Stygmaty św Franciszka ~ Okiem obiektywu

Stygmaty św Franciszka

To jest najbardziej teologiczny wpis na tym blogu. Pierwszy i chyba ostatni. Inspiracją była nasza wizyta w La Verna i obejrzany niedawno film: Dwóch papieży (Netflix). Zacznijmy jednak od początku czyli od Świętego Franciszka.  

Stygmaty św Franciszka
Stygmaty św Franciszka
Krucyfiks fascynował Świętego Franciszka do końca jego dni. Franciszek chciał naśladować Chrystusa nie tylko w ubóstwie, ale też w męce. Ta postawa Franciszka za jego czasów jak i w czasach obecnych jest niestety obca Kościołowi. Ówczesny ale i obecny Kościół wcale nie usunął napięcia między ideą ubóstwa (propagowaną przez Świętego Franciszka) a "pałacami biskupów". Co prawda Kościół wchłonął i oswoił ruch Świętego Franciszka z Asyżu (dla mnie już zawsze będzie to Franciszek z La Verna), ale nie usunął do końca napięcia które w Kościele trwa do dziś.


To napięcie wniósł do Watykanu sam papież Franciszek. Przyjęte przez papieża imię ma tu też swoje znaczenie. Już od początku jego pontyfikatu papieża Franciszka widać, że podobnie jak święty z Franciszek z La Verna, nie będzie szedł na otwartą wojnę z "pałacami biskupów", ale przekonywać będzie, że aby Kościół stał się ubogi.

Ten konflikt wyśmienicie ukazany był w Netflixowej produkcji pt. Dwóch papieży (The Two Popes 2019) do której obejrzenia każdego z Was zachęcam.


Zainteresowały Cię nasze podróże po Włoszech? Chciałbyś otrzymać za darmo miesięczny dostęp do kursu online: Włoski dla początkujących? Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner i wypełnisz formularz. Sprawdź, jak wygodna i skuteczna jest nauka.


Stygmaty Świętego Franciszka 

W ostatnich latach życia Franciszek, chory i tracący wzrok, jest przede wszystkim mistykiem i wizjonerem. Apogeum przychodzi w 1224 r. Po 40-dniowym poście Franciszek na górze La Verna otrzymuje stygmaty. Na ciele pojawia się pięć niegojących się ran w miejscach, gdzie znajdowały się rany Chrystusa. Umiera przed pięćdziesiątką, w 1226 r., już dwa lata później zostaje kanonizowany.

La Verna to także miejsce w którym Michał Anioł osadził Adama na fresku "Stworzenie Adama" z Kaplicy Sykstyńskiej ale o tym pisaliśmy tu: Tam gdzie stworzono Adama

Święty Franciszek a nowy rodzaj w sztuce

Święty Franciszek a nowy rodzaj w sztuce
Święty Franciszek jest trzecią najważniejszą postacią w sztuce chrześcijańskiej, po Jezusie i Dziewicy Maryi. Kluczowym momentem w jego życiu było wspomniane powyżej przyjęcie stygmatów, ran Chrystusa, na górze La Verna w 1224 r. kiedy ukazał mu się ukrzyżowany Chrystus w postaci sześcioskrzydłowego serafina. Ten cud wywołał nowy rodzaj bezpośredniej reprezentacji w sztuce, która doprowadziła do renesansu.

Stygmaty św Franciszka wiersz (brewiarz

Stygmaty św Franciszka wiersz (brewiarz)
Boże, Ty dla rozpalenia naszych serc ogniem miłości cudownie odnowiłeś w ciele świętego Ojca Franciszka znamiona Męki Twojego Syna, † spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy upodobnieni do Chrystusa w Jego Męce, * stali się również uczestnikami Jego zmartwychwstania. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.