Rzeczy które należy zrobić odwiedzając Como

Rzeczy które należy zrobić odwiedzając Como

Jezioro Como uosabia włoskie: La Dolce Vita - przywołujące w pamięci obrazy gwiazd filmowych z lat 50. pędzących po wodach Jeziora Como w swoich motorówkach lub przemykających wąskimi uliczkami na skuterach Vespa. To słynne jezioro leży na północ od Mediolanu, gdzie Włochy spotykają się ze Szwajcarią. W miesiącach letnich okolice przepełnione są tłumami właścicieli domów i wycieczkowiczów z Mediolanu, ale zimą gdy zwiedzaliśmy te okolice jest o wiele spokojniej. 
 
Miasto Como wykorzystywane jest jako odskocznia do luksusowych miejsc takich jak Bellagio i Varenna, ale miasto samo w sobie ma wiele własnego uroku - i co ważne dla Nas, niezbyt wysokie ceny.
 

1. Pojedź kolejką linową - Funicolare Como / Brunate

 
Pojedź kolejką linową - Funicolare Como / Brunate
 
Aby zobaczyć miasto z góry, jakby z lotu ptaka, udaj się na wzgórza nad miastem Como do wioski Brunate. Kup bilet na kolej linową Como - Brunate by wjechać na szczyt i podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Od 1894 r. kolejka linowa przewozi ludzi między Como i Brunate. Kolejka kursuje co 30 minut a podróż trwa tylko siedem minut. My oczywiście to zrobiliśmy. Zobacz jak wyglądał przejazd kolejką linową Como - Brunate
 
 
Nachylenie kolejki linowej jest strome, na wzgórze wjeżdża się pod kątem 55 °. W trakcie wspinaczki można podziwiać czerwone dachy miasta Como i błękit jeziora Como rozciągającego się przed tobą. Jeśli potrafisz oderwać oczy od jeziora, wypatruj jeleni wśród drzew obok torów. Brunate to ośrodek wypoczynkowy dla dobrze usytuowanych mieszkańców Mediolanu, którzy budowali tu swoje eleganckie secesyjne wille oczywiście z widokiem na jezioro. To miejsce nazywa się balkonem Alp a w pogodny dzień na który i my trafiliśmy, można przekonać się dlaczego. Ze szczytu roztacza się widok na jezioro a z innej perspektywy także na granicę z sąsiednią Szwajcarią i ośnieżone szczyty alp.
 
Balkon Alp - widok na Como z Brunate
 
Z tego miejsca istnieje wiele szlaków spacerowych w tym 6-kilometrowy szlak, ścieżka która poprowadzi Cię do Torno. Po drodze zobaczyć można m.in. latarnie morską - Latarnię Volty / Faro Voltiano.

Latarnia nosi imię fizyka Alessandra Volty, który przez pewien czas mieszkał w Brunate. Latarnia została zbudowana w 1927 roku z okazji setnej rocznicy jego śmierci.

Latarnia Volty to ośmiokątny, 28-metrowy budynek zaprojektowany przez inżyniera Gabriele Giussaniego. Wewnątrz znajduje się spiralna klatka schodowa, która prowadzi na dolny balkon oraz górny taras widokowy na szczycie wieży. U podstawy wieży zamontowano tablicę pamiątkową. Od razu nasuwają nam się skojarzenia do miejsc które odwiedzaliśmy w Polsce np. do Latarni Morskiej w Rozewiu albo do historii najbardziej znanej latarniczki w Stanach Zjednoczonych i latarni morskiej w Lime Rock nazwanej jej imieniem.
 

2. Odkryj stare miasto Como

 
W Como jest coś więcej niż tylko jezioro. Como to historyczne miasto które rozciąga się od nabrzeża. Wybierzcie się na spacer po średniowiecznych placach, brukowanych uliczkach i koniecznie odwiedźcie Katedrę w Como (Duomo di Como).
Katedra w Como - Duomo di Como
 
Gigantyczna kopuła katedry, Duomo di Como, dominuje w panoramie miasta. Budowa Katedry w Como rozpoczęto w 1396 a zakończono 1740 roku, więc łączy ona w sobie różne style architektoniczne.
 
Duomo di Como
 
Wejdź do środka, aby obejrzeć obrazy i gobeliny a wśród nich. Święci Sebastian i Krzysztof i Adoracja Pasterzy Bernardino Luiniego (przy drugim ołtarzu w prawej nawie bocznej), Trzech Proroków i Ślub Najświętszej Maryi Panny Gaudenzio Ferrariego (przy trzecim ołtarzu w prawej nawie bocznej). Główny ołtarz w marmurze i onyksie pochodzi z roku 1728.
 
Odkryj stare miasto Como
 
Nie zapomnij spojrzeć w górę, gdzie sufit jest ozdobiony jest niebieskim i złotym kolorem. W mieście wciąż stoją też oryginalne mury miejskie i bramy.
 

3. Spacer nabrzeżem miasta Como

 
Dołącz do mieszkańców i pospaceruj wzdłuż nabrzeża jeziora Como. Kieruj się na zachód od Piazza Cavour, mijając rzędy łodzi, do Tempio Voltiano - świątyni w greckim stylu, która jest kolejnym miejscem upamiętnijącym Alessandro Volty. Mieści się w nim muzeum Volty a wewnątrz zobaczyć możesz instrumenty i narzędzia, których użył do stworzenia pierwszej baterii elektrycznej.

My trafiliśmy na bardzo mocne wiatry a spacer nabrzeżem był - niecodzienny.
 

4. Okolice Como - co zobaczyć?

 
 
Wystarczy kilka dni, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Como, ale jeśli masz więcej czasu, możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę, w tym do Mediolanu, który znajduje się niecałą godzinę z Como. My do Mediolanu pojechaliśmy samochodem ale można pojechać również pociągiem ze stacji Como Lago do stacji Mediolan Cadorna. Z tej stacji może przejść do metra, aby dotrzeć do słynnych zabytków, takich jak Duomo lub eleganckiej Galleria Vittorio Emanuele II.
 
 
Szwajcarska granica jest jeszcze bliżej, a pociąg do Lugano można dojechać w nieco ponad pół godziny. To położone nad jeziorem miasto należy do włoskojęzycznego regionu Ticino w Szwajcarii. Tam można skorzystać m.in. z kolejki linowej na szczyt Monte San Salvatore lub Monte Bre lub odwiedzić pobliską Bellinzonę z zamkami na wzgórzu. Uważaj jednak, ceny w Szwajcarii są znacznie wyższe niż we Włoszech.
 

Jak dostać się do Como?

 
Jak dostać się do Como?
Podróżowanie po Włoszech nie należy do najłatwiejszych. Koniecznie przeczytaj wskazówki dla kierowców podróżującego po Włoszech. Drogi w regionie są wąskie i strome ale do Como można łatwo dojechać pociągiem. Z dworca głównego Como San Giovanni jest godzina do Milano Centrale a do Szwajcarii (35 minut do Lugano lub niecałe 3 godziny do Zurychu). Istnieje również mniejsza stacja Como Lago z pociągami do Mediolanu Cadorna. Najbliższe lotnisko w pobliżu Como to Milan Malpensa, z którego kursują bezpośrednie pociągi do Como.
 
 

Co jeść w Como?

 
Każdy region Włoch ma swoje lokalne specjały, a Como nie jest wyjątkiem. Prosto z Jeziora Como można zjeść słodkowodne ryby, takie jak okoń, który podaje się z kremowym białym risotto w naczyniu risotto con il pesce persico.