Blue Monday 2020 Najbardziej depresyjny dzień w roku? ~ Okiem obiektywu

Blue Monday 2020 Najbardziej depresyjny dzień w roku?

Podobno ten tydzień zaczyna się od Blue Monday (niebieskiego poniedziałku) – najbardziej depresyjnego dnia w roku. 
 
Blue Monday
 
Pewności odnośnie tego, że Blue Monday wypada dziś nie ma, ponieważ teorie na ten temat są co najmniej dwie: jedna wskazuje, że Blue Monday wypada w trzecim tygodniu stycznia, a druga – że w ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia.
 

Skąd się wziął Blue Monday

 
Skąd się wziął Blue Monday? Określenie to wprowadził w 2004 r. Cliff Arnall, brytyjski psycholog i pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).
 
Niewiele osób bierze jednak badanie Arnalla na poważnie.
 
Termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w The Guardian rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule.
 
The Guardian opublikował także oświadczenie Cardiff University, w którym uczelnia neguje związek Cliffa Arnalla z jakimkolwiek projektem naukowym i podkreśla, że Cliff Arnall jest byłym korepetytorem, który zakończył współpracę z uniwersytetem w lutym, a więc 10 miesięcy przed publikacją artykułu.
 
Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako farsę zawierającą bezsensowne pomiary.