Śląski Blues. Śląska Grupa Bluesowa

Śląski Blues. Śląska Grupa Bluesowa

W polskiej kulturze słowa blues i Śląsk są bardzo silnie powiązane. Dla większości z Nas Śląsk kojarzy się z węglem, gwarą śląską czy kluskami śląskimi. Jednak dla niewielu kojarzy się z Bluesem - Śląskim Bluesem.

Michał Giercuszkiewicz – polski perkusista bluesowych i rockowych grup muzycznych
Michał Giercuszkiewicz był przyjacielem wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Od ok. 1996 roku zamieszkał w domu na tratwie zbudowanej na Jeziorze Soliński

To był pierwszy kontakt z bluesem w śląskim wydaniu i od razy trafiłem najlepiej jak mogłem. Trafiłem na koncert Śląskiej Grupy Bluesowej jaki odbył się w Hard Rock Pub Pamela w Toruniu. Nie dość, że tam trafiłem trochę z przypadku, to jeszcze miałem okazję zrobić kilka fajnych ujęć kapeli, ale zacznijmy od początku.

O Bluesie ze Śląska usłyszał na początku lat 70. poprzedniego stulecia cały kraj za sprawą Silesian Blues Bandu, który pod skróconą nazwą SBB z blues-rocka zawędrował do rocka progresywnego, stając się najważniejszym polskim zespołem tamtej dekady. Liderem SBB był Józef Skrzek starszy brat Jana Skrzeka. 

Agnieszka Łapka, to artystka sztuk plastycznych – malarstwo, grafika – i jednocześnie wokalistka bluesowa
Agnieszka Łapka, to artystka sztuk plastycznych – malarstwo, grafika – i jednocześnie wokalistka bluesowa

O ile Józef Skrzek odpłynął w kierunku rocka i muzyki elektronicznej, młodszy od niego nieco Jan pozostał wierny bluesowi, wyrabiając sobie z biegiem lat pozycję jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku muzycznego w Polsce. To on przez lata stał na czele Śląskiej Grupy Bluesowej, formacji złożonej z muzyków o bardzo silnej pozycji w środowisku i bardzo licznych artystycznych osiągnięciach.

Leszek Winder – polski gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Leszek Winder muzykować zaczął na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W 1971 roku wraz ze swoim pierwszym zespołem przygotował muzykę do przedstawienia opartego na Skowycie Allena Ginsberga.

Jan, powszechnie znany pod pseudonimem Kyks, osiągnął rzecz pozornie niemożliwą, a przecież sprawdzającą się doskonale, harmonijne połączenie tradycji amerykańskiego bluesa z kulturą Górnego Sląska. Kulturą, czyli także językiem, mentalnością i poczuciem humoru.

Krzysztof Głuch – polski pianista jazzowy i bluesowy, kompozytor, aranżer oraz muzyk sesyjny
Krzysztof Głuch, pseudonim artystyczny Kris – polski pianista jazzowy i bluesowy, kompozytor, aranżer oraz muzyk sesyjny

Z zespołem Śląska Grupa Bluesowa koncertował do śmierci. Ostatnie koncerty odbyły się od 6 do 10 stycznia 2015 w Toruniu, Gdyni, Elblągu i Częstochowie. Pośmiertnie, 20 kwietnia 2016, został uhonorowany przez Związek Górnośląski Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. W 2015 został upamiętniony w Galerii Artystów na pl. Grunwaldzkim w Katowicach, gdzie odsłonięto jego popiersie.

Michał Kielak – polski muzyk, grający na harmonijce ustnej
Michał Kielak - harmonijką ustną zainteresował się w wieku 15 lat. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass

Kyks nie był jedynym głosem w Śląskiej Grupie Bluesowej, towarzyszyła mu Agnieszka Łapka, wokalistka i plastyczka dysponująca charakterystycznym niskim głosem, znana z zespołu Ości złożonego z weteranów śląskiego bluesa. To właśnie Łapka po śmierci Jana Skrzeka została wokalistką Śląskiej Grupie Bluesowej.

Mirosław Rzepa (z lewej) - gitarzysta i basista bluesowy, multiinstrumentalista, kompozytor
Mirosław Rzepa (z lewej) - gitarzysta i basista bluesowy, multiinstrumentalista, kompozytor

Koncertowy rok 2020, swoim występem w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela, otworzyła Śląska Grupa Bluesowa. Zespół wystąpił w składzie: Agnieszka Łapka (śpiew), Leszek Winder (gitara), Mirosław Rzepa (gitara basowa), Michał Kielak (harmonijka ustna), Krzysztof Głuch (instrumenty klawiszowe) oraz Michał Giercuszkiewicz (perkusja).


Popularny w Toruniu Hard Rock Pub Pamela obchodzi w 2020 roku swoje 22. urodziny.


Przeczytaj relację w Gazecie Wyborczej
Śląska Grupa Bluesowa - Gazeta Wyborcza Toruń