Poprad - Brama Tatr. Dlaczego warto odwiedzić Słowację. ~ Okiem obiektywu

Poprad - Brama Tatr. Dlaczego warto odwiedzić Słowację.

Wystarczy przejechać 60 km od przejścia granicznego w Piwnicznej Zdroju, aby znaleźć się w malowniczym Popradzie, miasteczku wymarzonym na weekend czy dłuższy urlop. Poprad położony jest w Tatrach Wysokich i często nazywane jest Bramą Tatr - nie bez powodu (zobaczcie film poniżej). Na początku nowego - 2023 roku zapraszam Was na cykl wpisów o Słowacji - kraju który zbyt często pomijany jest w naszych planach wyjazdowych. To wielki błąd, bo w Słowacji można się zakochać.  


Brama Tatr - Poprad, to miasteczko które łączy przeszłość ze współczesnością. Spacer po Popradzie warto zacząć od Placu św. Idziego otoczonego kamienicami mieszczańskich z XVIII i XIX wieku. Punktem charakterystycznym jest tam wczesnogotycki rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Idziego z XIII wieku. 
 
 
 
 
Zaglądnąć także warto do Spiskiej Soboty, dzielnicy Popradu, która była niegdyś osobnym miasteczkiem. Dzielnica ta zachwyca pięknym rynkiem.

Przy dobrej pogodzie, podczas zwiedzania miasta, widok Tatr towarzyszyć Ci będzie niemal na każdym kroku, a pozytywna aura bijąca od mieszkańców pozwala uwierzyć, że istnieje jeszcze bezinteresowność i serdeczność.

Przy dobrej pogodzie, podczas zwiedzania miasta, widok Tatr towarzyszyć Ci będzie niemal na każdym kroku
 
Ja trafiłem na Jarmark Bożonarodzeniowy który tłumnie odwiedzany jest przez mieszkańców. Mała dygresja: tak wielkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego tak tłumnie odwiedzanego nie miałem okazji zobaczyć w żadnym innym miejscu w Polsce ... a tym bardziej w moim Toruniu.
 
Największy Jarmark Bożonarodzeniowy
Największy Jarmark Bożonarodzeniowy
 
Spacerując po jarmarku trafiłem również do Kościoła Świętej Trójcy w Popradzie w którym zaplanowany był bożonarodzeniowy koncert: Vianoce pod Tatrami. Podczas koncertu miałem okazję wysłuchać bożonarodzeniowego repertuaru nie tylko w języku słowackim. Podczas koncertu występował: Dziecięcy zespół folklorystyczny Maguráčik z Kieżmarku, Dziecięcy zespół folklorystyczny Venček z Popradu, Zespół folklorystyczny Batizovce, Juhaska regul'a, Ľudová hudba Magura [SK] czy Spevácka skupina Kicorka z Lendaku. Nie zabrakło też repertuaru w języku polskim. 
 
Vianoce pod Tatrami Poprad
Vianoce pod Tatrami Poprad
 
Poprad to także doskonała baza wypadowa do wędrówek po górach, jaskiniach i wodospadach. Zwiedzanie Słowacji ułatwia Słowacka Tatrzańska Kolej Elektryczna, łącząca najważniejsze miejscowości turystyczne. Panoramiczne okna wagonów umożliwiają podziwianie widoków.
 
Niedaleko znajduje się też słynny kompleksie basenowo-hotelowym Aquacity Poprad. Nowoczesny, całoroczny kompleks basenów zewnętrznych i krytych bazuje na naturalnej wodzie geotermalnej. Doskonałe miejsce na relaksujący weekend dla dwojga, ale i aktywny rodzinny urlop!
 
Słowacja to często zapominany przez nas kraj, może właśnie dzięki temu jest taki urokliwy. Już teraz zapraszam Was do kolejnych wpisów o Słowacji jakie ukazywać się będą na początku 2023 roku.
  
Przeczytaj więcej moich wpisów o Słowacji.
      
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA