Ayrton Senna - Sound of Honda [FILM] ~ Okiem obiektywu

Ayrton Senna - Sound of Honda [FILM]

Gdy 1 maja 1994 roku kamery z całego świata pokazały wydarzenia na torze Imola w San Marino, wszyscy kibice zgromadzeni przed telewizorami wstrzymali oddech. Wielki mistrz odszedł, a przyczyny wypadku do dziś nie zostały w pełni wyjaśnione. 

Ayrton Senna Netflix
Istnieje już kilka filmów o Brazylijczyku, jednak dla mnie to był pierwszy obejrzany materiał o tym kierowcy
Foto: Wikipedia - oznaczony do ponownego wykorzystania

Istnieje już kilka filmów o słynnym Brazylijczyku, jednak dla mnie to był pierwszy obejrzany materiał o tym kierowcy. Film Senna (2010) obejrzeć można w serwisie Netflix. Po obejrzeniu filmu i krótkim researchu zainteresował mnie jednak bardzo jeden projekt producenta samochodów Honda tj. projekt Sound of Honda - Ayrton Senna 1989

Sound of Honda - Ayrton Senna 1989

W 1989 roku Ayrton Senna ustanowił najszybsze okrążenie na świecie podczas kwalifikacji do F1 Grand Prix Japonii. Dane dotyczące tego rekordowego przejazdu zostały zarejestrowane przy użyciu ponad 100 czujników i 6,5 miliarda punktów danych zebranych za pośrednictwem systemu telemetrycznego, technologii którą do F1 wprowadziła właśnie Honda. Wykorzystując te dane, Honda stworzyła projekt Sound of Honda - Ayrton Senna 1989.

Ayrton Senna 1989 - Sound of Honda
W 1989 roku Ayrton Senna ustanowił najszybsze okrążenie na świecie podczas kwalifikacji do F1 Grand Prix Japonii.

Efektem projektu jest krótki film i trójwymiarowa grafika komputerowa, który pozwala doświadczyć jak wyglądał przejazd Ayrtona Senny bolidem F1 McLaren-Honda MP4/5. Film ten został został odtworzony na podstawie danych najszybszego wówczas okrążenia o długości 5807 metrów, na torze Suzuka ustanowionym przez Sennę w kwalifikacjach do Grand Prix Japonii Formuły 1 (F1) podczas Mistrzostw Świata w 1989 roku.


Sound of Honda - Ayrton Senna 1989 został przygotowany w ramach projektu Dots w którym Honda bada, jak ludzie cieszą się relacjami z samochodami Honda. Przeanalizowała zachowanie silnika i przyspieszenia na podstawie danych z jazdy, w tym zmian położenia pedału przyspieszenia, prędkości obrotowej silnika i prędkości pojazdu, zarejestrowanych podczas kwalifikacji do F1 Grand Prix Japonii w 1989 roku.

Dźwięk silnika z najszybszego okrążenia na torze Suzuka został odtworzony i nagrany na rzeczywistej maszynie F1 McLaren-Honda MP4/5.

System telemetryczny Hondy

System telemetryczny stosowany w samochodach Hondy to technologia, która bezprzewodowo przesyła dane z jazdy i analizuje je na stacji roboczej. Honda wprowadziła tę technologię do F1 przed resztą świata. Dzięki systemowi wiele osób, takich jak inżynierowie i kierowcy, byli w stanie analizować dane z jazdy, przeprowadzić burzę mózgów i podzielić się swoimi pomysłami, aby ustanowić jeszcze szybszy rekord podczas następnego wyścigu. Nawet sam Senna zawsze wpatrywał się w ekran komputera, aby sprawdzić swoje dane dotyczące jazdy i zobaczyć, jak dobrze sobie radził podczas tego okrążenia.

