Tolvslaget på Skansen czyli Sylwester w Skansenie w Sztokholmie ~ Okiem obiektywu

Tolvslaget på Skansen czyli Sylwester w Skansenie w Sztokholmie

Skansen to najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu, znajdujące się na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Muzeum zostało po raz pierwszy otwarte w 1891 roku i od lat przyciąga turystów z całego świata. Skansen przedstawia historię domy i zagrody oraz zwierzęta żyjące w Szwecji. Skansen ma powierzchnię 300 000 m², więc będzie tu wiele do odkrycia. Zaplanuj sobie wolny cały dzień, jeśli chcesz zobaczyć wszystko. Zapraszam do pierwszego wpisu ze Szwecji.
 
Skansen w Sztokholmie

Jeśli zastanawiacie się, czy warto odwiedzić Skansen w Sztokholmie, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nawet jeśli masz napięty harmonogram, warto poświęcić co najmniej pół dnia na zwiedzanie tego naprawdę ekscytującego miejsca, aby zrozumieć szwedzką historię. Skansen prezentuje bowiem około 500 lat szwedzkiej historii.

 
Skansen w Sztokholmie szczyci się zabytkowymi budynkami, w tym wioską Samów z Laponii, ogromnymi ogrodami i zoo, w którym żyje wiele nordyckich zwierząt, w tym łosie, renifery, niedźwiedzie i wiele innych. Na terenie Skansenu znajdziesz około 150 różnych domów, które zostały tam przywiezione z różnych miejsc w całej Szwecji. Najstarsze z nich pochodzą z XIV wieku.
 

Tolvslaget på Skansen / Sylwester w Sztokholmie 


Koniec roku zdecydowaliśmy się pożegnać w Sztokholmie w transmitowanym na żywo programie Tolvslagen på Skansen.
 
 
Sylwestrowy wieczór prowadził David Sundin, a aktorka Lena Olin miała zaszczyt przeczytać wiersz Alfreda Tennysona Nyårsklockan. Na scenie Skansenu w Sztokholmie wystąpili na żywo: Peter Jöback i Petra Marklund, Rennie Mirro i Joachim Bergström, Frida Green, Nadja Kasanesh Holm i Get Up Soul Choir

Tolvslaget på Skansen / Sylwester w Sztokholmie
Tolvslaget på Skansen / Sylwester w Sztokholmie
 
Tolvslagen på Skansen to program rozrywkowy z muzyką na żywo w Skansenie w Sztokholmie . Program emitowany jest w Sveriges Television (SVT) w każdy sylwester począwszy od 31 grudnia 1977 roku. Stałą tradycją programu jest interpretacja wiersza Alfreda Tennysona „ New Year's Bell” w wykonaniu Edvarda Fredina (po angielsku: „Ring Out, Wild Bells”) który odczytuje się na kilka minut przed dwunastą. 

Tolvslaget på Skansen czyli Sylwester w Skansenie w Sztokholmie
Tolvslaget på Skansen czyli Sylwester w Skansenie w Sztokholmie

Każdego roku utwory muzyczne są wykonywane w programie przed i po czytaniu poezji przed liczną stojącą publicznością. W latach 1977-2013 czytaniem poezji dzielili się aktorzy: Georg Rydeberg , Jarl Kulle ,Margaretha Krook i Jan Malmsjö .W ostatnich latach honorowe stanowisko piastowali m.in. Loa Falkman , Pernilla August , Mikael Persbrandt , Lena Endre i Lena Olin.

Jak zwiedzać Skansen w Sztokholmie?

 
Nie ma ustalonej trasy, którą należy podążać. Różne osady i atrakcje parku są skupione w różnych sekcjach i możesz albo wybrać te, które najbardziej Cię interesują (jeśli masz ograniczony czas), albo poruszać się po parku od punktu do punktu. 
 
Sylwester w Skansenie w Sztokholmie
Sylwester w Skansenie w Sztokholmie
 
Wchodząc do Skansenu, możesz albo wspiąć się po schodach do parku, albo skorzystać z ruchomych schodów.
 

Powstanie Skansenu w Sztokholmie

  
Skansen założył Artur Hazelius w 1891 roku. Hazelius, który był szwedzkim filologiem i badaczem folkloru. W 1872 roku odbył podróż po Szwecji, z której wrócił z przedmiotami, wspomnieniami i utworami literatury ludowej. Wszystko, co przywiózł, wystawił na pokaz publiczny w pawilonach przy Drottningatan. W bardzo krótkim czasie zbiory urosły do takich rozmiarów, że zaczęło być im ciasno w niewielkich pawilonach.

Skansen - SztokholmSkansen - Sztokholm
  
Jeszcze w 1850 roku na Djurgården założono park rozrywki (Tivoli), w którym oprócz teatrów i sal wystawowych znalazła się menażeria. W 1891 roku obok otworzył się Skansen, który również miał na swoim terenie zwierzęta takie jak: gęsi, kaczki, kozy, renifery. W 1901 roku Skansen kupił część terenu należącego do Tivoli. Tym samym przejął całą menażerię parku rozrywki. 
 
W skansenie odwiedź koniecznie miejski kwartał złożony z XIX wiecznych domostw, w których można zobaczyć pracę m.in. introligatorów, dmuchaczy szkła i innych rzemieślników. Rozejrzeć się można również po domach mieszkalnych czy drewnianym kościele z 1729 roku w którym do dzisiaj udzielane są śluby. Ciekawa jest jets również 31 metrowa wieża (punkt widokowy) z roku 1876 roku.
 
Przeczytaj więcej moich wpisów o Szwecji.
      
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA