Manewry powodziowe

Manewry powodziowe

O zdrowym odżywianiu, codziennych ćwiczeniach mówi się coraz częściej i więcej. Dziś jednak o innych ważnych ćwiczeniach – ćwiczeniach przeciwpowodziowych.
Manewry powodziowe
Wcześniejszy mój wpis – Powódź Tysiąclecia - poświęciłem swoim doświadczeniom kryzysowym, które zdobywałem pracując przy kilku kryzysach a w szczególności powodzi. Dziś o ćwiczeniach – manewrach przeciwpowodziowych.

W przypadku wystąpienia każdego kryzysu w tym także powodzi, wymagana jest współpraca i koordynacja wszystkich służb, nad którymi piecze ma wojewoda. Z tą współpracą bywa naprawdę różnie i nie ma sensu nad tym się rozwodzić. Wszyscy byliśmy widzami pracy różnych służb np. podczas powodzi tysiąclecia w lipcu 1997 r.

Ówczesny Rząd i premier Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) byli m.in. krytykowani w związku z działaniami w zakresie przeciwdziałania skutkom powodzi. Z tego czasu Cimoszewiczowi zapamiętano m.in. wypowiedź na temat braku ubezpieczeń u poszkodowanych. Kiedy to na pytanie o ewentualne odszkodowania od rządu odparł: Trzeba było się ubezpieczyć.

Premier uznał ją później za niefortunną i publicznie przeprosił ofiary powodzi urażone jego sformułowaniem: to jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna.

Ćwiczenie - manewry przeciwpowodziowe

W dniach od 3 do 6 kwietnia 2003 r. w Gminie Gorzyce (pow. Tarnobrzeski) miałem okazję w takich ćwiczeniach - manewrach uczestniczyć. Była to naturalna kolejność zdobywania dalszych doświadczeń zdobytych podczas powodzi w 1997 roku w okolicach Sandomierza jak i 2002 roku w czeskiej Pradze.
Ćwiczenie - manewry przeciwpowodziowe
Przy udziale Państwowej Straży Pożarnej z Tarnobrzega oraz wszystkich służb samorządowych, symulowane były wszystkie fazy narastającego zagrożenia kataklizmem, umacnianie, obwałowania wałów przeciwpowodziowych, poznając przy okazji techniczne prawidłowości tych umocnień.
Ćwiczenie - manewry przeciwpowodziowe
Wśród epizodów, które rozgrywano na wałach Wisły odbyła się także symulacja poszukiwania zagubionych dzieci podczas ewakuacji, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do ćwiczeń wprowadzono nawet wątki terrorystyczne.

Osuszanie budynków

Podczas manewrów, ćwiczeń powodziowych, omówione zostało również zagadnienie osuszania budynków. To właśnie przy tych pracach, poszkodowani w wyniki powodzi, potrzebują największego wsparcia.

Takiego wsparcia w osuszaniu budynków udzielaliśmy bezpośrednio po powodzi w czeskiej Pradze opisanej we wpisie: Powódź jest jak wojna