Marko Kantaneva – twórca Nordic Walking w Wąbrzeźnie

Marko Kantaneva – twórca Nordic Walking w Wąbrzeźnie

W poniedziałek 24 czerwca br. będziemy mieli okazję osobiście poznać Marko Kantaneva - twórcę Nordic Walking. Na to wyjątkowe spotkanie zapraszamy wszystkich do Wąbrzeskiego Domu Kultury, na godz. 17.00


Marko Kantaneva – żywa legenda Nordic Walking, przyjedzie specjalnie do Wabrzeźna, nie tylko, by opowiedzieć o sobie i swoim wynalazku. Będzie nas zachęcał do udziału w zawodach Nordic Walking, które już 21 września br. odbędą się w Wąbrzeźnie.

Historia Nordic Walking zaczęła się w roku 1991, kiedy Marko był nauczycielem wychowania fizycznego. Pewnego dnia zaproponował parę kijków do chodzenia swoim młodym podopiecznym. Uczniom bardzo się to spodobało i z upływem czasu chodzenie z kijkami stawało się wśród nich coraz bardziej popularne. Dlatego w 1994 roku, w sportowym instytucie – Marko rozpoczął badania. Zaczął tworzyć całą koncepcję, którą zakończył w 1996r. Wyniki badań przekazał swoim profesorom. To była cześć jego pracy magisterskiej. Następnie rozpoczął współpracę z fińską organizacją wolontariatu (zwaną Centralnym Stowarzyszeniem dla Sportu i Rekreacji), która organizowała zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu. Kiedy prezes tego stowarzyszenia zapoznał się z wynikami badań, poprosił Marko o zrobienie do nich odniesień,  by stworzyć na ich podstawie publikację. W kwietniu rękopis był gotowy. Nosił on nazwę  - w języku fińskim – „Sauvakävely” (co oznacza CHODZENIE Z KIJAMI). Dzisiaj wszystkie projekty Nordic Walking bazują na badaniach Marko Kantaneva, a dyscyplinę tę uprawiają miliony ludzi na całym świecie.
Okazję po poznania tego sławnego Fina i organizacji u nas zawodów Nordic Walking będziemy mieli dzięki współpracy z Grzegorzem Chudzikiem ze Stowarzyszenia na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej z Torunia. Sam Marko Kantaneva po raz pierwszy przyjechał do Polski na zaproszenie portalu społecznościowego chodzezkijami.pl


Zapraszamy na do zajrzenia na ich stronę (http://chodzezkijami.pl) i obejrzenia filmu Dlaczego Nordic Walking?”, zrealizowanego w 2012 roku podczas wizyty Marco w Polsce.