Bułgaria. Złoto i rakija - Magdalena Genow [Recenzja] ~ Okiem obiektywu

Bułgaria. Złoto i rakija - Magdalena Genow [Recenzja]

Na rok przed moją czterdziestką, postanowiłem zrealizować czterdzieści ważnych dla mnie planów których finał odbędzie się 13 lutego 2022 r. Jednym, a w zasadzie pierwszym z nich, jest ambitny plan przeczytania czterdziestu nowych książek. Jest to o tyle trudne, gdyż w całym moim życiu, nie przeczytałem ich dużo więcej. Wyzwanie to jest jednym z najpoważniejszych. Jeśli jesteś wstanie zaproponować mi jakąś ciekawą pozycję, pracujesz dla wydawnictwa i chciałbyś podesłać mi pozycję do przeczytania, proszę daj mi znać

Numer pięć - Bułgaria. Złoto i rakija - Magdalena Genow

Dlaczego Bułgaria jest rajem dla archeologów Jaka jest kultura picia alkoholu w Bułgarii? Co to jest bułgarska robota? Dlaczego herbatę pije się rzadziej niż kawę? Czy Bułgarzy potrafią świętować? Co to jest targ panien młodych? Co to jest bułka ? Co to są martenice? Na wszystkie te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziesz w książce, pół Polki, pół Bułgarki - Bułgaria. Złoto i rakija.
Bułgaria. Złoto i rakija - Magdalena Genow [Recenzja]
Magdalena Genow, w swojej książce, w sposób sentymentalny przedstawia nam Bułgarię zapamiętaną głównie ze swojego dzieciństwa spędzanego na wakacjach u babci, rodowitej Bułgarki, mieszkającej we wsi koło Warny. Autorka, córka polsko-bułgarskich rodziców, doskonale odnajduje się w bułgarskich tematach zapamiętanych z dzieciństwa lecz również przybliża nam aktualne tematy i historię Bułgarii przez wiele lat będącej w tureckiej niewoli.

W naszej mentalności zakodowany mamy pewien protekcjonalizm, stereotypowy obraz Bułgarii. Często towarzyszy nam przeświadczenie, że my Polacy, jesteśmy doskonalsi od innych, bardziej doświadczeni. Tymczasem Bułgaria w wielu przypadkach ustawia nas w pozycji młodszego brata.

Polecam tą książkę wszystkim, którzy Bułgarię kojarzą jedynie z ciepłym morzem, złotym piaskiem tamtejszych plaż i coraz bardziej zabudowanym wybrzeżem znanych kurortów np. Słoneczny Brzeg. Książka ta to swoiste kompendium wiedzy o Bułgarii i jej mieszkańcach - ich tradycjach, wierzeniach, historii i zwykłej spokojnej codzienności. 

Książkę: Bułgaria. Złoto i Rakija, możesz kupić na stronie Księgarni - Wydaje nam się.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 05.06.2019
Liczba stron: 312
ISBN: 9788366278431