Dworzec PKP Toruń Główny

Dworzec PKP Toruń Główny

Jak dojechać z Dworca PKP Toruń Główny na Dworzec PKP w Toruniu? Dojazd z Dworca PKP Toruń Główny na Stare Miasto? To najczęstsze zapytania w wyszukiwarce Google dotyczące samego Dworca PKP w Toruniu. Jednak zapytań o jego historię jest niewiele i nic w tym dziwnego gdyż podróżnych to mało obchodzi. Dla tej pozostałej garstki osób, poniżej krótka historia Dworca Toruń Główny. 
  
Dworzec PKP Toruń Główny
 
Pod koniec października 1861 roku do Torunia przyjechał pierwszy pociąg. Dojechał on przed jeden z budynków szkieletowych, na lewym brzegu Wisły, który kilkanaście lat później stał się nowym dworcem kolejowym w Toruniu.
 
Toruń - dojazd z Dworca PKP na Stare Miasto
Jak dojechać z Dworca PKP na Dworzec PKS w Toruniu
 
W budynku tym znajdował się nawet apartament królewski, jednak okazał się zbyt mały zarówno na potrzeby kolei i miasta bowiem na początku lat 70. XIX wieku, drug żelaznych wokół miasta przybywało. Toruń znalazł się wtedy na trasie magistrali łączącej Berlin z Królewcem, w wyniku czego, oba brzegi miasta zostały połączone stalowym mostem który został oddany do użytku latem 1873 roku. W tym czasie trwała już budowa nowego budynku dworca tego którego znamy dziś. Dziś wiemy, że pierwszy budynek stał między obecnym trzecim i czwartym peronem.
 
 
Dworzec Toruń Główny, został otwarty dopiero 1 lutego 1874 roku. Do dziś nie wiadomo co się stało z budynkiem pierwszej stacji. Udało się ustalić, że obiekt ten przetrwał do 1991 roku, stojąc przy ul. Dybowskiej o numerze 13.

  
Dziś Dworzec Główny leży nieco na odludziu, jednak już w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku wszystko wskazywało na to, że prognozy z 1874 roku się sprawdzą. Już wtedy Dworzec w Toruniu tętnił życiem, a jego otoczenie było znacznie bardziej zabudowane niż dziś. Należy zwrócić uwagę na pobliskie budynki przy ul. Dybowskiej 11 i 15, które są jedynymi zachowanymi do dziś pozostałościami zabudowy pierwszej stacji z 1861 roku. Budynki te należą zatem do najstarszych istniejących budynków szkieletowych w mieście.
 
 

Jak dojechać z Dworca PKP na Dworzec PKS w Toruniu

 
 
Należy jedynie pamiętać, iż Dworzec Autobusowy PKS w Toruniu, jest zlokalizowany z dala od Dworca Głównego PKP. Najłatwiej na Dworzec PKS z Dworca Kolejowego PKP dotrzeć autobusem MZK linii 22.
 

Toruń - dojazd z Dworca PKP na Stare Miasto

 
 
Aby dostać się z Dworca Głównego PKP na Stare Miasto, najlepiej wsiąść w autobus MZK o numerze 27 (kierunek: Wrzosy) lub autobus MZK o numerze 22 (kierunek: Na Skarpie), a następnie wysiąść na przystanku Plac Rapackiego lub Aleja Solidarności/Plac Teatralny. Dworzec PKP jest zintegrowany z przystankiem autobusowym.