Tofifest 2020 ~ Okiem obiektywu

Tofifest 2020

Zbliża się największy festiwal filmowy w Toruniu - 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. W tym roku, w dniach 17-25 października, odbędzie się jego 18. edycja. Festiwal będzie miał charakter hybrydowy. Spodziewać się można projekcji zarówno stacjonarnych jak i w wersji online.

Tofifest 2020
 

Motyw przewodni Tofifest 2020

 
Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Tofifest jest jedna z najbardziej nieoczywistych superbohaterek światowego kina, będąca tytułowym piątym elementem - Leeloo.

W roku 2020 kiedy do walki z niewidzialnym wrogiem potrzebna jest wiedza, doświadczenie i wytrwałość, a nie siła, władczość i nabite mięśnie, na szczególną uwagę zasługują istoty o nadprzyrodzonych siłach, jak Leeloo, bohaterka wyjątkowej i niezapomnianej space opery Luca Bessona pt. Piąty element. Leeloo w filmie była spoiwem dla czterech żywiołów natury: ziemi, ognia, wody i powietrza i pokonała grożące światu niebezpieczeństwo. W tym roku to ona właśnie będzie przewodniczką przez dziewięć festiwalowych dni.

Kino nasycone jest superbohaterami, którzy jeden po drugim wstępują w niekończący się szereg. Organizatorzy Festiwalu Filmowego Tofifest chcą uciec z szeregu, wyrwać się z legionu bitych na sztancy postaci i przypomnieć Leeloo, niepokorną naprawiaczkę świata. Heroskę jedyną w swoim rodzaju, bo będącą wyimaginowanym piątym żywiołem uzdrawiającym świat.
 

Bilety i Program - Festiwal Filmowy Tofifest

 
Bilety na seanse w kinie:

Link do programu oraz platformy VoD:

Karnety online w cenie 60 zł:
 

11 filmów powalczy o Złotego Anioła w konkursie On Air festiwalu

  
Trwająca przez cały rok selekcja dyrektorki festiwalu Kafki Jaworskiej wyłoniła spośród ponad tysiąca zgłoszeń 11 najgorętszych produkcji, które będą się ubiegać o główną nagrodę - Złotego Anioła Tofifest

Aż dziewięć z nich to polskie premiery lub przedpremiery. 

W tym wyjątkowym roku z zakwalifikowanymi filmami będą mogli zapoznać się nie tylko widzowie, którzy odwiedzą Toruń, ale też ci, którzy zdecydują się być z festiwalem wirtualnie. Wszyscy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Q&A z twórcami, które zostaną wyemitowane po konkursowych projekcjach.
 

Lista filmów konkursowych Tofifest 2020 

 
Lista filmów konkursowych Tofifest 2020

180° Rule (Khate Farzi), reż. Farnoosh Samadi (Iran 2020, 83’)
Nauczycielka z Teheranu przygotowuje się do wyjazdu na ślub na północ Iranu. Kiedy mąż nagle zabrania jej jechać, podejmuje decyzję, która poprowadzi ją bolesną drogą pokuty. 

Asia, reż. Ruthy Pribar (Izrael 2020, 85’)
Asia skupia się na pracy jako pielęgniarka, podczas gdy jej córka Vika szwenda się po skateparkach ze swoimi przyjaciółmi. Ta rutyna zostaje zachwiana, kiedy stan zdrowia Viki gwałtownie się pogarsza. W jednej z głównych ról Shira Haas, gwiazda serialu Unorthodox. 

Babyteeth, reż. Shannon Murphy (Australia / USA 2019, 118’)
Milla, poważnie chora nastolatka, zakochuje się w Mosesie — chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Pełen humoru portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób 

Honey Cigar (Cigare au miel), reż. Kamir Aïnouz (Francja / Algieria / Belgia 2020, 100’)
Paryż, 1993. Siedemnastoletnia Selma żyje na przedmieściach w mieszczańskiej, laickiej rodzinie Berberów. Kiedy poznaje młodego studenta Juliena, po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, jak ciężar patriarchalnych zasad bezpośrednio wpływa na jej prywatność. Decyduje się stawić im opór i walczyć. Film otwarcia MFF w Wenecji. 

My name is Baghdad (Meu Nome é Bagdá), reż. Caru Alves de Souza (Brazylia 2020, 96') 
Siedemnastoletnia Baghdad jest skaterką, mieszkającą w Freguesia do Ó, robotniczej dzielnicy São Paulo. Życie Baghdad nagle się zmienia, gdy poznaje grupę młodych dziewczyn jeżdżących na deskorolce 

Revenir (Back Home), reż. Jessica Palud (Francja 2019, 77')
Oto farma, na której urodził się Thomas. Oto jego rodzina. Brat, który nie wróci, matka, która podąża tą samą drogą, oraz ojciec, który zawsze stał na uboczu. Thomas wraca do tego wszystkiego, od czego dwanaście lat temu uciekł. 

Slalom, reż. Charlène Favier (Francja, Belgia 2020, 92’)
Lyz — piętnastoletnia licealistka z francuskich Alp — zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego zadaniem jest przygotowywanie przyszłych, profesjonalnych sportowców. Jej trenerem został Fred, były mistrz, który postanawia wykorzystać szansę, jaką jest nowa zawodniczka, i uczynić z Lyz gwiazdę. 

Sole, reż. Carlo Sironi (Włochy / Polska 2019, 90’)
Ermanno jest Włochem ze społecznych nizin. Lena to pochodząca z Polski dziewczyna w siódmym miesiącu ciąży. Przyjechała do Włoch, aby sprzedać swoje dziecko. 

The Tree (Stam), reż. Louw Venter (RPA / Holandia 2020, 72’)
Matka zostawia swoje dziecko samo i idzie szukać sposobu na zarobienie pieniędzy, żeby kupić mu lekarstwa. Zagubione dziecko błąka się po ulicach miasta. 

Wildland (Kød and blod), reż. Jeanette Nordahl (Dania 2020, 88’)
Siedemnastoletnia Ida po wypadku samochodowym, w którym ginie jej matka, wprowadza się do ciotki, z którą nie miała kontaktu, i jej dorosłych synów. Dom jest pełen fizycznej czułości i miłości, ale na zewnątrz rodzina prowadzi pełne przemocy, przestępcze życie 

Yalda, reż. Massoud Bakhshi (Iran / Francja / Niemcy / Szwajcaria / Luksemburg / Liban 2019, 89’) 
Współczesny Iran. Maryam (22) przypadkowo zabija swojego męża Nassera (65) i zostaje za to skazana na śmierć. Jedyną osobą, która może ją uratować, jest Mona (37), córka Nassera. Mona musi tylko wystąpić w popularnym programie telewizyjnym realizowanym na żywo i ogłosić, że wybacza Maryam. Film nagrodzony Wielką Nagrodą Jury na Sundance. 

Laureatów konkursu On Air i zdobywców Złotych Aniołów, poznamy na gali zamknięcia festiwalu już 24 października w CKK Jordanki w Toruniu.
 

Poprzednie edycje Festiwalu Filmowego Tofifest