Odkrywając tajemnice Świętego Vicinio: pielgrzymka do serca egzorcyzmu we Włoszech

Odkrywając tajemnice Świętego Vicinio: pielgrzymka do serca egzorcyzmu we Włoszech

Łańcuch to ręka świętego, który dzięki swojemu potężnemu wstawiennictwu u Boga wyprasza łaski dla wszystkich, którzy przychodzą do ołtarza. Zapraszam was do Sarsiny we Włoszech.

Detal architektoniczny z zewnątrz kościoła w Sarsinie

Spotkaliśmy się z egzorcystą, najsłynniejszym egzorcystą swojego czasu: Świętym Vicinio. Był on pierwszym biskupem kościoła w Sarsinie, który odwiedziliśmy podczas naszej podróży po Włoszech. Do dziś moc jego egzorcyzmów jest przez wielu potwierdzana.

Vicinio został wybrany na biskupa tego kościoła w Sarsinie nie tylko przez ludzi, ale również bezpośrednio przez samego Boga. Podczas wyborów wszyscy się modlili, a na górze kościoła, gdzie modlił się Vicinio, pojawiła się infuła Episkopatu, niesiona przez dwa anioły. Scena ta jest przedstawiona na obrazie w kaplicy poświęconej św. Vicinio. Święty żył na przełomie III i IV wieku i zmarł 28 sierpnia 330 r., a władzę biskupią sprawował przez 27 lat i 3 miesiące.

Spotkanie z egzorcystą
 
Już za życia nazywano go cudotwórcą. Był charyzmatykiem i modlił się, medytując przy tym i nosząc na szyi żelazną obrożę, którą sam wykonał. Dodatkowo wieszał na niej kamień. Po zdjęciu tej obroży okazało się, że ludzie opętani i dręczeni przez złe duchy zostawali uwalniani od złego ducha po jej przyłożeniu do szyi lub głowy. Po śmierci św. Vicinio, jego obroża została zachowana i jest przechowywana w bocznej kaplicy w specjalnym tabernakulum.

Święty Vicinio znał się na diable jak nikt inny. Za pomocą swojego legendarnego magicznego kołnierza wypędzał demony. Był jednym z najbardziej znanych egzorcystów tamtych czasów. Jego moc wypędzania diabła jest kultywowana do dziś. Do Sarsiny przybywa wielu pielgrzymów, prosząc o łaski. Przyjeżdżają chorzy, ale przede wszystkim osoby opętane, dręczone i zniewolone przez diabła.

Łańcuch jest ręka świętego, który ze swoim potężnym wstawiennictwem u Boga wyprasza łaskę wszystkich tych, którzy przychodzą do ołtarza.

Każdego roku, 28 sierpnia, w rocznicę śmierci św. Vicinio, do Sarsiny przybywa wielu pielgrzymów. Tego dnia odbywa się uroczysta Msza Święta i procesja z relikwiami św. Vicinio po Sarsinie, ale również występy, wystawy, stragany i wspólna zabawa. Wspólne świętowanie kończy się pokazem sztucznych ogni. Tego dnia ofiarowywany jest zgromadzonym wiernym kołnierz San Vicinio do pocałowania.

Spotkanie z egzorcystą
Widok kościoła w Sarsinie z oddali, otoczonego przez malowniczy włoski krajobraz

Kołnierz San Vicinio jest bardzo dobrze znany w tradycji religijnej tego regionu. Święty jest również przedstawiony nad ołtarzem, który ukazuje Madonnę z Dzieciątkiem i ukoronowanym św. Vicinio, dziełem Ippolito Scarselli, znanego jako Lo Scarsellino. Pamięć o świętym jest obecna wszędzie: na końcu prawej nawy znajduje się kaplica poświęcona mu, zbudowana z inicjatywy biskupa Paolo Calbetti w 1755 roku. San Vicinio pojawia się również w wotywnych obrazach wzdłuż murów, wykonanych przez Michele Valbonesi w latach 1755–1760 na podstawie starożytnego lekcjonarza z XII wieku, które opowiadają o najważniejszych wydarzeniach z życia biskupa.".

Egzorcyzmy i modlitwy o uwolnienie od złego ducha - Modlitwa do Św. Vicinio

Prosimy Cię Panie Jezu Chryste
Synu Boga żywego, który z Woli Ojca
i za sprawą Ducha Świętego
umierając zniszczyłeś śmierć
i dałeś życie światu
zmiłuj się nad nami
i okaż nam Swoje Miłosierdzie.
Przez wstawiennictwo św. Vicinio
wybaw nas od wszelkiej nieprawości i od wszelkiego zła,
byśmy byli zawsze wierni Twojej Ewangelii
i nigdy się od niej nie oddzielili,
Tylko Ty jesteś naszym Panem, Zbawicielem, Jedynym Bogiem
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen

Ojcze Nasz...

Zdrowaś Maryjo...
Chwała Ojcu...

Św. Vicinio- módl się za nami


Katedra Santa Maria Annunziata Sanktuarium San Vicinio pochodzi z epoki bizantyjskiej i stanowi jeden z najważniejszych przykładów romańskich budowli we Włoszech.