Historia projektu Sound of Honda

Dane z najszybszego okrążenia Senny znaleziono jako pojedynczą kartkę papieru przechowywaną głęboko w magazynie Hondy. Niektóre części danych zostały kiedyś ujawnione w książce na temat technologii F1, ale po raz pierwszy pełne dane z całego okrążenia zostały podane do wiadomości publicznej właśnie przy tym projekcie.

Ayrton Senna 1989 - Suzuka Japan
Dane z najszybszego okrążenia Senny znaleziono jako pojedynczą kartkę papieru przechowywaną w magazynie Hondy
Foto: Wikipedia - oznaczony do ponownego wykorzystania

Na znalezionej kartce papieru odnaleziono wykres liniowy pokazujący prędkość, obroty silnika i przyspieszenie. Na podstawie tej tabeli były inżynier wyścigowy zespołu Hondy F1 przeanalizował pozycję Senny i sposób jej zmiany. Dane z tego kawałka papieru zdigitalizowano.

Korzystając z danych telemetrycznych Senny i schematów toru Suzuka, zbudowano symulator do obliczenia niezbędnej liczby świateł LED, które miały być umieszczone na torze. System świateł LED został zbudowany przy użyciu Max MSP 6, a diody LED były instalowane w odstępach co 10 metrów. Przesyłanie protokołu sterowania oświetleniem DMX odbywało się za pomocą protokołu Art-Net, a kable LAN zostały rozszerzone o modemy DLS NV-600LM / RM. Sieć została zbudowana za pomocą taniego kabla telefonicznego i normalnego kabla CAT6.

Projekt Sound of Honda - Ayrton Senna 1989

W ramach projektu przygotowano:
- Krótki film z odtworzonego okrążenia i film dokumentalny
- 3D View
- Aplikację iPhone - Sound of Honda

Senna i Prost - Montreal 1988
Sound of Honda - Ayrton Senna 1989 został uhonorowany główną nagrodą Grand Prize 17. Japan Media Arts Festival
Foto: Wikipedia - oznaczony do ponownego wykorzystania

Krótki film z odtworzonego okrążenia i film dokumentalny
Ten krótki film przedstawia odtworzoną trajektorię jazdy bolidem Senny za pomocą dźwięku i światła z wieloma głośnikami i światłami LED ustawionymi na torze Suzuka. Powstał także film dokumentalny o nazwie Project Movie.

3D View 
3D-View to treść internetowa wykonana z trójwymiarowej grafiki komputerowej, która pozwala użytkownikom doświadczyć dźwięku silnika Senny i trajektorii jazdy z różnych punktów widzenia.

Aplikacja iPhone - Sound of Honda
Ta aplikacja na iPhone'a która pozwala użytkownikom nie tylko samochodów Honda cieszyć się jazdą, synchronizując dźwięk McLaren-Honda MP4/5 z własnymi pojazdami. 

Sound of Honda Ayrton Senna
Sound of Honda - Ayrton Senna 1989 został uhonorowany główną nagrodą Grand Prize podczas Entertainment Division 17. Japan Media Arts Festival

Sound of Honda - Ayrton Senna 1989 został uhonorowany główną nagrodą Grand Prize podczas Entertainment Division 17. Japan Media Arts Festival.

Najstarszy Dealer Hondy w Polsce

Jednym z najstarszych Dealerów Hondy w Polsce jest firma AutoWitolin Warszawa. Firma powstała w 1980 roku. Początkowo był to średniej wielkości zakład mechaniki samochodowej przy ulicy Witolińskiej 12. W roku 1990 firma podpisała umowę o współpracy z ówczesnym przedstawicielem Honda w Polsce - Sigma Rzeszów. W ten sposób stała się pierwszym autoryzowanym punktem dealerskim Hondy w Warszawie i jednym z pierwszych w Polsce.

Dealerów Hondy w Warszawie
Jednym z najstarszych Dealerów Hondy w Polsce jest firma AutoWitolin Warszawa

W czerwcu 2008 r. firma AutoWitolin oddała do użytki, największy w Polsce salon Hondy