Kolejka linowa Como - Brunate Funicolare ~ Okiem obiektywu

Kolejka linowa Como - Brunate Funicolare

Kolej linowa Como – Brunate która odwiedziliśmy to jedna z najciekawszych kolei linowych we Włoszech (Lombardia). Łączy ona miasto Como z wioską Brunate. Linia ta działa od 1894 roku i jest używana zarówno przez turystów, jak i zwykłych mieszkańców. 

Kolejka linowa Como - Brunate Funicolare

Ta niezwykła kolej linowa została otwarta w 1894 roku i pierwotnie obsługiwana była przy pomocy silnika parowego. W 1911 roku zespół trakcyjny kolei linowej Como - Brunate został zmieniony na zespół zasilany silnikami elektrycznymi. W latach 1934 - 1935 kolej linowa Como - Brunate przeszła gruntowny remont a w 1951 roku całkowicie zmodernizowano jej wagony.

Dolna stacja znajduje się w sąsiedztwie nabrzeża Jeziora Como, na północny wschód od centrum miasta Como. Jest to około 400 metrów na północ od stacji kolejowej Como Lago obsługiwanej przez pociągi Trenord z kierunku Mediolanu i 1,4 km na wschód od stacji kolejowej Como San Giovanni na głównej linii kolejowej z Zurychu do Mediolanu.

Kolejka linowa Como - Brunate Funicolare

W połowie sierpnia 2011 r. po gruntownym przeglądzie kosztującym de facto. 800 000 EUR, kolej zyskała nowe wagony które zbudowała firma Gangloff za dodatkowy koszt ok. 1 miliona euro każdy. Nowe wagony są klimatyzowane, mają 12 metrów długości i 2,1 metra szerokości i przewożą 81 pasażerów. Wagony pomalowane są w kontrastowych kolorach, z których jeden jest liliowy, a drugi czerwony.


Linia ma długość 1084 metrów, z czego dolne 130 metrów znajduje się w tunelu. Pozostała część linii znajduje się na poziomie gruntu lub powyżej niego. Podróżując koleją linową można zobaczyć rozległe widoki na Jezioro Como i miasto Como. Na trasie kolei linowej istnieją dwa przystanki pośrednie tzw. przystanki na żądanie.


Górna stacja znajduje się w centrum Brunate z wejściami i wyjściami zarówno na górny jak i dolny poziom. Na górnym poziomie, plac oddziela stację od maszynowni, która ma galerię umożliwiającą publiczne oglądanie maszyn transportowych.


W okolicy Brunate są dwa punkty widokowe na miasto Como i Jezioro Como. Tu również zaczyna się wielu szlaków prowadzących na okoliczne wzgórza.