U Pana Tadeusza. Filmowy widok Andrzeja Wajdy ~ Okiem obiektywu

U Pana Tadeusza. Filmowy widok Andrzeja Wajdy

Planując wypad na Suwalszczyznę warto przypomnieć sobie film Andrzeja Wajdy - Pan Tadeusz. Dlaczego? Gdyż tłem dla początkowych ujęć filmowych, w których widzimy powrót Pana Tadeusza do Soplicowa, są unikalne krajobrazy, których nie mało w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Odwiedzając Punkt widokowy - U Pana Tadeusza - okaże się, że są to właśnie te same kadry co wajdowska Litwa.

Punkt widokowy U Pana Tadeusza

Punkt widokowy U Pana Tadeusza
położony jest przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego we wsi Smolniki. Jadąc od strony Suwałk łatwo punkt widokowy pominąć. Nie jest on  dobrze oznakowany. Gdy wjedziemy do wsi obserwujcie lewą stronę drogi, gdzie za zakrętem schowany jest drogowskaz informujący, że jesteśmy na miejscu. Tu z ustawionej drewnianej platformy (225 metrów n.p.m.) możemy zobaczyć naprawdę niezły widok.


Widać stąd północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jeziora kleszczowskie (Kojle i Perty oraz Purwin). Są one usytuowane w centralnej części panoramy rozciągającej się z tego punktu. W oddali zobaczyć można góry: Jesionową, Cisową i Krzemieniuchę.


Oglądane z tego miejsca krajobrazy okażą się właśnie wajdowską Litwą.


Te unikalny krajobraz został wykorzystany nie tylko w filmie Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy ale znalazły się także w filmie Tadeusza Konwickiego Dolina Issy.

Zobacz inne miejsca które warto odwiedzić [ mapa ]