoszech.

W rzeczywistości kierowcy we Włoszech oczekują, że będziesz postępować w ten sam sposób podczas jazdy w ich kraju. Nadmierna ostrożność i powolność mogą sprawić, że wszystko stanie się trudniejsze dla wszystkich.
 

6. Uważaj, gdzie parkujesz!

 
Uważaj, gdzie parkujesz!
 
Parkowanie może być koszmarem w niektórych obszarach, szczególnie w dużych miastach. Na ten temat pisaliśmy w tym tekście: Mandaty Za Parkowanie We Włoszech. Jak Ich Uniknąć?
Ponieważ większość małych uliczek w kraju została wytyczona na wiele wieków przed wynalezieniem samochodu, przestrzenie te nie są stworzenie dla nich. O dziwo, włosi w takich sytuacjach bardzo dobrze sobie radzą, parkując w miejscach w których nie przyszło nam na myśl by zatrzymać swój samochód.
 
Gdy znajdziesz się na parkingu w zatłoczonym i popularnym obszarze, pamiętaj, aby zapłacić za bilet z najbliższego parkometru, a następnie umieścić go w widocznym miejscu na desce rozdzielczej. Wszystko to opisaliśmy w tym tekście: Mandaty Za Parkowanie We Włoszech. Jak Ich Uniknąć?
 

7. Miej oko na znaki drogowe

 
 
W przeważającej części znaki drogowe we Włoszech są intuicyjne i podobne do znaków w Polsce. Mają te same kształty i kolory, co ich odpowiedniki w Polsce.

Wszystkie włoskie drogi - od ulic miasta do autostrad - mają ograniczenia prędkości, zwykle oznaczone biało-czerwonym kółkiem z liczbą kilometrów zapisaną pośrodku. Uważaj jednak na znaki przedstawiające policjanta z podniesioną ręką lub na pomarańczowe skrzynki autoweloksu. Te skrzynki to nic innego jak fotoradary.

Policjanci we Włoszech zwykle nie patrolują dróg; zamiast tego na autostradach jest sporo kamer rejestrujących prędkość samochodu które automatycznie wystawiają mandaty. Taki mandat, który otrzymasz pocztą w Polsce, to niezbyt miła pamiątka po waszej podróży

Jeśli wynająłeś samochód we Włoszech, mandat wysłany zostanie do firmy wypożyczającej samochody, a koszt za mandat zostanie automatycznie pobrany z Twojej karty kredytowej.
 

Samochodem przez Włochy. Jak szybko przestać się nudzić.

 
Podróż z Polski do Włoch nie jest krótka. Podczas naszej kolejnej rodzinnej podróży bywają także te momenty, kiedy po prostu wszyscy mają jej dość - wliczając także naszego psa. Jak szybko przestać się nudzić w podróży - wystarczy zaśpiewać.