Manewry powodziowe ~ Okiem obiektywu

Manewry powodziowe

O zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach mówi się coraz więcej. Dziś jednak o innych ważnych ćwiczeniach – ćwiczeniach przeciwpowodziowych.

Manewry powodziowe

Poprzedni post – Powódź Tysiąclecia - poświęciłem swoim doświadczeniom kryzysowym, które zdobywałem pracując przy kilku kryzysach a w szczególności powodzi. Dziś o ćwiczeniach – manewrach przeciwpowodziowych.

W przypadku wystąpienia każdego kryzysu w tym także powodzi, wymagana jest współpraca i koordynacja wszystkich służb, nad którymi piecze ma wojewoda. Z tą współpracą bywa naprawdę różnie i nie ma sensu nad tym się rozwodzić. Wszyscy byliśmy widzami pracy różnych służb np. podczas powodzi tysiąclecia w lipcu 1997 r.

Ówczesny Rząd i premier Włodzimierz Cimoszewicz byli m.in. krytykowani w związku z działaniami w zakresie przeciwdziałania skutkom powodzi. Z tego czasu Cimoszewiczowi zapamiętano m.in. wypowiedź na temat braku ubezpieczeń u poszkodowanych. Premier uznał ją później za niefortunną i publicznie przeprosił ofiary powodzi urażone jego sformułowaniem: to jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna.


W dniach 3-6 kwietnia 2003 r. w Gminie Gorzyce (pow. Tarnobrzeski) miałem okazję w takich ćwiczeniach/manewrach uczestniczyć. Była to naturalna kolejność zdobywania dalszych doświadczeń zdobytych podczas powodzi w 1997 roku w okolicach Sandomierza jak i 2002 roku w Czeskiej Pradze.

Manewry powodziowe

Przy udziale Państwowej Straży Pożarnej z Tarnobrzega oraz wszystkich służb samorządowych, symulowane były wszystkie fazy narastającego zagrożenia kataklizmem, umacnianie, obwałowania wałów przeciwpowodziowych, poznając przy okazji techniczne prawidłowości tych umocnień.

Manewry powodziowe

Wśród epizodów, które rozgrywano na wałach Wisły odbyła się także symulacja poszukiwania "zagubionych dzieci podczas ewakuacji", czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do ćwiczeń wprowadzono nawet wątki terrorystyczne.