Blue Monday 2020 Najbardziej depresyjny dzień w roku? ~ Okiem obiektywu

Blue Monday 2020 Najbardziej depresyjny dzień w roku?

Podobno ten tydzień zaczyna się od Blue Monday (niebieskiego poniedziałku) – najbardziej depresyjnego dnia w roku. 
Blue Monday
Pewności odnośnie tego, że Blue Monday wypada dziś nie ma, ponieważ teorie na ten temat są co najmniej dwie: jedna wskazuje, że Blue Monday wypada w trzecim tygodniu stycznia, a druga – że w ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia.

Skąd się wziął Blue Monday

Skąd się wziął Blue Monday? Określenie to wprowadził w 2004 r. Cliff Arnall, brytyjski psycholog i pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Niewiele osób bierze jednak badanie Arnalla na poważnie.

Termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w The Guardian rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule.

The Guardian opublikował także oświadczenie Cardiff University, w którym uczelnia neguje związek Cliffa Arnalla z jakimkolwiek projektem naukowym i podkreśla, że Cliff Arnall jest byłym korepetytorem, który zakończył współpracę z uniwersytetem w lutym, a więc 10 miesięcy przed publikacją artykułu.

Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako farsę zawierającą bezsensowne pomiary.