La Verna - Tam gdzie stworzono Adama ~ Okiem obiektywu

La Verna - Tam gdzie stworzono Adama

Każdy z Was z pewnością jest w stanie przypomnieć sobie fresk "Stworzenie Adama" ręki Michała Anioła który dziś znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej. Dwie ręce: ręka Boga i Adama, które dotykają się, gdy Bóg daje mu życie. Nie wszyscy wiedzą, że Michał Anioł umieścił tę scenę dokładnie w miejscu, które nadal można dziś zobaczyć, w miejscu urodzenia artysty, a dokładniej w Chiusi della Verna, pod ruinami zamku hrabiego Orlando Catani, zapamiętanego przez potomność, za przekazanie tego miejsca Świętemu Franciszkowi.
 
Tam gdzie stworzono Adama - La Verna
 
Przez dziesięciolecia dwie miejscowości walczyły o miano miejsca urodzin największego renesansowego artysty. Były to: Caprese Michelangelo gdzie w marcu 1475 r. Michał Anioł został ochrzczony w kościele San Giovanni oraz miejscowość Chiusi della Verna gdzie jedną z atrakcji jest skała Adama, miejsce które zostało odwzorowane przez Michała Anioła na fresku w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiającym stworzenie Adama. Kilka kilometrów od centrum Chiusi della Verna znajduje się słynny klasztor franciszkański La Verna.
 
Fresk - Stworzenie Adama
 
Fresk w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawia wciąż martwego i półnagiego Adama ułożonego u podnóża góry Penna. Podobieństwo między dwoma krajobrazami, malowanym i naturalnym, jest tak dokładne, że można wykluczyć, że może być losowe i sugeruje, że artysta stworzył fresk w Kaplicy Sykstyńskiej z uwzględnieniem rysunku przygotowawczego lub szkicu wykonanego na miejscu.

Z drugiej strony Michał Anioł z pewnością bardzo dobrze znał to miejsce. Skała faktycznie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Antica Podesteria, której początki sięgają XI wieku, kiedy to Ludovico Buonarroti, ojciec Michała Anioła, pełnił swoją funkcję podesta (najwyższego urzędnika o uprawnieniach sądowniczych i wojskowych) wyznaczonej przez Republikę Florencką.
 
Święty Franciszek - La Verna
La Verna - Santuario Francescano
 
Obok podesterii i przed skałą znajduje się również mały dom, obecnie wykorzystywany jako punkt informacyjny, który miejscowi określają jako prawdziwe miejsce narodzin Michała Anioła.

Niedaleko Skały Adama wjeżdża się na terytorium franciszkańskie do Sanktuarium w La Verna.
 

Sanktuarium w La Verna

 
Gdzie między Arno a Tybrem wysoki
I wielki święty na złomach opoki
Przyjął ostatnie od Chrystusa rany
Które na ciele nosił przez dwa roki.

Tymi słowami, Dante Alighieri, w jedenastej pieśni Boskiej Komedii, odnosi się do świętego Franciszka, który osiedlił się w otrzymanym wcześniej klasztorze La Verna by w tym miejscu poświecić się  modlitwie. To właśnie tu Święty Franciszek otrzymał stygmaty.
 
Sanktuarium w La Verna
Sanktuarium w La Verna
 
Sanktuarium mieści się na górze Penna (1128 metrów n.p.m.). Początki sanktuarium La Verna sięgają czasów, kiedy żył i działał Franciszek z Asyżu. W 1213 roku przyszły święty spotkał tu hrabiego Orlando di Chiusi della Verna, który ofiarował mu Monte della Verna, znajdujące się na terenie jego dóbr. Od tego czasu La Verna stała się miejscem licznych i długich okresów przebywania na modlitwie zarówno samego Franciszka jak i innych braci, którzy osiedlili się tu na stałe. Najpierw powstały niewielkie eremy oraz kaplica poświęcona Matce Bożej Anielskiej, a w późniejszym czasie dobudowane zostały kolejne świątynie. Momentem zwrotnym w historii sanktuarium był rok 1224, kiedy to miała miejsce stygmatyzacja Franciszka. Cud ten, poświadczony został przez biografów świętego i naocznych światków, którzy widzieli ślady gwoździ oraz przebity bok przyszłego świętego.

Zainteresowały Cię nasze podróże po Włoszech? Chciałbyś otrzymać za darmo miesięczny dostęp do kursu online: Włoski dla początkujących? Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner i wypełnisz formularz. Sprawdź, jak wygodna i skuteczna jest nauka.

Wkrótce potem w miejscu tym wybudowana została jednonawowa Kaplica Stygmatyzacji. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na kamienną płytę przy której Franciszek ujrzał Serafina i otrzymał stygmaty. Ponadto w skład całego kompleksu sakralnego wchodzą także kaplica Matki Bożej Anielskiej, wzniesiona na przełomie XIV-XVI wieku Bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej, Kaplica Ginori, Kaplica relikwii z przedmiotami używanymi przez św. Franciszek z Asyżu (chustka, talerz, kubek, sznurek cingulum, dyscyplina), Kaplica Piety, Korytarz Stygmatów oraz poświęcona hiszpańskiemu mistykowi XV wieczna kaplica św. Piotra z Alkantary.
 
Sanktuarium w La Verna
Sanktuarium w La Verna
 
Wewnątrz klasztoru zgromadzono także niektóre arcydzieła Andrea della Robbia i jego szkoły. Są to przede wszystkim duże płaskorzeźby w szkliwionej terakocie z około 1475 r., które, biorąc pod uwagę wilgotność tego miejsca, były ważną alternatywą dla fresków które pewnie by nie przetrwały do dzisiaj.
 
 
Podczas wizyty nie można przegapić miejsc kultu Świętego Franciszka tj.: jaskini w której spał oraz przepaści w którą diabeł chciał zrzucić świętego.
  

Stworzenie Adama w popkulturze

  
Stworzenie Adama przeniknęło do powszechnej świadomości za sprawą popkultury. Przekazanie boskiej mocy za sprawą dotyku koniuszkiem palca wskazującego wielokrotnie sparafrazowano, m.in. w świecie reklamy. Najmłodszą reklamą jest reklama producenta telefonów komórkowych Nokia z 1992 r. Reklama została wymyślony przez lokalną fińską agencję reklamową. Slogan reklamowy pierwotnie brzmiał „Nokia – Connecting People” później często przerabiany na „Vodka Connecting People”.
 
Stworzenie Adama - Nokia

  
Podobną kreacją reklamową pochwalić się może również LEGO.
  
Stworzenie Adama - Lego
  
Innym przykładem jest plakat do filmu „E.T.” (1982) Stevena Spielberga.
  
Stworzenie Adama - E.T.

    
Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA