Ku równowadze - Jerzy Kędziora ~ Okiem obiektywu

Ku równowadze - Jerzy Kędziora

Na toruńskiej starówce pojawiła się nowa atrakcja. Nad głowami przechodniów pojawiły się wiszące rzeźby. Można je oglądać nad ul. Szeroką i ul. Królowej Jadwigi do 15 listopada. Wszystko to w ramach wystawy plenerowej - Ku równowadze. 

Ku równowadze - Jerzy Kędziora

Ku równowadze to projekt plenerowej prezentacji słynnych rzeźb balansujących, u których zarania stanęły przemyślenia artysty Jerzego "Jotki" Kędziory związane z transformacją ustrojową lat 80. i 90. 

Widzowie w Toruniu zobaczyć mogą prace z serii: Groteska transformacji, Bieguni, Małe akrobatki i najnowszej, poświęconej herosom sportu. 

Ku równowadze - Jerzy Kędziora

Rzeźby balansujące bez względu na miejsce ich prezentacji - zawsze przyciągają uwagę widzów. Do prezentacji sześciu rzeźb został wybrany trakt ul. Królowej Jadwigi i Szerokiej w Toruniu.

Wiszące rzeźby w Toruniu

Jerzy Kędziora (ur. 1947 w Częstochowie) – rzeźbiarz, malarz, projektant, nauczyciel, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w kraju i za granicą. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów do przestrzeni publicznych, zdobywca wielu nagród. Od początku swojej artystycznej podróży Kędziora interesował się sztukami kinetycznymi i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji we współczesnych czasach stała się podstawą jego poszukiwań artystycznych, które skłoniły go do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, dzięki czemu zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych, w tym w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze, a także na takich wydarzeniach, jak Biennale Sztuki w Wenecji, Art. Basel Miami, ArtTaipei, ArtMonaco czy ARTZUID - Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W sąsiedniej Bydgoszczy można oglądać rzeźbę Jerzego Kędziory „Przechodzący przez rzekę”. Postać młodego mężczyzny z przepaską na biodrach zawieszona jest na linie nad Brdą, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. 


Organizatorem wystawy jest Jerzy Kędziora wraz z Fundacją Art & Balance.